به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، طی مراسمی با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی همایش سبک زندگی زمینه‌سازان ظهور در خرم‌آباد برگزار شد.

یکی از اساتید مرکز تخصصی مهدویت در همایش سبک زندگی زمینه سازان ظهور، که در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، اظهار داشت: مهدویت یک فرهنگ ناب شیعی است.

حجت‌الاسلام حسن ملایی با اشاره به اینکه  از آفت‌هایی که در ذهن ما این است که ظهور امام زمان(عج) معجزه آساست، افزود: اگر ما بگوییم که ظهور امام زمان یک امر معجزه آساست، پس زمینه‌سازی برای ظهور معنا ندارد، این در حالی است که ظهور امام زمان(عج) یک امر انسانی- الهی است.

ملایی با اشاره به اینکه در آیه ۱۰ سوره مبارکه روم به عاقبت آنان که گناه فردی و اجتماعی را تکرار می‌کنند، اشاره شده است، خاطرنشان کرد: کسانی که گناه فردی و اجتماعی را تکرار می‌کنند، کارشان به جایی می‌رسد که آیات خدا را تکذیب می‌کنند، لذا اگر رفتارهای ما اشتباه باشد، حضرت امام زمان(عج) را هم تکذیب می‌کنیم.

این استاد مرکز تخصصی مهدویت عنوان کرد: حفظ باورها لازم است چون عاقبت ما به حفظ باورهاست کما اینکه تنها الگوی سبک زندگی اسلامی، سبک زندگی منتظرانه است و هیچ خروجی مناسب و کارکرده دینی به اندازه ی سبک زندگی منتظرانه نیست.

وی با اشاره به اینکه خداوند به مومنان می‌فرماید: بروید و توبه کنید، ادامه داد: توبه زمینه ساز ظهور است کما اینکه واژه انتظار اساسی ترین واژه‌ای است که در مورد فرج آقا امام زمان(عج) بکار برده می‌شود.

ملایی با بیان اینکه در حوزه دینداری مردم بحران، مفاهیم دینی وجود دارد، تصریح کرد: ما باید ببینیم که واژه انتظار در لسان دین و عرف عمومی چه معنایی دارد، کما اینکه معناهای مختلفی از انتظار در جامعه وجود دارد لذا انتظار باید به درستی معنا شود.

این استاد مرکز تخصصی مهدویت اضافه کرد: انتظاری که مد نظر اهل بیت است، با تصوری که ما از است، انتظار داریم، تفاوت دارد، لذا باید انتظار را واکاوی کنیم و تا زمانی که انتظار را درست معنا نکنیم، سبک زندگی مد نظر امام زمان(عج)، محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به روایتی از رسول اکرم(ص) در تعریف انتظار که فرمودند، بهترین اعمال امت من انتظار فرج است، عنوان کرد: انتظاری که مد نظر ائمه است، از جنس عمل است.

وی با اشاره به حدیث دیگری از پیامبر اکرم(ص) که  فرمودند، بهترین جهاد امت من انتظار فرج است، تصریح کرد: طبق این آیه انتظار یک عمل و یک رفتار جهادی است و ما باید برای هنگام ظهور باید خود را در میدان جهاد آماده کنیم.

حجت الاسلام ملایی افزود: روحیه انتظار روحیه‌ای است، با سبک جهادی کما اینکه سبک زندگی جامعه منتظر، یک خانواده متعادل را به یک خانواده متعالی تبدیل می‌کند، لذا تمام سربازان امام زمان (عج)، سربازان متعالی هستند.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی منتظرانه باید توام با مجاهدت باشد، خاطرنشان کرد: تمام روحانیون ما با نیت سربازی امام زمان(عج) به طلبگی رفتند.

این استاد مرکز تخصصی مهدویت در بیان تفاوت رفتار معمولی با رفتار جهادی منتظرانه اظهار داشت: اولین ویژگی رفتار جهادی و منتظرانه  این است که اخلاص در رفتار دارد و کار را برای رضای خدا انجام می‌دهد، اگر سبک زندگی منتظرانه در جامعه رواج داده شود، شاهد کاهش مشکلات اجتماعی فرهنگی اقتصادی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه دومین ویژگی رفتار جهادی منتظران تلاش و کوشش در نهایت توان است، افزود: در رفتار جهادی باید تا آخرین توان تلاش کرد، کما اینکه رفتار جهادی رفتاری است که باعث مدیریت علم‌آموزی می‌شود.

ملایی نه گفتن به تسلط فرهنگی دشمن را از دیگر ویژگی‌های سبک زندگی منتظرانه دانست و تصریح کرد: سبک زندگی منتظرانه می‌توانند الگوهای مناسبی را در مسائل شخصی، خانوادگی و حکومتی ارائه و باعث ایجاد تمدن اسلامی شود.

 


منبع: خبرگزاری فارس