به گزارش مرکز خبر روابط عمومي مسجد مقدس جمكران، حجت الاسلام محمود اباذري محقق و پژوهشگر مركز تخصصي مهدويت حوزه در ادامه سلسله جلسات حلقه های معرفت که به همت مدیریت تبلیغ و ارتباطات فرهنگی مسجد مقدس جمکران برگزار شد به تبیین اهميت خودشناسي پرداخت و اظهار کرد: اساس و سنگ بناي همه معارف و شناخت ها، شناخت خود انسان است كه در اين زمينه روايات فراواني وجود دارد. از جمله روايت اميرالمومنين(علیه السلام) كه فرمودند براي انسان همين معرفت و شناخت بس كه خودش را بشناسد و همين جهل براي او بس كه نسبت به خودش جاهل باشد.

وي با اشاره به اینکه پیامبران الهی با هدف هدايت انسانها مبعوث شدند، افزود: خداوند در سه امر توحيد، نبوت و ظهور منت سنگيني بر انسان گذاشته است كه اگر انسان حد و اندازه خود را بشناسد ميتواند به اين درك برسد كه خداوند به خاطر وجود انسان اين سفره با عظمت را پهن كرده است.

محقق و پژوهشگر مركز تخصصي مهدويت تصريح كرد: انسان براي يك مسير و حركتي به اين عالم آمده است كه مبدأ آن دنيا و مقصدش خدايي شدن است و رهبر و قافله سالار اين مسير وجود كسي است كه خودش قوه بالفعل است و راه رسيدن به كمال و شناخت محبت الهي در رهبري اواست.

اباذري در تشريح شباهت ها و تفاوت هاي بعثت و ظهور گفت: يكي از شباهت هاي اساسي بعثت و ظهور به سعادت رساندن انسان ها است و تفاوت بين دو موضوع این است که در بعثت خواستن يا نخواستن انسان نقشي ندارد، اما در بحث ظهور كه مربوط به اجراي دين است بحث خواستن خود انسان است و تا زماني كه انسان بخواهد اجراي دين برايش پيش ميرود.

وي بحث موعود گرايي و منجي گرايي را يك بحث جهاني دانست و تصريح كرد: تمامي اديان به موعود و منجي معتقد هستند، اما هر ديني با نامي مشخص از آن ياد ميكند و در زمان ظهور حضرت حجت همه انسان ها به سمت آن حضرت كشيده ميشوند.

محقق و پژوهشگر مركز تخصصي مهدويت در ادامه به موضوع ارتباط انقلاب اسلامي با بحث ظهور اشاره کرد و گفت: به فرموده امام خميني(ره)، انقلاب اسلامي خود زمينه سازي است براي ظهور، يعني بايد در اين زمينه قدمي برداشته و در برابر ظلم ايستادگی شود و سختي هايي هم كه در راه ظهور كشيده ميشود هر قدمش عبادت است.

انتهای پیام/ش