به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون در نخستین جلسه از دوره دانش افزایی مادران مهدوی مادران موفق که به همت مدیریت آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه مادری بر دو نوع غریزی و مهارتی است، اظهار کرد: مادری از نوع غریزی بین انسان و حیوان مشترک است ولی مهارت مادری اکتسابی است و نیاز به آموزش دارد.
وی ادامه داد: برای اینکه یک مادر بتواند مادری کند می بایست در درجه اول جایگاه خود را ارتقا دهد؛ یعنی لزوما هر مادری که انسان خوبی است نمی تواند مادر خوبی باشد.
این کارشناس حوزوی با تاکید بر اینکه مادران باید با مهارت های تربیتی آشنا باشند، ابراز کرد: مادران موفق شاخصه هایی دارند که داشتن سلامت کامل بدنی، روحی، فکری و خلقی از جمله آن است.

۴۰ درصد از مادران کشور دارای مشکلات روحی مانند افسردگی، بدبینی، وسواس، پرخاشگری هستند. این مشکلات روحی و روانی می تواند مانع موفقیت یک مادر در تربیت فرزند شود

تراشیون افزود: ۴۰ درصد از مادران کشور دارای مشکلات روحی مانند افسردگی، بدبینی، وسواس، پرخاشگری هستند. این مشکلات روحی و روانی می تواند مانع موفقیت یک مادر در تربیت فرزند شود.
وی علاقه مندی به فرزندداری و فرزند پروری را از دیگر شاخصه های مادران موفق عنوان کرد و گفت: اگر نگاه مادر به داشتن فرزند منفی باشد، نمی تواند در ادامه مادر خوبی برای فرزندش باشد.
این کارشناس مسائل خانواده در ادامه به شاخصه های علاقه مندی به فرزند داری اشاره کرد و گفت: وقت گذاری بدون منت برای فرزند، وقت گذاری با برنامه ریزی مناسب، خوشحالی از وجود فرزند و ابراز این خوشحالی در رفتار، تلاش برای رشد و به ثمر رسیدن خوب فرزند و برقراری ارتباط خوب با فرزند از شاخصه های علاقمندی به فرزندداری در مادران است.

وی افزود: مادران نباید رویکرد منتقدانه از فرزند داشته باشند؛ انتقاد بیش از حد باعث دلزدگی فرزند می شود و عدم برقراری ارتباط مناسب را در پی خواهد داشت. به جای نقد از کودک باید فکر کرد که چگونه او را از اشتباهش باخبر کنیم.
این کارشناس مسائل خانوادگی محبت به جا، به اندازه و گسترده را امری مهم در تربیت فرزندان عنوان کرد و گفت: اگر شما مشغول کاری هستید و فرزندتان آمد و تقاضای توجه کرد، می توانید دست از کار بکشید و با محبت به جا تربیت مناسبی داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که نباید کودکان را بیش از حد در یک وعده بوسید و نوازش کرد، از طرفی هم نباید بی توجه به کودک از کنارش گذشت.
تراشیون در پایان خاطرنشان کرد: مادران باید با فرزندانشان ارتباط کلامی خوب برقرار کنند، نباید از زخم زبان و انتقاد شدید برای فهماندن منظور به مخاطب استفاده کرد. استفاده از کلمات مناسب برای تاثیرگذاری بهتر مفید است.

انتهای پیام/ح