به گزارش مرکز خبر روبط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی قمی در مراسم دعای توسل مسجد مقدس جمکران با اشاره به اهمیت اربعین در اسلام گفت: دین مبین اسلام توجه خاصی به اعدادی مثل ۷، ۱۲، ۱۴ و عدد ۴۰ یا همان اربعین دارد.

سخنران مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: رمز و راز این اعداد را کسی جز انبیاء و اولیای الهی نمی دانند؛ این اعداد به طور مطلق نیستند بلکه در متون دینی مورد توجه قرار گرفته اند و در قرآن کریم هم به این اعداد تأکید شده است.

وی ادامه داد: بلوغ فکری و عقلی انسان در ۴۰ سالگی است که در آیه ۱۵ سوره مبارکه احقاف نیز به آن اشاره شده است؛ امام صادق(علیه السلام) می فرمایند که خداوند متعال تا ۴۰ سالگی به انسان مهلت می دهد اما به ۴۰ سالگی که رسید به فرشتگان امر می کند که از این به بعد بر او سخت بگیرید و همه اعمالش را دقیق بنویسید.

کارشناس دینی رسانه ملی افزود: رسالت بسیاری از پیامبران در ۴۰ سالگی بوده است؛ همچنین در احادیث آمده که اگر می خواهید دعایی کنید، ابتدا برای ۴۰ مؤمن دعا کن تا دعای شما نیز مستجاب شود؛ نکته دیگر درباره عدد ۴۰ این است که شرب خمر باعث می شود که تا ۴۰ روز اعمال شراب خوار قبول نشود.

وی بیان داشت: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می فرمایند که اگر کسی ۴۰ حدیث را حفظ کند، در روز قیامت عالم و فقیه محشور می شود و خدای او را عذاب نمی کند، من او را شفاعت می کنم و با اولیای الهی محشور می شود؛ البته حفظ حدیث چند مرتبه دارد که نخستین مرتبه آن حفظ و مراتب دیگر تفکر، نشر و عمل به احادیث است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی ابراز داشت: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند که اگر کسی ۴۰ روز اعمالش را خالصانه انجام دهد، خداوند چشمه های حکمت را از قلب او بر زبانش جاری کرده و درد و درمان را به او نشان می دهد.

وی به دعای عهد اشاره کرد و گفت: امام صادق(علیه السلام) می فرمایند که اگر کسی دعای عهد را ۴۰ صبح بخواند، از یاران امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) خواهد بود و اگر پیش از ظهور حضرت از دنیا برود، در عصر ظهور به دنیا مراجعه خواهد کرد.

سخنران مسجد مقدس جمکران تأکید کرد: عاشقان و منتظران حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) هر روز خود را باید با یاد امام خود آغاز کنند؛ چه قدر خوب است که منتظران حضرت روز خود را با قرائت ادعیه و سوره هایی که درباره امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) است، آغاز کند.

انتهای پیام/