به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام محمود اباذری محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی مهدویت حوزه در ادامه سلسله جلسات حلقه های معرفت که به همت مدیریت تبلیغ و ارتباطات فرهنگی مسجد مقدس جمکران برگزار شد به تبیین اهمیت خودشناسی پرداخت و اظهار کرد: اساس و سنگ بنای همه معارف و شناخت ها، شناخت خود انسان است که در این زمینه روایات فراوانی وجود دارد. از جمله روایت امیرالمومنین(علیه السلام) که فرمودند برای انسان همین معرفت و شناخت بس که خودش را بشناسد و همین جهل برای او بس که نسبت به خودش جاهل باشد.

وی با اشاره به اینکه پیامبران الهی با هدف هدایت انسانها مبعوث شدند، افزود: خداوند در سه امر توحید، نبوت و ظهور منت سنگینی بر انسان گذاشته است که اگر انسان حد و اندازه خود را بشناسد میتواند به این درک برسد که خداوند به خاطر وجود انسان این سفره با عظمت را پهن کرده است.

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: انسان برای یک مسیر و حرکتی به این عالم آمده است که مبدأ آن دنیا و مقصدش خدایی شدن است و رهبر و قافله سالار این مسیر وجود کسی است که خودش قوه بالفعل است و راه رسیدن به کمال و شناخت محبت الهی در رهبری اواست.

اباذری در تشریح شباهت ها و تفاوت های بعثت و ظهور گفت: یکی از شباهت های اساسی بعثت و ظهور به سعادت رساندن انسان ها است و تفاوت بین دو موضوع این است که در بعثت خواستن یا نخواستن انسان نقشی ندارد، اما در بحث ظهور که مربوط به اجرای دین است بحث خواستن خود انسان است و تا زمانی که انسان بخواهد اجرای دین برایش پیش میرود.

وی بحث موعود گرایی و منجی گرایی را یک بحث جهانی دانست و تصریح کرد: تمامی ادیان به موعود و منجی معتقد هستند، اما هر دینی با نامی مشخص از آن یاد میکند و در زمان ظهور حضرت حجت همه انسان ها به سمت آن حضرت کشیده میشوند.

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی مهدویت در ادامه به موضوع ارتباط انقلاب اسلامی با بحث ظهور اشاره کرد و گفت: به فرموده امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی خود زمینه سازی است برای ظهور، یعنی باید در این زمینه قدمی برداشته و در برابر ظلم ایستادگی شود و سختی هایی هم که در راه ظهور کشیده میشود هر قدمش عبادت است.

انتهای پیام/ش