به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، کارشناس مباحث مهدوی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کانال تلگرامی آینده نگاری ایران می نویسد:

فلسفه مهدویت، ضدیت با جریان حاکم طاغوتی در دنیا و مبارزه کوبنده با استکبار است. این فرهنگ انتظار است که همه حکومت های جائر و فاسد جهان را نامشروع و غاصب می داند و اساس و پایه این نوع حکومت را به لرزه در می آورد!

ایستادن در برابر ظلم و جور و فساد نیاز به عزم و همت والا و  اراده ای پولادین و  قدرت الهی دارد که آموزه های مهدویت در دل و جان منتظران واقعی می دمد و به آنان نیرو و توانایی ظلم ستیزی و استکبارستیزی می بخشد. بر اساس این فرهنگ، هیچ وقت و در هیچ زمان، حکومت های طاغوتی و ستمگر حق حکومت بر مردم ندارند و هر گونه سازش و همزیستی با آنها نادرست و مطرود است.

خود حضرت مهدی (عج) برای نجات مردم از یوغ این حکومت های اهریمنی قیام و از قدرت نظامی علیه مستکبران و ظالمان استفاده می کنند و زمین را از لوث وجود آنان پاک  می نماید چنان که . امام باقر (ع) مى ‏فرمایند:  «… و اما شبهه من جده المصطفى، صلى ‏الله‏ علیه‏ وآله، فخروجه بالسیف و قتله اعداء رسوله، صلى‏ الله علیه ‏وآله، و الجبارین و الطواغیت و انه ینصر بالسیف و الرعب و انه لا ترد له رایه؛ در وجود حضرت مهدی علیه السلام شباهت هایی به پنج تن از پیامبران به چشم می خورد، شباهت او به جد بزرگوارش حضرت محمد(ص)، قیام او با شمشیر (قدرت نظامی) و کشتن دشمنان خدا و دشمنان رسول خدا (ص) و ستمگران و طاغوت ها است و آن حضرت(عج) با شمشیر و ایجاد رعب و وحشت در دل دشمنان پیروز می شود.» ( کمال الدین، ج ۱، ص۳۲۷)

علاوه بر این، امام جواد (ع) فرمودند: «وقتى ده هزار مرد جنگى در مکه براى او گرد آمدند، به اذن خدا خروج مى‌کند و همواره دشمنان خدا را مى‌کشد تا این که خداوند راضى شود.» عرض کردم: چگونه مى‌فهمد که خداوند راضى شده است؟ فرمودند: «ترحم بر آنها را در قلب او قرار مى‌دهد».(بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۵۷).  در حدیثی نیز آمده است که خداوند به قرشتگان فرمود: « … بهذا القائم انتقم منهم؛ … به وسیله قائم از  دشمنانم انتقام خواهم گرفت.» (دلائل الامامه، طبری، ص ۲۳۹)

بر این اساس جامعه ای که ادعای انتظار و پیروی از امام زمان(عج) دارد و ظهور را مبنای حرکت و برنامه های خود قرار داده، برائت از مستکبران را در اولویت همه اقدامات خود قرار می دهد و در قلب و زبان از ظالمان و جباران اظهار نفرت و برائت می کند و در عمل نیز تا حد امکان با آنها مبارزه می کند و یا خود را زیر یوغ آنها قرار نمی دهد!؟


منبع: خبرگزاری شبستان