به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  روابط عمومی کانون تخصصی مهدی منتطر (عج) استان کرمانشاه، حجت الاسلام محمدصادق کفیل عضو کانون تخصصی مهدودیت  قم در سومین جلسه از دهمین دوره همایش ملی ۳۱۳ یارموعود که در محل تالار انتظار شهر کرمانشاه برگزار شد با طرح سؤالی مبنی بر اینکه انتظار چیست و تفاوت چشم انتظاری امام عصر(عج) با چشم انتظاری های دنیوی چیست؟، گفت: انتظار امام عصر(عج) بهترین و محبوب ترین اعمال است و انتظار امام می تواند در نتیجه ظهور تأثیرگذار باشد.

 وی با تشبیه دوران غیبت امام عصر(عج) به خورشید پنهان شده در پشت ابر، ادامه داد: در این شرایط مردم از دیدن امام عصر(عج) محرومند و از درک ایشان عاجز، اما امام عصر(عج) همه را می بیند و ناظر بر اعمال هستند.

به گفته عضو کانون تخصصی مهدودیت، منتظر واقعی همانند مجاهد فی سبیل الله است و مجاهدین دین افرادی هستند که دغدغه دین را دارند و منتظر واقعی کسی است که سوز دین را داشته باشد.

حجت الاسلام کفیل با تقسیم افراد جامعه به دو دسته، تصریح کرد: اکثریت جزو معتقدین و اقلیت دین یار هستند و اثرگذاران در تاریخ جزو دین یارها بوده اند.

وی یکی از شاخصه های مهم انتظار را دین یار بودن برشمرد و عنوان کرد: خانه نشینی امامان معصوم(علیهم السلام) به علت نداشتن یاران باوفا بود.

این استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: مهمترین دغدغه امام صادق(علیه السلام) نیز در دوران امامت خودشان گسترش دین خدا بود و سیدالساجدین(علیه السلام) نیز با سلاح دعا و سخنرانی در بین مردم و در کنار خانه خدا مردم را به سمت دین اسلام دعوت می کردند و تفاوت ما با اهل بیت(علیهم السلام) در این است که آنها هدفی جز ماندگاری دین خدا بر زمین نداشتند، اما ما می خواهیم خود بر روی زمین باقی بمانیم و این در حالی است که هدف قیام امام حسین(علیه السلام) جامعه سازی بود.

عضو کانون تخصصی مهدویت ابراز کرد: پس از ظهور امام عصر(عج) علت غیبت طولانی ایشان برای مردم سؤال می شود و اینجاست باید گفت که منتظر همان مجاهد در راه خداست.

حجت الاسلام کفیل یکی دیگر از شاخصه های انتظار را امید دادن به مردم ذکر کرد و گفت: طبق فرمایش امام علی(علیه السلام) امید داشتن افراد در اعمالشان نمایان خواهد بود، چراکه امید در جامعه حرکت ایجاد می کند و جامعه ناامید مرده است.

وی با بیان اینکه هویت بخشی از دیگر آثار انتظار است، افزود: در بحث هویت، بحران بزرگی در دنیا به وجود آمده به طوری که هویت مجازی به حقیقی تبدیل شده و این در حالی است افرادی که هویت خود را از امام عصر(عج) می گیرند در دنیا اتفاق ناراحت کننده ای نخواهند داشت.


منبع: خبرگزاری مهر