به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، دعای یا مقلب القلوب که در صحن و سرای مسجد پیچید باران رحمت الهی قطره قطره بر گونه ملتمس عاشقان حضرتش باریدن گرفت. جلوه گنبد فیروزه ای در دل آسمان ابری در لحظه سال تحویل هنگام قرائت دعای تحویل سال صد چندان شده بود. خیل عظیم عاشقان آمده بودند تا سال جدید خود را با دعای امام خوبی ها آغاز کنند، که بگویند آمدیم به استقبالت شاید که این سال با حضور تو نو شود.

سال جدید که از راه می رسد خیلی ها به رسم دیرینه این لحظات را در کنار اماکن مذهبی و مقدس می گذرانند و به آن رنگ و بوی خدایی می بخشند. مسجد مقدس جمکران نیز در مناسبت های مختلف یکی از اصلی ترین و مورد توجه ترین اماکن مقدس است. طی سال های اخیر خادمان مسجد مقدس جمکران در تلاش بوده اند تا در کنار ایجاد فضای امن و معنوی برای زائران خدماتی در حد توان برای بهبود رفاه حال زائران و مسافران تامین کنند.

برگزاری برنامه های فرهنگی، جنگ های مختلف قرآنی و فرهنگی و ارائه خدمات رفاهی همه و همه حاصل سال ها تلاش صادقانه ای است برای زائران و مسافران که از راه های دور خود را به این مکان مقدس می رسانند.

یکی از نوآوری هایی که در مناسبت های مختلف از سوی مدیریت آفرینش های فرهنگی و هنری مسجد مقدس جمکران در نظر گرفته شده برگزاری نمایشگاه مشق عهد است که حالا توجه زائران زیادی را به خود جلب کرده است.

صف طولانی هنر دوستانی که به عشق دریافت هنر آئینی و چشم نواز خطاطان قمی تشکیل می شود و گاه وقت زیادی می گیرد اما می ارزد به اینکه در نهایت جمله ای و بیتی زیبا در وصف مولا و امامشان را قاب بگیرند و سال جدید خانه خود را با آن رنگ و بوی مهدوی ببخشند.

احسان رضایی ۲۸ ساله اهل تبریز است، او می گوید وقتی وارد مسجد شدم یکی از نکاتی که توجه من را جلب کرد برنامه های متنوع مسجد بود.

وی می افزاید: وقتی تصمیم گرفتم گشتی در مسجد بزنم به این غرفه برخورد کردم که در آن متن‌های درخواستی زائران را خطاطی کرده و به آن‌ها هدیه می‌دهند، این اقدام واقعا قابل تقدیر است.

خوشنویسی

مریم شیرمحمدی ۱۵ ساله به همراه خواهرش که برای دریافت یکی از آثار منتظر است می گوید: با وجودی که خطاطی را بارها دیده ام اما اینکه جمله یا بیتی زیبا درباره امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را برایم بنویسند بسیار جذاب است، آن را در اتاقم نصب می کنم و هیچوقت این خاطره خوش و یادگاری ارزشمند از مسجد مقدس جمکران را فراموش نمی کنم.

قاسم صبری سرپرست مدیریت آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران با بیان اینکه نمایشگاه مشق عهد کار خود را از ۳۰ اسفندماه آغاز کرده و تا ۱۳ فروردین ماه با حضور هنرمندان انجمن خوشنویسان ادامه دارد می گوید: روزانه ۳ نفر از هنرمندان خوشنویس در این نمایشگاه آثار هنری خود را عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه و دریافت آثار هنری هنرمندان از ساعت ۱۷ تا ۲۳ مراجعه کنند می افزاید: نمایشگاه مشق عهد در صحن رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) جنب کتابخانه عمومی دایر است.

صبری با بیان اینکه آثار هنری خوشنویسان در حوزه مهدویت، امامت و معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام است خاطرنشان می کند: هنرمندان حاضر در این نمایشگاه محتوای مد نظر مخاطبان خود را در حوزه‌های ذکر شده خطاطی و اهدا می‌کنند.

خوشنویسی

سال ۹۶ هدیه هنرمندان خطاط قمی در مسجد مقدس جمکران جمله ای زیباست که زینت بخش خانه های زائران و مسافرانی می شود که سال جدید خود را مهدوی آغاز کردند.

انتهای پیام/تس