محمد اسدی، رییس ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان در رابطه با فعالیت های مراکز مهدوی در ایام اربعین بیان کرد: مسجد مقدس جمکران همچون دیگر ایام سال در روزهای منتهی به اربعین حسینی نیز میزبان زائران و عاشقان فراوانی است که در این ایام خاص، خود را به میعادگاه منتظران می رسانند.

وی افزود: بر اساس رسمی که از گذشته در قم مرسوم بوده است مردم در ایام اربعین از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها به سمت مسجد جمکران حرکت می کردند تا با امام زمان(عج) خود تجدید بیعت کنند و این آیین از گذشته در قم  مرسوم بوده اما کمتر نمود داشته است.  چون توسط برخی گروه ها و هیئات مذهبی به شکل محدود انجام می شد و حالت عمومی و سراسری نداشت.

اسدی تصریح کرد: از چند سال پیش این حرکت نمود بیشتری پیدا کرد هر چند که چندان هم برای آن تبلیغ نشد اما به هر حال مورد استقبال مردمی قرار گرفت و هر سال پررنگ تر از گذشته می شود و هیئات بیشتری و گروه های مختلفی در جمکران حضور پیدا می کنند. البته این جریان سابقه ای طولانی در قم داشته و اینگونه نبوده است که در این سال های اخیر به شکل یکباره رخ داده باشد.

رییس ستاد هماهنگی فعایل های مهدوی کشور ادامه داد: مسجد مقدس جمکران نیز با توجه با این که معمولا یکی از مکان هایی است که مردم برای شرکت در مراسم و آیین های مذهبی در آنجا حاضر می شوند، از این رو مسجد خود را برای ایام اربعین آماده کرده و برنامه هایی نیز پیش بینی شده است.

اسدی در ادامه با اشاره به فعالیت های مرکز تخصصی مهدویت ویژه اربعین حسینی گفت: مرکز تخصصی مهدویت نیز با همکاری ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور و ستاد اربعین، و با توجه به حضور یکی از اعضای ستاد اربعین در شورای معین، برنامه های زیرساختی را برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین در نظر دارد؛ از جمله این برنامه ها می توان به برگزاری دوره آموزشی ویژه طلاب و روحانیونی که در برنامه های اربعین عراق حضور پیدا می کنند، اشاره کرد.  خصوصا در مسجد سهله و مسجد کوفه که دو مسجد منتسبت به امام زمان علیه السلام است.

وی خاطرنشان کرد: برخی از اساتید و کارشناسان مرکز تخصصی نیز در این دو مکان مقدس حضور دارند که ارتباط بین این مساجد با امام زمان علیه السلام را برای زائران اربعین تشریح کرده و به سوالات و شبهات پاسخ می گویند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، آموزش هایی نیز با همکاری حوزه علمیه ارائه شده است که طی آن طلابی که در همایش عظیم اربعین حضور دارند با آشنایی با آسیب های عرصه مهدویت بتوانند به سوالات پاسخ دهند. این طلاب از چهارشنبه، ۲۶ آبان ماه حرکت می کنند و در موکب ها و مسجدهای مقدس کوفه و سهله ساکن می شوند.

 

منبع: خبرگزاری شبستان


منبع: خبرگزاری شبستان