به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، وارد صحن اصلی که می‌شویم رنگ‌ها موج می‌زند و شور بچه‌هایی که دست در دست مادرانشان دارند، طعم عید می‌دهد و با برق نگاه امیدوار مادران مشتاق عطر استجابت به مشام می‌رسد.

بیش از نیمی از زائران جمکرانی زنانی هستند که هر کدام به زبانی سخن می‌گویند و خادمین خواهر مسجد مقدس جمکران شبانه‌روز با روی خوش و چهره‌هایی گشاده از آنان استقبال کرده و راهنمایی شان می‌کنند.

امسال تدابیر مسجد مقدس جمکران برای مسافران خواهر تخصصی‌تر و برنامه‌ریزی تر شده است و این خدمات به‌صورت مشهودی قابل‌ لمس است.

 

*اسکان موقت کاروان‌ها در مسجد مقدس جمکران

زهرا آرزومندی کارشناس تکریم زائران خواهر مسجد مقدس جمکران از ارائه خدمات ویژه به کاروان‌ها خبر داد و اظهار کرد: خدمات فرهنگی ازجمله ایراد سخنرانی و توزیع بروشور و بسته‌های فرهنگی، قسمتی از خدماتی است که به کاروان‌هایی که وارد مسجد مقدس جمکران می‌شوند ارائه می شود.

وی امکان اسکان زائران را جزء برنامه‌های مسجد مقدس جمکران دانست و افزود: امکان اسکان شب کاروان‌هایی که وارد مسجد مقدس می‌شوند از ساعت ۱۰ شب تا ۸ صبح در سالن فعالیت‌های فرهنگی مسجد مقدس جمکران فراهم است.

آرزومندی دیگر خدمات ارائه‌شده به این کاروان‌ها را برشمرد و بیان کرد: برپایی جنگ‌های تفریحی با مضامین دینی و اجتماعی و معرفی تاریخچه مسجد نیز از دیگر خدمات ارائه‌شده این نهاد فرهنگی است.

 

*ارتقا فرهنگ دینی مهمانان مسجد مقدس جمکران

مسافران که می‌آیند طنین گویش‌ها و لهجه‌های مختلف توجه‌ها را جلب می‌کند. گاهی آن‌قدر این گویش‌ها غریب است که ناخودآگاه نگاه‌ها ثابت می‌ماند و این فرصتی است برای کسانی که دغدغه اشاعه فرهنگ اصیل دین را دارند، تا آنچه را باید با مهمانان دعوت‌شده از سوی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) به همراه کوله باری از سوغات همراهشان کنند وزنان همیشه امانت‌دارهای باوفایی بودند در انتقال فرهنگ‌ها به نسل‌های آینده.

طاهره رضایی کارشناس پاسخگویی و مشاوره ویژه خواهران در خصوص این آموزش‌ها دینی می‌گوید: جهت پاسخگویی به سؤالات شرعی و فقهی زائران خواهر از ساعت ۱۰ صبح تا یک بامداد کارشناسان ما در جایگاه‌های ویژه مستقر هستند.

وی از حضور کارشناسان و مشاوران در چهار نوبت‌کاری خبر می‌دهد و می‌افزاید: مشاوران در داخل مسجد و حیاط اصلی از ساعت ۱۰ تا ۱ظهر، ساعت ۴ تا ۷ عصر، ساعت ۷ تا ۱۰ شب و ساعت ۱۰ تا ۱ بامداد آماده پاسخگویی هستند.

برگزاری جلسات پاسخگویی به سؤالات مهدوی موضوع دیگری است که این کارشناس پاسخگویی و مشاوره خواهران به آن اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: کارشناسان مهدوی نیز در چهار نوبت از ۱۰ صبح تا ۱ بامداد به سؤالات زائران پاسخ داده و شبهات را برطرف می‌کنند.

 

*امربه‌معروف و نهی از منکر عامل نجات هر جامعه‌ای است

تشیع حیات خود را مدیون خون‌هایی می‌داند که باهدف امربه‌معروف و نهی از منکر در روز عاشورا تاریخ را گلگون کرد و پاس داشت همین خون‌ها وزنده نگه داشت عاشورا به روایت معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران نهال انقلاب را آب یاری کرد و این امانت را به دست ما سپرد. و این وظیفه است که بر دوش تک‌تک ما نهاده شده است و باید با طلب یاری از امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) این راه را ادامه بدهیم.

زهرا محمدی کارشناس امر و به معروف و نهی از منکر ویژه خواهران مسجد مقدس جمکران برنامه این نهاد برای ایام نوروز را معرفی می‌کند و می‌گوید: ۳۲۰ نیرو در چهار نوبت‌کاری به‌صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به زائران این مسجد مقدس جمکران هستند.

وی به برنامه‌ریزی یک هزار و ۲۰۰ نوبت چهار ساعت در ایام نوروز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: خادمان ویژه امربه‌معروف و نهی از منکران خواهر از درب‌های اصلی تا مسجد مقدس جمکران حضورداشته و تذکرات لازم را به مسافران نوروزی داده و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند.

محمدی توزیع تراکت‌های فرهنگی بین مسافران نوروزی را ازجمله اقدامات فرهنگی این نهاد معرفی می‌کند و می‌گوید: این تراکت‌ها با موضوع حجاب بوده که با شکلات‌های تبرکی این مسجد مقدس جمکران به همراه تبلیغ عضو شدن در کانال تلگرامی « من دوست دارم آمرامر به معروف و نهی از منکر باشم» توسط خادمین این مسجد شریف توزیع می‌شود.

امر به معروف و نهی از منکر واجب فراموش شده جامعه امروز ما است که کمرنگ شدن آن در جامعه مشکلات زیادی را به همراه داشته است. اماکن مذهبی از جمله مکان هایی هستند که زائران آن ظرفیت بالا برای پذیرش معارف اسلامی و احکام الهی دارند و متولیان این اماکن باید از اثرگذاری معنوی این فضاهای مقدس برای احیاء و نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه استفاده کنند.

انتهای پیام/تس