به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام اخوان در نشست صمیمی حلقه‌های معرفت که با حضور جمعی از نمازگزاران مسجد مقدس جمکران برگزار شد به تبیین حضور خداوند متعال در کنار بندگانش در دنیا پرداخت و اظهار کرد: خداوند متعال به پیامبرش حضرت محمد مصطفی (صلی ­الله و علیه و آله) فرمود: « إِذَا سَأَلَک عِبَادِی عَنِّی » چون بندگان من از من پرسیدند که خدا کجاست، به آنها بگو « نَحنُ أَقرَبُ الیهِ مِنْ حَبْلِ الوَرید » بدانند که ما از شاه رگش به او نزدیک­تریم.

وی با اشاره به اینکه خداوند فرموده‌اند هر کسی مرا خواند او را اجابت می کنم، بیان داشت: امام صادق (علیه­السلام) فرمودند: اگر مردم می­دانستند حاجت­های­شان در آن دنیا، چقدر انعکاس و شکوه دارد از خداوند می­خواستند دعاهای آنان را در آن دنیا استجابت کند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی اهمیت و توجه هنگام نماز و سخن گفتن با خدا را بسیار مهم و ضروری خواند و افزود: خداوند می‌فرماید: وقتی شخصی به نماز می­ایستد من خدا به او آن­چنان توجه می­کنم که گویی همین یک بنده را دارم. اما متأسفانه در نماز حواس ما به همه جا هست به غیر از خدا.

اخوان به دومین محور گفتگوی خداوند با بندگانش در برزخ پرداخت و ابراز کرد: زمانی که تن بی­جان­ را در گور قرار می­دهند در تاریکی قبر از خدا می­خواهیم ما را به دنیا بازگرداند تا عمل صالح بجا بیاوریم و جبران کنیم. خطاب می­شود « کََلّا » هرگز نمی‌توانی بازگردی.

وی به سومین گفت­وگو در چاه جهنم اشاره کرد و گفت: گنهکار در آتش جهنم از خداوند متعال می­خواهد او را از این مکان نجات دهد. خداوند می­فرماید: « اخسو » دور شوید و به دوزخ درآیید و با من سخن مگویید.

این محقق و پژوهشگر حوزوی نماز را سخن گفتن با خدا دانست و افزود: امام حسین (علیه­السلام) در ظهر عاشورا در زیر باران تیرهای دشمن نماز را به پا کرد برای این­که بگوید نماز سخن گفتن با خداست. خدای مهربانی که می­گوید یک قدم به سمت من بیا ۱۰ قدم به سمت تو خواهم آمد، می­خواهم صدای مناجات تو را بشنوم.

وی در پایان توبه و پشیمانی را راه نجات انسان به سوی خدای متعال عنوان کرد و گفت: یادمان باشد هنوز در گفت­وگوی اول با خدا قرار داریم. هم­چنان در دنیاییم و راه توبه برای ما باز است. اگر قلباً پشیمانیم و گذشته را جبران کنیم خداوند گناه ما را می­بخشد و ما پاک پاک می­شویم. پس بیاییم همیشه رو به خدا بگوییم « الهی العفو ».

انتهای پیام/