مسلمانان در فرود آمدن حضرت مسیح از آسمان، در آخرالزمان اتفاق نظر دارند و بیش‌تر مفسران این آیه را که: «و از اهل‌کتاب، کسی نیست مگر آن‌که پیش از مرگ خود حتماً به او ایمان می‌آورد، و روز قیامت [کسی نیز] بر آنان شاهد خواهد بود»،[۱] به همین معنا تفسیر کرده‌اند.

منابع شیعه و سنی، روایات فراوانی دربارۀ فرود آمدن مسیح از آسمان ذکر کرده‌اند. ازجملۀ آن‌ها روایات ذیل است که به حتمی بودن این امر اشاره دارد. پیامبر اکرم صل الله علیه و آله فرمود:

چگونه خواهید بود آن‌گاه که عیسی بن مریم علیه السلام در میان شما فرود آید و پیشوای شما از خود شما باشد.[۲]

این روایت را بخاری و دیگران در باب «فرود آمدن عیسی» آورده‌اند.[۳]

ابن‌حماد حدود سی روایت ذیل عنوان «فرود عیسی بن مریم علیه السلام و روش او» و «مدت زندگانی آن حضرت بعد از فرود آمدن وی» آورده که ازجملۀ آن‌ها، روایتی است که در صحاح و بحارالانوار از پیامبر اکرم صل الله علیه و آله نقل شده است:

سوگند به آن‌که جانم به دست اوست، به‌طور یقین عیسی بن ‌مریم که داوری عادل و پیشوایی دادگر است، در میان شما فرود خواهد آمد و صلیب را شکسته، خوک را می‌کشد و مالیات (جزیه) وضع می‌کند و آن‌قدر مال می‌بخشد که دیگر کسی نمی‌پذیرد.[۴]

پیامبران با یکدیگر به سبب‌هایی برادرند و آیینشان یکی و مادرانشان مختلف است. سزاوارترین ایشان به من عیسی بن مریم است؛ چراکه بین من و او پیامبری نیست. او در میان شما فرود خواهد آمد، پس او را بشناسید: مردی چهارشانه و درشت‌اندام و سرخ و سفیدگونه است، خوک را می‌کشد، صلیب را می‌شکند، مالیات را ملغی می‌کند و آیینی را به جز اسلام نمی‌پذیرد. دعوت او یک جهت داشته که منحصر به پروردگار جهانیان است.[۵]

در بعضی از روایات آمده است که حضرت مسیح علیه السلام پشت سر امام مهدی عجل الله تعالی فرجه نماز می‌گزارد و هر سال به خانۀ خدا مشرف می‌شود و مسلمانان به همراهی وی با یهود، روم و دجال می‌جنگند. آن حضرت مدت چهل سال زندگی می‌کند و آن‌گاه خداوند جان او را می‌گیرد و مسلمانان وجود مقدس او را به خاک می‌سپارند. در روایتی آمده است که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه مراسم دفن او را به‌طور آشکار و در برابر دیدگان مردم برگزار می‌کند که دیگر مسیحیان حرف‌های گذشته را بر زبان نیاورند و پیکر او را با پارچه‌ای که دست‌باف حضرت مریم علیها السلام است، کفن می‌کند و در کنار قبر مادر در قدس به خاک می‌سپارد. به نظر می‌رسد، نخستین اثر سیاسی پدیده‌ی ظهور مسیح، کاهش خصومت دنیای غرب و نهایت گرایش آن‌ها به اسلام و مسلمانان باشد. به شهادت روایات، اقتدای آن حضرت به نماز حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه می‌تواند اعلان موضع صریح حضرت عیسی علیه السلام باشد که وی در جبهه‌ی اسلام قرار دارد و کسانی که حقیقتاً منتظر مسیح بوده‌اند، با دیدن این کنش از موعود خویش، به اسلام خواهند گروید.

[۱]. سوره‌ی نساء، آیه‌ی ۱۵۹

[۲]. بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۸۳

[۳]. صحیح بخاری، ج۲، ص۲۵۶

[۴]. نک: الفتن، ابن‌حماد، ج۲، ص۵۶۶ – ۵۷۷

[۵]. همان.

 

منبع: کتاب مهدویت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها انتشارات آینده روشن