به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام صادقی­ واعظ در دوره دانش افزایی مادران مهدوی، مادران موفق که به همت مدیریت آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران برگزار شد اظهار کرد: نگاه به موضوعات مختلف جامعه بر دو نوع است، یکی نگاه از دید خانواده و دیگری نگاه از دید جامعه.

وی با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام چیزی به نام باید وجود ندارد، افزود: در آخرالزمان هیچ نیازی به باید برای تعبد و بندگی نیست، چرا که میزان شعور آدمی به قدری می­رسد که با استدلال می­توان چرایی تعبد را درک کند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه قرآن کریم دو راه کنترل نگاه و برداشتن محرک­ها را برای لذت بیشتر از زندگی ارائه داده است اظهار کرد: اثرات منفی کنترل نکردن نگاه بر آدمی سخت شدن اراده و قدرت در تصمیم گیری، بی تفاوتی نسبت به همسر، زنای ذهنی و تنوع طلبی است.

صادقی واعظ با بیان اینکه علت افزایش سن ازدواج در جوانان همین سخت شدن اراده برای تصمیم گیری است تصریح کرد: در زندگی زناشویی نیز نگاه روزانه به تعداد کثیری از نامحرمان باعث ایجاد بی تفاوتی نسبت به همسر و زنای ذهنی میشود.

وی زنای ذهنی را پدیده بسیار خطرناکی دانست که موجب اثرات منفی در زندگی می­شود و ادامه داد: تنوع طلبی نیز یکی از مشکلات امروزه است که امر ازدواج را سخت کرده و چه بسا ریشه همه این مشکلات عدم کنترل نگاه است.

صادقی واعظ حجاب را عامل افزایش کارایی عقل دانست و بیان کرد: تبرج یا خودنمایی عامل مهم عصر جاهلیت در زمان صدراسلام بود که زنان امروزی نیز از آن پیروی کرده و عامل هوس رانی میشوند.

وی سومین نگاه به حجاب را نگاه هویتی دانست و تاکید کرد: حجاب برای زن هویت می آفریند اما در جامعه کنونی هویت یک زن بیشتر از جاذبه جنسی معنا میشود و هرچه زن جاذبه بیشتری داشته باشد ارزش افزونی خواهد داشت اما نکته قابل توجه اینست که حجاب نیاز به دین ندارد بلکه نیاز به عقل دارد.

انتهای پیام/ش