تولیت مسجد مقدس جمکران - پایگاه اینترنتی مسجد مقدس جمکران، میعاد منتظران | jamkaran.ir

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان در سال ۱۳۲۷ در اصفهان متولد شد و در ده سالگی دروس حوزه را آغاز نمود سپس به قم مهاجرت کرد و در زمره نزدیکترین مقلدان و یاران حضرت امام(ره) قرار گرفت.
کتابت اعلامیه‌ها، طومارها، دیوارنویسی فیضیه، چاپ و تکثیر عکس‌ها و همچنین طراحی و تهیه کارت‌های تبریک با تصویر امام(ره) برای اولین بار و تولید انبوه کلیشه تصویر امام(ره)، از جمله فعالیت‌های ایشان درآغازین سال‌های تاریخ نهضت اسلامی است که در این راه بارها دستگیر گردید.
در سال ۱۳۴۵ از تعقیب ساواک گریخت و مخفیانه به عراق مهاجرت نمود و بار دیگر به محضر امام(ره) پیوست و همزمان به تکمیل تحصیلات حوزوی خود پرداخت و درس خارج از فقه و اصول را از محضر امام خمینی(ره) آیت الله خوئی و آیت الله سید محمدباقر صدر بهره گرفت.
ایشان با بهره گیری از هنر خطاطی و مهارت در خط ثلث، آثار هنری زیادی را پدید آورد که کتیبه ایوان اصلی حرم امام حسین(علیه السلام)، صحن حرم حضرت ابالفضل(علیه السلام) وکتیبه داخل حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) از آن جمله است.

بعد از پیروزی انقلاب، ایشان به عنوان یکی از اعضاء اصلی دفتر امام(ره) به انجام امور محوله از سوی ایشان مشغول گردید و مدیریت امور مالی و وجوه شرعی و مسئولیت امور ارزی مربوط به امام(ره) را به عهده داشت همچنین مسئولیت بخشی از گزارش ها و نامه های مربوط به ایشان را تا پایان عمر شریفشان عهده دار بود.
بعد از رحلت امام(ره) تا سال ۱۳۷۱ به عنوان قائم مقام بنیاد شهید انقلاب اسلامی و در مرداد ماه همان سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی فقیه و از سوی رئیس جمهور وقت به عنوان رئیس این نهاد منصوب گردید.
ایشان از سال ۸۳ پس از ادغام نهادهای ایثارگری و تشکیل بنیاد شهید و امور ایثارگران با حکم مجدد مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی فقیه در این نهاد منصوب گردید.

حجت السلام و المسلمین رحیمیان در تاریخ ۲۱ شهریور ۹۲ با حکم مقام معظم رهبری دام ظله العالی به تولیت مسجد مقدس جمکران منصوب شدند.

سایر فعالیت‌ها:

مدرس حوزه و دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حوزه های علمیه
مدیر مسئول ماهنامه پاسدار اسلام
مؤسس جمعیت دفاع از ملت فلسطین
عضو هیات منصفه دادگاه ویژه روحانیت
عضو شورای تخصصی حوزه شورای عالی انقلاب فرهنگی
عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات
مؤسس خبرگزاری قدس
مؤسس مؤسسه فرهنگی جامعه المهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)
عضو هیات امنای بنیاد فرهنگی حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)
عضو شورای علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی (پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)
عضو شورای فرهنگ عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی
عضو شورای مهندسی فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی
رئیس هیات امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی
مؤلف کتب: «در سایه آفتاب»، «تعالیم قرآن»، «اخلاق و تربیت اسلامی»، «آئین تزکیه»، «در حریم لاله‌ها»،«با همراهان» و …
چاپ صدها مقاله در کشور

 

 

متن حکم مقام معظم رهبری (دام ظله العالی):

بسمه تعالی

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمدحسن رحیمیان دامت افاضاته

با قدردانی از زحمات با ارزش جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای وافی در مسجد جمکران، جنابعالی را به تولیت آن مکان مقدس و نورانی منصوب میکنم.

بی‌شک خدمتگزاری به آن جایگاه رفیع، شرف و منزلت والایی است که به شکرانه آن، شایسته است همه‌ توان برای تسهیل بهره‌مندی مشتاقان و ایجاد فضای معنوی و قدسی برای استفاده روحی و فکری مومنان، به کار رود.

توفیق جنابعالی را در این مسئولیت ارزشمند از خداوند متعال خواستارم.

سید علی خامنه‌ای

۱۹/ شهریور/۱۳۹۲

 


 

تولیت پیشین مسجد مقدس جمکران

زندگینامه حضرت حجه الاسلام والمسلمین ابوالقاسم وافی یزدی

تولد و دوران‌ کودکی‌:
حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ ابوالقاسم‌ وافی‌ یزدی‌ در مهرماه‌ ۱۳۱۴ در روستای‌ حسین‌ آباد، حد فاصل‌ یزد و رفسنجان‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ محمود وافی‌ از کشاورزان‌ با تقوا و مؤمن‌ یزد بود که‌ به‌ روستای‌ حسین‌ آباد آمده‌ بود و در آنجا به‌ زراعت‌ روزگار می‌گذراند. او که‌ خود بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ را فراگرفته‌ بود، به‌ مقام‌ مرجعیت‌ شیعه‌ احترام‌ بسیار می‌نهاد و همواره‌ آرزو داشت‌ فرزندانش‌ به‌ سلک‌ روحانیت‌ تشیع‌ در آیند. مادر حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ نیز دختر مرحوم‌ ملا محمد ابراهیم‌ لاری‌ معروف‌ به‌ طرزجانی‌ از علمای‌ بزرگ‌ حوزه‌ یزد بود.

دوران‌ تحصیل‌:
حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در پنج‌ سالگی‌ آموختن‌ قرآن‌ را آغاز کرد و سپس‌ به‌ دبستان‌ و پس‌ از آن‌ به‌ دبیرستان‌ رفت‌. با اتمام‌ آن‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ یزد رفت‌ و دروس‌ مقدمات‌ و بخشی‌ از دروس‌ دوره‌ سطح‌ را در آن‌ حوزه‌ عظیم‌ علمی‌ فرا گرفت‌.
او در سال‌ ۱۳۳۶ برای‌ تکمیل‌ تحصیلات‌ خود به‌ قم‌ آمد و در دروس‌ دوره‌ سطح‌ استادان‌ برجسته‌ دوره‌ خود شرکت‌ کرد. پس‌ از آن‌ به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ بزرگ‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و از محضر بسیاری‌، کسب‌ فیض‌ نمود.

استادان‌ و دوستان‌:
حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌، در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر استادان‌ و بزرگان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او که‌ تا قوانین‌ را در حوزه‌ علمیه‌ یزد فراگرفته‌ بود، با ورود به‌ قم‌ به‌ درس‌ شرح‌ لمعه‌ حضرات‌ آیات‌ شیخ‌ علی‌ پناه‌ اشتهاردی‌، ستوده‌ و صلواتی‌ رفت‌ و سپس‌ در درس‌ رسائل‌ آیه‌ الله مکارم‌ شیرازی‌ و آیه‌ الله نوری‌ همدانی‌ شرکت‌ کرد. مکاسب‌ را نیز در محضر آیه‌ الله مشکینی‌ و آیه‌ الله شهید بهشتی‌ آموخت‌ و برای‌ فراگیری‌ کفایه‌ به‌ درس‌ آقایان‌ سلطانی‌ طباطبایی‌(ره‌)، حاج‌ آقا رضا صدر(ره‌) و منتظری‌ رفت‌.
با به‌ اتمام‌ رساندن‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌، چند ماه‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ (کتاب‌ القضاء) حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ بروجردی‌ شرکت‌ کرد که‌ متأسفانه‌ عمر با برکت‌ ایشان‌ به‌ پایان‌ رسید و از درک‌ فیض‌ بیشتر محروم‌ گردید، وی‌ سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ حضرات‌ آیات‌ عظام‌، شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، گلپایگانی‌، امام‌ خمینی‌ و محقق‌ داماد ـ رحمه‌ الله علیهم‌ ـ رفت‌ که‌ بیشتر آن‌ (حدود پانزده‌ سال‌) در محضر آیه‌ الله العظمی‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌(ره‌) بود. او همچنین‌ بخش‌هایی‌ از مکاسب‌ را از محضر حضرات‌ آیات‌ اراکی‌ و بهجت‌ فرا گرفت‌. در بخش‌ فلسفه‌ و تفسیر نیز از محضر علامه‌ سید محمد حسین‌ طباطبایی‌(ره‌) بهره‌ برد. او بخشی‌ از اسفار را در خدمت‌ حضرت‌ آیه‌الله‌ جوادی‌ آملی‌، شرح‌ منظومه‌ سبزواری‌ را از محضر شهید مفتح‌ و بخش‌ منطق‌ منظومه‌ رااز محضر حضرت‌ آیه‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ یحیی‌ انصاری‌ شیرازی‌ فرا گرفت‌.
حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ با طلاب‌ فرهیخته‌ و فاضل‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ از شیخ‌ محمد حسین‌ امراللهی‌ نام‌ برد.
حجه‌الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در دوره‌ اول‌ و دوم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ با پیشنهاد و مشورت‌ علمای‌ بزرگ‌ یزد و قم‌ نمایندگی‌ مردم‌ یزد را عهده‌دار شد. وی‌ هم‌ اکنون‌ نماینده‌ مردم‌ یزد در مجلس‌ خبرگان‌ و نیز تولیت‌ مسجد مقدس‌ جمکران‌ را تا ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ عهده دار بودند.

آخرین عناوین