کتاب «انتظار پویا» اثر آیت الله آصفی، از شاگردان آیات عظام حکیم، خویی، و امام خمینی می‌باشد.

نگارنده، هدف خود را از تالیف این کتاب، ارائه تصویری روشن از انتظار اعلام کرده و برداشت منفی از این مسئله را باعث تخدیر می داند؛ از نظر ایشان، «انتظار پویا»، علاوه بر امید و مقاومت، انسان را برای زمینه سازی ظهور، به حرکت درمی­آورد.

منتظر واقعی، سبب تاخیر در فرج را عدم وجود یارانی می­داند که دنیا را برای ظهور و قیام فراگیر حضرت، آماده می سازند؛ پس وظیفه خود را اقدام و تجهیز و آمادگی می داند. اما انتظار نادرست، یعنی منتظر بمانیم تا ظلم و جور، در زندگی سیاسی و اقتصادی و قضایی ما به حد کمال برسد و زمین از ظلمت ستم پر شود تا امام علیه­السلام ظهور کند.

 

ایشان سپس بر اساس روایات، یاوران حضرت را به دو دسته زمینه سازان (موطّئین) و انصار تقسیم می کند و ویژگی ها و نشانه های هریک را بر می­شمرد؛ و با مباحثی چون مسئولیت های دوران انتظار، و ارزش انتظار، فصل اول را به پایان می رساند.

اما فصل دوم، به بحث بسیار مهمی پرداخته و عوامل سستی در مسیر انتظار و ثبات قدم و مصونیت از وسوسه های شیطان و ضعف های درونی بررسی شده­است.

این کتاب، در حجمی بسیار کم، نکات ظریف و عمیقی را طرح کرده است.


اندیشه مهدویت و آسیب ها

هر امر مهمی به نسبت اهمیتش، در معرض خطرها و آسیب هایی است. مقوله مهم مهدویت نیز از این قاعده مستثنی نیست. آنچه این کتاب به دنبال طرح آن است، آسیب هایی است که پیش از ظهور و در دوران غیبت رخ نموده است و نویسنده، آسیب ها و انحرافات دوران قیام حضرت را به فرصتی دیگر موکول کرده است.

در این کتاب، به ۱۳ آسیب اشاره شده و در هریک، خاستگاه، پیامدها و همچنین راههای مبارزه و درمان آن آسیب ذکر شده است.مجموع موارد ذکر شده در کتاب، بدین شرح است:

 1. برداشت های انحرافی از مقوله انتظار فرج
 2. افراط و تفریط در ارائه چهره مهر و قهر از امام عصر علیه السلام
 3. طرح مباحث غیر ضروری (مباحث بی ثمری چون مسکن حضرت و ازدواج و تعداد همسر و فرزندان ایشان)
 4. تعجیل (عجله داشتن در تحقق امر ظهور)
 5. توقیت (تعیین وقت برای ظهور)
 6. تطبیق (تطبیق نادرست برخی مسائل ذکر شده در روایات، بر افراد و اتفاقات)
 7. افراط و تفریط در تبیین مفهوم غیبت
 8. ملاقات گرایی (رسیدن به دیدار حضرت را تمام وظیفه خویش دانستن و غفلت از وظایف اصلی)
 9. آرزوگرایی بدون عمل
 10. عاشق نمایان دنیاخواه
 11. ادعاهای دروغین مهدویت
 12. عدم پیروی از ولایت فقیه و نواب عام
 13. فعالیت های غرب و مستشرقان

 

 

آفتاب مهر

 کتاب «آفتاب مهر»، شامل مجموعه پرسشهایی است که جویندگان معارف مهدوی، از مرکز تخصصی مهدویت پرسیده اند و توسط اساتید و محققان این مرکز، به آنها پاسخ داده شده است.

این کتاب، در قالب ۱۰ فصل دسته بندی شده و عناوین آن عبارتند از: «ادیان، فرق و مذاهب»، «مهدی شناسی»، «امام مهدی در قرآن»، «انتظار و منتظران»، «یاران و نایبان عام و خاص»، «دوران غیبت»، «ارتباط و ملاقات»، «آخرالزمان»، «ظهور، علائم و شرایط آن»، و «دوران ظهور و حکومت حضرت مهدی».

 

همچنین از سؤالات درج شده در کتاب می توان به این موارد اشاره کرد: چگونگی احاطه حضرت بر تمام جهان، داشتن زن و فرزند، علت افضل اعمال بودن انتظار فرج، راههای نزدیکتر شدن به حضرت، نقش زنان در انقلاب حضرت، اساس تأسیس مسجد سهله و جمکران، سرداب غیبت، ماجرای کنفرانس تل آویو، خبر داشتن حضرت از زمان ظهور، علت ظهور حضرت از مکه، منظور از کشته شدن شیطان به دست امام زمان، منظور از آخرالزمان، فوائد امام غایب، چیستی رجعت و عقاید انحرافی انجمن حجتیه.

کتاب حاضر، دفتر اول از مجموعه ای سه­جلدی است و ۱۱۰ پرسش و پاسخ را در بر دارد وپاسخها، در عین اتقان و محتوای علمی، بصورت ساده و روان تقریر گشته اند.

تلاشگر پنهان

کتاب حاضر، سعی دارد اقدامات و تلاش های مستمر حضرت در زمان غیبت را نشان دهد و با کمک روایات و حکایات معتبر، گونه های مختلف یاری و توجه حضرت را بیان کند.

در این کتاب، پس از طرح مقدماتی در باب حضور و عنایات حضرت، تحت عنوان «جلوه ها»، به پنج نوع از اقدامات ایشان در زمان غیبت پرداخته می شود. «ساختن پایگاه»؛ «تربیت نیرو»؛ «هدایت»؛ «نظارت»؛ «حمایت»؛ پنج عنوانی هستند که به کمک روایات و حکایات، تبیین گردیده اند.

 

«حمایت» که حجم قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داده، به حمایت از افراد و جوامع تقسیم شده و در حمایت از جوامع، به حمایت های مادی، معنوی، فرهنگی، و سیاسی اشاره شده است.

به عنوان مثال، تعلیم ادعیه و زیارات؛ پاسخ به سوالات علما؛ دستور تالیف کتاب به برخی از علما؛ تمجید از برخی کتب مهم شیعه؛ و نامه نگاری در مواقع لازم و حساس به برخی علما و نواب، به عنوان حمایت های فرهنگی حضرت ذکر گردیده اند.

نکته آخر اینکه حکایات دلنشین و امیدبخشی که در جای جای کتاب به عنوان شاهد و دلیل نقل شده، این کتاب را بسیار خواندنی و باطراوت نموده و پس از خواندن کتاب، انسان حضور حضرت در جامعه و عنایات مستمر ایشان را به نحو ملموس تری احساس می کند.

چشم اندازی به حکومت مهدی (علیه السلام)

«چشم اندازی به حکومت مهدی»، تلخیص کتاب «نشانه هایی از دولت موعود» می باشد که به منظور استفاده عموم، بدین صورت منتشر شده و با حذف توضیحات و پاورقی ها، به نصف حجم کتاب اولیه تقلیل یافته است. عمده کتاب را متن روایات تشکیل می دهند و بندرت، توضیحی آمده است. روایات نیز با وسواس و دقت انتخاب شده و بخوبی عنوان گذاری و طبقه بندی شده اند.

 

کتاب حاضر، در سه بخش و ۱۸ فصل سامان یافته است. در بخش نخست که به ترسیم دورنمایی از جهان پیش از ظهور اختصاص دارد، وضعیت حکومت، دین، اخلاق، امنیت، و اقتصاد جهان مورد بررسی قرار می گیرد. سپس تحت عنوان «روزنه های امید» به وضعیت مومنان حقیقی و عالمان راستین پرداخته، و نقش ویژه ایرانیان و خصوصا اهل قم در آن دوران را با استناد به روایات، بیان می کند.

«انقلاب جهانی مهدی(عج)» عنوان بخش دوم کتاب حاضر است و در آن از ویژگی­های قیام حضرت، سپاهیان امام، جنگ های حضرت، امدادهای غیبی، و شیوه رفتار امام با دشمنان سخن به میان آمده است.

بخش سوم نیز با عنوان «حکومت» در پنج فصل به تبیین ویژگی های حکومت آن حضرت می پردازد. دولت حق؛ رشد دانش و فرهنگ اسلامی؛ امنیت؛ اقتصاد؛ بهداشت و درمان؛ عناوین پنجگانه فصول این بخش می باشند.

نویسنده کتاب، آیت الله نجم الدین طبسی از اساتید برجسته و محققان بنام حوزه علمیه قم می باشند.

 

چگونه امام زمان را یاری کنیم؟ 

یاری امام زمان علیه السلام، یکی از وظایف حیاتی شیعیان در عصر غیبت است و به همین دلیل، چگونگی انجام این وظیفه، یکی از دغدغه های مهم شیعیان می باشد. کتاب حاضر، بر اساس فرازهایی از دعای عهد، به این مسئله مهم پرداخته است.

این کتاب، ابتدا با ردّ احتیاج و نیاز امام به یاری دیگران شروع می شود؛ نویسنده در این قسمت، یاری امام را زمینه ساز امتحان الهی و شکوفایی استعدادها می شمارد. سپس، با بیان فرق بین انصار و اعوان و اصحاب، انصار حضرت را به کمک آیات و روایات، به شش دسته تقسیم می کند که عبارتند از خداوند؛ ملائکه؛ جنیان مومن؛ رعب در دل دشمنان؛ معجزات؛ و مومنین.

 

در ادامه، گونه های یاری امام، را در شش قسم، تبیین می شود: ایمان واقعی؛ بکارگیری زبان و مال، رفتار و سلوک درست، دعا برای تعجیل در فرج و در نهایت، ذکر فضائل و مصائب ائمه علیهم السلام.

در بخش بعدی کتاب، به کمک فرازهایی از دعای عهد، هفت راه یاری امام زمان علیه السلام ذکر می شود که عبارتند از: مددکاری حضرت (اللهم اجعلنی من اعوانه و انصاره)؛ جلوگیری از ناگواری ها (والذابّین عَنهُ)؛ شتاب در برآوردن نیازهای ایشان (والمُسارِعین الیه فی قَضاء حوائجِه)؛ فرمانبری از حضرت (والمُمتَثِلینَ لاَوامِرِه)؛ پشتیبانی (والمُحامینَ عَنه)؛ پیشتازی به خواسته امام (والسّابِقینَ الی اِرادَته)؛ و شهادت در پیشگاه او (والمستشهَدین بین یَدیه).

فرهنگ نامه مهدویت 

«فرهنگ نامه مهدویت»، یکی از معدود کتاب هایی است که به سبک دانش نامه های علمی در موضوع مهدویت نگارش یافته است. این کتاب، دربر دارنده ۳۱۴ مدخل است که شامل مفاهیم، اعلام، فرقه ها، مکانها، ادعیه و آثار مرتبط با مباحث مهدویت می باشد. نویسنده در مقدمه آورده که مدخلها، فقط شامل مفاهیم و مقولاتی هستند که ریشه قرآنی و روایی دارند و یا مورد پذیرش بزرگان هستند.

 

مؤلف، برای تالیف این فرهنگ نامه از حدود ۲۰۰ کتاب بهره گرفته و آن را در قالبی زیبا و متنی سلیس و گویا سامان داده است؛ همچنین متن عربی روایاتی که در کتاب به آنها استناد یا اشاره شده به همراه نشانی آنها در پاورقی آمده است.

برخی از مدخل های این فرهنگ نامه عبارتند از: آخرالزمان؛ أبدال، احمد بن هلال کرخی، اسماعیلیه، انجمن حجتیه، بهائیت، خراسانی، رایات سود، رجعت، زمینه سازان ظهور، سرداب سامرا، سفیانی، شلمغانیه، شیصبانی، صیحه آسمانی، طرید، غار انطاکیه، غریم، قم، قیام های پیش از ظهور، کوه رَضوی، کیسانیه، مثلث برمودا، مهدی سودانی، مهدی شخصی و مهدی نوعی، وَقّاتون، همسر و فرزند مهدی، یأجوج و مأجوج، یالثارات الحسین (علیه السلام).

حجت الاسلام سلیمیان، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و نویسنده آثاری چون مجموعه ۴جلدی «درس نامه مهدویت»، «بازگشت به دنیا در پایان تاریخ»، و «پرسمان مهدویت» می باشد.

 

نگین آفرینش

غالب کتب مهدویت، با اسلوبی غیر آموزشی و به منظور ارائه یک پژوهش علمی و یا ترویج و تبلیغ معارف مهدوی نگاشته شده اند؛ اما ویژگی «نگین آفرینش» این است که در قالب درس­نامه به رشته تحریر درآمده است.

کتاب، شامل پانزده درس است؛ در ابتدای هر درس، اهداف، فوائد و مطالب مندرج در درس ذکر شده و در انتها، علاوه بر خلاصه درس، سوالاتی به منظور خودآزمایی، سوالاتی برای پژوهش بیشتر و منابع پژوهشی مربوط به این سوالات نیز آمده است.

عناوین دروس این مجموعه عبارتند از:

 1. ضرورت طرح مباحث مهدویت و کلیات امامت
 2. امام مهدی در یک نگاه
 3. دوران اختفا و پنهان زیستن حضرت
 4. امام مهدی در آینه قرآن و روایات
 5. امام مهدی در نگاه اهل سنت
 6. غیبت امام زمان و علل آن
 7. فوائد امام غایب
 8. ملاقات و طول عمر حضرت
 9. انتظار
 10. شرایط و علائم ظهور
 11. ظهور و اهداف حکومت جهانی حضرت
 12. برنامه های حکومت حضرت
 13. دستاوردها، قلمرو و مدت حکومت
 14. رجعت
 15. آسیب شناسی مباحث مهدویت

مطالعه و بهره گیری از این کتاب را به کسانی که می خواهند مطالعه ای جامع و در عین حال اجمالی در مباحث مهدویت داشته باشند و همچنین مربیان و معلمان محترم توصیه می کنیم.