به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، «امتم همواره در خیر و خوبی‌اند تا وقتی‌که یکدیگر را دوست بدارند، نماز برپا دارند، زکات بدهند و مهمان را گرامی بدارند». همین یک‌سخن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) کافی است تا نه‌تنها انسان را به سرمنزل آرامش برساند بلکه جامعه‌ را نیز به‌سوی پیشرفت و تمدن الهی راهنمایی کند.
جایگاه نماز در دین اسلام بسیار ممتار و ویژه‌ است، تا جایی که از آن به ستون دین تعبیر شده است.
این اهمیت و نگاه ویژه لزوم توجه و پرداختن به این موضوع را در جامعه روشن می‌کند؛ و مورد توجه قرار دادن آموزش درست و صحیح آن باید از اهم برنامه‌های فرهنگی نهادهای دینی ما باشد.
اما جدا از اهمیت و جایگاه آن در دین، شکوه برگزاری نماز جماعت و تصویر بیرونی آن‌یکی از نمادهای افتخارآمیز همدلی و یکرنگی است و حتی تماشایش هم آرام‌بخش است.
مسجد مقدس جمکران تجلیگاه شکوه و عظمت این واجب دینی است. زائرانی که از اقصی نقاط این کره خاکی به این سرزمین مشرف می شوند تا اعمال آن که همان دو رکعت نماز سفارش شده توسط حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) است را اقامه کنند.
*برگزاری نمایشگاه عکس نمادهای نماز
تماشای خضوع و خشوع مردی که خسته از کار است و روی تکه‌ای روزنامه پیشانی بندگی بر خاک می‌ساید عظمت این ستون دین را در دل روشن می‌کند و این باشکوه‌تر می‌شود هنگامی‌که قدم در فضایی می‌گذاری که قصدت بندگی است.
مسجد مقدس جمکران برای ایام نوروز برای تبیین و تبلیغ این مهم برنامه‌های ویژه تدارک دیده است. یکی از این برنامه‌ها برپایی نمایشگاه عکس است.
قاسم صبری سرپرست مدیریت آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران از برپایی نمایشگاه عکسی از نمادهای نماز خبر داد و افزود: ۱۴ اثر هنری در قالب عکس از تأثیرگذارترین تصاویر برای این نمایشگاه گردآوری‌شده است.

*قرائت نمازتان را تصحیح کنید
یکی از جلوه‌های شکوه نماز، صوت و آهنگ کلماتی است که با معبود خویش زمزمه می‌کنی که اگر هزار هزار باز نیز بخوانی و بشنوی هرگز گرد تکرار بر آن نخواهد نشست.
نماز نیز مثل همه اعمال برای پذیرشش شروطی دارد که در صدر آن برپایی آن برای خالق هستی است و قبولی اعمال را درگرو قبولی این شکوه زیبا یعنی نماز نهادند و یکی از شروط قبولی نماز نیز صحت قرائت آن است.
مسجد مقدس جمکران این فرصت را برای مسافران نوروزی فراهم کرده تا ضمن گذراندن ساعت‌هایی در فضای معنوی مسجد بر قرائت نمازشان نیز بازنگری کنند و اگر اشکالی وجود دارد برطرف نمایند.
مجید سلیمیان از برنامه تصحیح قرائت قرآن در دارالقرآن مسجد مقدس جمکران خبر داد و افزود: کسانی که احتمال می‌دهند قرائت نمازشان مشکل دارد می‌توانند به دارالقرآن مسجد مقدس جمکران مراجعه کنند و زیر نظر کارشناسان قرائت نمازشان را تصحیح کنند.
سرپرست مدیریت آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: این تصحیح قرائت زیر نظر اساتید برجسته در شبستان امام علی (علیه السلام) و شبستان قرآنی برای برادران و شبستان حضرت زهرا (سلام الله علیها) و غرفه دارالقرآن در صحن جامع در دو نوبت صبح و بعدازظهر از ساعت ۹ الی ۱۳ و ۱۷ الی ۲۳ انجام می شود.

*مشاورین تصحیح وضو در وضوخانه‌ها
نیت که می‌کنی برای نماز دلت خنک می‌شود. نسیم یاد خدا روحت را چنان نوازش می‌کند که قدم‌هایت تند می‌شود و لبخندت دل‌نشین‌تر. صدای آب و نسیم و باد همه فراهم است تا لحظه‌ای تنها لحظه‌ای را بدون هیچ واسطه‌ای عاشقی کنی. حی علی الصلوه… حی علی الفلاح را باجان دل گوش کن و شتابان بیا.
این گنبد فیروزه‌ای خودش عین عاشقی است، وقتی سر برمی‌گردانی به سویش انگار همه آن شتاب ها تندتر می‌شود و دلت به‌جای دویدن پرواز می‌کند.
واحد ارشاد و مشاوره مسجد مقدس جمکران از دیگر برنامه‌هایی که برای ایام نوروز مسافران و مهمان‌ها تدارک دیده تصحیح وضو است.
کارشناسان این واحد در تمام وضوخانه‌ها حضور دارند و مسافران و زائران نوروزی می‌توانند با مراجعه به آن‌ها از صحت انجام وضوی خود نیز اطمینان حاصل کنند.
این ایام فرصتی است برای مهمانان امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) تا علاوه بر زدودن زنگار ار روح خویش و رسیدن به صفای دل باکوله باری از آگاهی و اطمینان به خانه‌های خود بازگردند و این سفر تنها برایشان خوشی چندروزه نباشد و عطرش را سالیان سال در خود استشمام کنند.

انتهای پیام/تس