به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران؛ در این نشست نمایندگاني از اعتاب مقدسه کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و مزارات شیعی از کشور عراق و سوریه، همچنین تولیت‌های حرم‌های حضرت معصومه (سلام الله عليها)، شهر ری، شاه‌چراغ و مسجد مقدس جمکران و همچنين نماینده بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت حضور داشتند.

شركت كنندگان در اين نشست با توجه به اهداف و سیاست های اين گردهمايي، پیشنهاداتی در راستای چگونگی برگزاری دومین اجلاس هم اندیشی نمایندگان اعتاب مقدسه جهان اسلام، که به میزبانی تولیت حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) برگزار می شود را ارائه کردند.

حجت الاسلام عباس ابراهيمي معاون فرهنگي مسجد مقدس جمكران در این نشست با بیان اینکه اعتاب و اماکن مقدس محور اصلی این اجلاس هستند، اظهار کرد: اعتاب مقدس دارای ظرفیت عظیم بین المللی هستند که می توانند نیازهای بشر امروز را تامین کنند و نمونه آن ظرفیت ویژه و عظیم پیاده روی اربعین حسینی است که در هیچ کجای دیگر این ظرفیت یافت نمی شود.

وی گفت: تسهیل فرایند خدمت به زائر باید محور کارها در اعتاب مقدسه قرار گیرد همچنین دو بعد بهره مندی از سایر تجارب بقاع متبرکه و تولید محصولات مشترک برای زبان های مختلف می تواند فرایند خدمت به زائران را تسهیل نماید.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: می توانیم از ظرفیت عمومی اعتاب و اماکن مقدس جهان اسلام به عنوان ملجا و مامن و پناهگاه عموم مردم استفاده کنیم و با راهبرد مشترک ترویج فرهنگ شیعی بر اساس گفتمان اسلام ناب، و بهره گیری از ظرفیت های خاص با توجه به انتساب به یکی از معصومین علیهم السلام و یا امامزادگان به مردم خدمت رسانی بهتری ارائه کنیم.

ابراهیمی ضمن تقدیر از حسن میزبانی مردم کشور عراق در پیاده روی اربعین افزود: با استفاده از تجارب و موقعیت خاص نظیر اعتاب عراق و به ویژه کربلای معلا در میزبانی پیاده روی بیست میلیونی اربعین حسینی می توانیم در فرایند خدمت به زائرانی که مقصد سفرشان اعتاب و اماکن مقدس است تسهیلات لازم را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه این اجلاس ظرفیتی است برای توسعه خدمت به زائرین و علاقمندان به مکتب اهل البیت علیهم السلام بیان کرد: انتقال تجارب در دو حوزه فرآیند خدمت و کالا و خدمات فرهنگی، و به ویژه برگزاری نمایشگاه در ایام و مناسبت های خاص به منظور معرفی خدمات و ظرفیت ها در اعتاب و اماکن مقدس با محوریت توسعه خدمت به زائر، می تواند راهگشای برپایی دومین اجلاس اعتاب مقدس باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی در این جلسه با ارائه پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه گفتمان مهدویت، اضافه کرد: پیشنهاد می شود، فعالیت کارگروه ها بر اساس مساله محوری، طرح مسائل و دغدغه ها حول محور جهان اسلام به ویژه در حوزه مقاومت، مطرح شود.

وی همچنین به اشتراک گذاری تجارب خدمات در دو حوزه فرآیند خدمت و کالا، هم افزایی در حل مسائل خاص هر کدام از اماکن مقدس و یا مسائل مشترک اعتاب و اماکن مقدس را از دیگر قابلیت های کار گروه ها برشمرد و خاطرنشان کرد: تعامل راهبردی، همکاری و هم افزایی معطوف به اهداف مشترک با نقطه محوری ترویج فرهنگ شیعی بر اساس آموزه های اسلام ناب، قابل بررسی است.

انتهاي پيام/خ