به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، آیت الله علی کورانی شامگاه چهارشنبه در نشست علمی تمدن نوین اسلامی با بیان اینکه حکومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) دولت عدل الهی است، اظهار کرد: ظلم تا روز ظهور وجود خواهد داشت و بعد از آن از بین خواهد رفت.

این محقق و پژوهشگر لبنانی به برخی ویژگی های دوره ظهور اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین ویژگی های دوران ظهور رشد علم، طب و رفاه عمومی است به طوریکه روایت داریم تا ۲۵ درصد علوم ارتقا پیدا می کنند و وضعیت بشریت، زندگی و حیات در دوران امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) با پیش از ظهور قابل قیاس نیست.

آیت الله کورانی با اشاره به اینکه ائمه معصومین(علیهم السلام) سه واقعه ظهور، رجعت و قیامت را از یکدیگر تفکیک کرده اند، ادامه داد: حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) براساس روایات دو رجعت دارد؛ رجعت نخست، ظهور ایشان است که از آن به عنوان رجعت صغری نام برده می شود و رجعت کبرا از تشکیل دولت امام زمان(علیه السلام) تا روز قیامت است.

وی با بیان اینکه برخی روایات اهل سنت میان این سه واقعه تفکیکی قایل نشده اند، اظهارداشت: دو موضوع را درباره مسئله نشانه های ظهور، باید مد نظر داشت و از اختلاط و التقاط آن دو با یکدیگر حذر کرد: یکی اجتناب از تطبیق قطعی وقایع تاریخی با احادیث و روایات ظهور و دیگری  امیدواری به ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) است.

استاد کورانی ادامه داد: یکی از سنت ها و روش های الهی این بوده که هر یک از انبیا و اوصیا، ظهور پیامبر بعد از خود را بشارت داده و نشانه های آن را نیز ارائه می کرده است. حضرت آدم (علیه السلام) علامت هایی برای آمدن حضرت ادریس (علیه السلام) ارائه داد و حضرت ادریس (علیه السلام) نیز نشانه هایی برای نبوت حضرت نوح (علیه السلام) تبیین کرد. این روند تا زمان حضرت عیسی (علیه السلام) ادامه داشت تا این که آن حضرت در انجیل، از علامت هایی برای ظهور حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) خبر داد.

وی گفت: این سنت الهی در زمان حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) نیز ادامه یافت و آن حضرت، با بشارت به برقراری حکومت عدل الهی روی زمین، نشانه هایی را درباره حکومت عادلانه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) بر جهان بیان داشت؛ از جمله این نشانه خروج یمانی، سفیانی و خراسانی است.

این محقق و پژوهشگر برجسته حوزوی خاطرنشان کرد: روایات موجود، یمانی را مدح و تمجید کرده و آورده اند که وی چند ماه قبل از ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) حاکم یمن می شود و زمینه ساز حکومت آن حضرت خواهد بود، بر اساس این روایات، سفیانی با اهل بیت(علیهم السلام) دشمنی می ورزد و به مقابله با یمانی برمی خیزد.

آیت الله کورانی بیان داشت: علاوه بر نشانه های فراوانی که برای ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه ) در روایات آمده است، دو شخصیت متضاد با نام های یمانی و سفیانی در کانون این روایات قرار دارند و بسیاری از مسائل مربوط به نشانه های ظهور، حول این دو شخص می چرخد. یمانی پیرو اهل بیت(علیهم السلام) و سفیانی مخالف ایشان است. از سوی دیگر، به دلیل آنکه شیعیان محب و پیرو اهل بیت (علیهم السلام) و سلفی ها دشمن آنها هستند، می توان امیدوار بود جریاناتی که امروزه در کشور های مختلف جهان، به ویژه یمن، رخ می دهد، از نشانه های ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه) است.

انتهای پیام/پ