اساساً در مورد مسئله‌ی انتظار، حضرات معصومین فرموده‌اند که:

افضل الاعمال انتظار الفرج …… با فضیلت‌ترین اعمال انتظار فرج است. (بحار الانوار ج ۵۲ ص ۱۲۲)

همانطور که مشاهده می‌کنید نگفته‌اند که افضل الحالات انتظار الفرج، یعنی انتظار یک حالت صرف نیست، حالتی قلبی است که اگر حقیقتاً شکل بگیرد، آثار آن در اعمال شخص ظاهر می‌شود و شخص منتظر وظایفی دارد که اگر حقیقتاً منتظر است باید ابتدا به دنبال شناخت آن‌ها برود و در گام بعدی به آن‌ها عمل نماید.

توقیعاتی که حضرت حجت به شیعیان خالص خود ارسال کرده‌اند حاوی نکات بسیار مهمی است که به نظر می‌رسد هر منتظری باید به آن‌ها توجه ویژه نماید به عنوان نمونه بر طبق کلام نورانی خود حضرت حجت مهم‌ترین عامل تأخیر در امر ظهور حضرت، اعمال شیعیان است:

ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آن‌ها به ما می‌رسد.

«علامه محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران، ۱۳۸۰؛ ج ۲»

 

همچنین وفای به عهد و انجام وظایفی که شیعیان در قبال حضرت دارند مهم‌ترین عامل تحقق امر ظهور است:

اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تأخیر نخواهد افتاد. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید؛ چرا که فرج خود شما هم در آن است.

منبع:«علامه محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران، ۱۳۸۰؛ ج ۲.»

 

در این مجموعه با توجه به اهمیت بسیار بالای بحث وظایف منتظران در موضوع مهدویت، آثاری با همین محوریت برای سیر مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

۱. تمام بخش دوم از کتاب امام مهدی موجود موعود، تألیف آیت الله جوادی آملی با عنوان انتظار که شامل چهار فصلِ شعاع آفتاب، حقیقت انتظار، منتظر و انتظار ابعاد و تکالیف می‌شود. (۱۰۰ صفحه)

۲. بخش های اول و دوم و چهارم از کتاب آماده باشِ یاران امام زمان علیه السلام، تألیف استاد حسین گنجی با عناوین: معنای انتظار، ویژگی‌های منتظران و وظایف شیعه در زمان غیبت (۱۷۰ صفحه)

۳. ۲ فصل از بخش سوم کتاب معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، تألیف ابراهیم شفیعی سروستانی: (شامل دو بخش با عناوین مبانی قرآنی انتظار موعود و تولی و تبری دو رکن انتظار) (۲۸ صفحه)

۴. گفتار پنجم از کتاب آب حیات، تألیف آیت الله ناصری با عنوان انتظار (۱۵ صفحه)

۵. کل کتاب امام زمان در کلام آیت الله بهجت، تألیف محمد تقی امیدیان (۹۲ صفحه)

۶. آینه‌ی هشتم و نهم از کتاب شمیم گل نرگس، تألیف عباس رحیمی شامل مباحثی با عنوان انتظار و وظیفه‌ی شیعیان در عصر غیبت (۱۸ صفحه)

۷. کل جلد دوم کتاب مکیال المکارم، تألیف آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی (۴۹۰ صفحه)

۸. کل کتاب سودای روی دوست، تألیف مرتضی آقا تهرانی (۱۸۹ ص)

۹. کل کتاب وظایف شیعیان در زمان غیبت، تألیف سیدرضی سیدنژاد (۳۱۸ صفحه)

۱۰. کل کتاب کیست مرا یاری کند، تألیف محمد یوسفی (۱۰۹ صفحه)

۱۱. ۳ فصل از بخش سوم کتاب معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، تألیف ابرهیم شفیعی سروستانی: (شامل بخش‌های انتظار در اندیشه شیعه، دیدگاه‌های گوناگون درباره‌ی انتظار، جایگاه انتظار در اندیشه سیاسی امام خمینی) (۷۰ صفحه)

 

کتاب ویژۀ این مجموعه:

۱۲. با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین ارکان هر جامعه خانواده می‌باشد می‌توان گفت ساختن یک خانواده با رویکرد و فرهنگ مهدوی جزو مهمترین وظایف هر منتظری می‌باشد، لذا بسیار مناسب است تا کل کتاب ارزشمند خانواده و تربیت مهدوی، تألیف استاد دکتر مرتضی آقا تهرانی به طور کامل مطالعه شود تا إن شاء الله مقدمه ای باشد برای عملی کردن راهکارهای ارزشمندی که بر مبنای آیات و روایات برای ساختن جامعه مهدوی و منتظر در سطح خانواده در این کتاب ارائه شده است.

 

*** سیر مطالعاتی متوسط: ۱ و ۲ و ۳ و ۶ و ۷ و ۸ و ۹ و ۱۲ (موارد حذف شده۴ و ۵ و ۱۰ و ۱۱)

** سیر مطالعاتی مجمل: ۱ و ۲ و ۳ و ۶ و ۷ و ۱۲ (موارد حذف شده ۴ و ۵ و ۸ و ۱۰ و ۱۱)