ما در این قسمت سیر را به دو بخش تقسیم می‌کنیم:

یک: بخشی پیرامون مسائلی در باب شناخت صورت و ظاهر و اطلاعاتی پیرامون چگونگی تولد و رشد و ویژگی‌های ظاهری حضرت و … دو: بخش دیگر شناخت سیرت و شناخت عمیق‌تر نسبت به حضرت و معارف ویژه‌ی ایشان.

اختصاراً اگر مطالبی در سیر ارائه شده ناظر به ویژگی‌های ظاهری ایشان بود با علامت (ظ) مشخص شده و اگر مسائل مربوط به معارف عمیق‌تر و شناخت سیرت حضرت بود با حرف (س) مشخص شده است.

 

:: بخش اول:

۱. بخش اول کتاب معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، تألیف ابراهیم شفیعی سروستانی (که خودش شامل ۶ فصل است) (ظ) (۱۰۸ صفحه)

۲. باب‌های ۴۱ تا ۴۶ از جلد دوم کتاب کمال الدین و تمام النعمه، تألیف شیخ صدوق(شامل عناوین: روایاتی که درباره‌ی مادر قائم علیه السلام وارد شده است، روایات میلاد قائم علیه السلام، افرادی که حضرت قائم علیه السلام را دیده‌اند (به خصوص حدیث ۲۱ این باب)، علت غیبت، توقیعات وارده از حضرت قائم و احادیثی درباره‌ی عمر طولانی حضرت) (ظ)(۱۸۰ صفحه)

۳. آینه‌ی دوم تا آینه‌ی هفتم از کتاب شمیم گل نرگس، تألیف عباس رحیمی (شامل عناوین: ولادت صاحب الزمان، نام مبارک حضرت، ویژگی‌های فردی، پدران اجداد و شمایل، مسئله‌ی غیبت و فلسفه‌ی غیبت) (ظ) (۳۲ صفحه)

۴. گفتار اول و دوم کتاب آب حیات، تألیف آیت الله ناصری، شامل مباحث نگاهی به سیمای حضرت ولی عصر و درباره‌ی غیبت (۶۲ صفحه)

۵. بخش‌های ۲ و ۶ و ۷ و ۸ و ۱۳ از کتاب امام مهدی از ولادت تا ظهور، تألیف آیت الله سید محمد کاظم قزوینی، (ظ) (۱۴۵ صفحه)

 

*** سیر متوسط: ۱ و ۳ و ۴ (موارد حذفی نسبت به سیر جامع ۲ و ۵)

** سیر مجمل: ۱ و ۳ (موارد حذفی نسبت به سیر جامع ۲ و ۴ و ۵)

 

:: بخش دوم:

۱. بخش یکم فصل دوم (امامت خاص) و فصل سوم (مهدویت شخصی) از کتاب امام مهدی موجود موعود، تألیف آیت الله جوادی آملی(س) (۷۲ صفحه)

۲. بخش دوم کتاب معرفت امام زمان و تکالیف منتظران با عنوان معرفت امام زمان (شامل ۳ فصل)، تألیف ابراهیم شفیعی سروستانی (س) (۹۸ صفحه)

۳. بخش اول (با عنوان شناختن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف واجب است) و دوم (با عنوان اثبات امامت حضرت حجت بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف) و سوم (با عنوان قسمتی از حقوق و مراحم آن حضرت نسبت به ما) و از بخش چهارم کتاب قسمت حرف ((ک)) کمالات آن حضرت فصل اول و دوم از جلد اول کتاب مکیال المکارم، تألیف مرحوم آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی (س)(۱۵۰ صفحه)

۴. گفتار سوم و چهارم و ششم از کتاب آب حیات تألیف آیت الله ناصری، (شامل مباحثی با عنوان خصوصیات و مراتب حضرت حجت، حضرت حجت در آینه‌ی وحی و شبهاتی پیرامون حضرت حجت) (س)(۱۹۰ صفحه)

۵. کل کتاب دعای ندبه، زندگی در فردایی نورانی، تألیف اصغرطاهرزاده (س)(۱۸۲ صفحه)

۶. بخش هفتم و هشتم از کتاب خورشید مغرب، تألیف محمد رضا حکیمی با عنوان منجی در قرآن کریم و در سوره‌ی قدر (س)(۳۷ صفحه)

 

*** سیر متوسط ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ (مورد حذف شده ۶)

** سیر مجمل ۱ و ۲ و ۳ (موارد حذف شده ۴ و ۵ و ۶)

 

بخش ویژۀ این مجموعه:

در این قسمت برای کسانی که می‌خواهند دیدگاه سایر فرق اسلامی پیرامون حضرت حجت و مباحث منجی‌باوری در میان سایر مکاتب و ادیان را بررس کنند ۳ کتاب معرفی می‌شود:

۱. کل کتاب پژوهۀ مهدوی، تألیف علی اکبر مهدی‌پور (اطلاعات این کتاب به شکل مبسوط در بخش معرفی منابع سیر مطالعاتی ذکر شده است، از نکات قوت این کتاب بررسی دقیق و مستند به ویژه در بخش منجی در ادیان ابراهیم و مکاتب اهل سنت است!) (۲۹۵ صفحه)

۲. کل کتاب بشارت به منجی موعود، تألیف علی سرائی، انتشارات موعود عصر است (۸۶ صفحه)

۳. بخش‌های چهارم و پنجم و ششم از کتاب خورشید مغرب، تألیف محمودرضا حکیمی، انتشارات دلیل ما (با عناوینی چون منجی درکتاب‌های پیشین و منجی درکتب مسلمین) (۶۲ صفحه)

 

*** سیر متوسط فقط شماره‌ی ۱ (موارد حذف شده ۲ و ۳)

** سیر مجمل (اگر شخص سیر مجمل را انتخاب کرده نیازی نیست از این بخش مطالعه‌ای داشته باشد)