به گزارش مرکز خبر روابط عمومي مسجد مقدس جمكران، حجت‌الاسلام سيد امير سخاوتيان در كارگاه آموزشي فضاي مجازي كه در ایام نوروز به همت مدیریت آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، به تشريح آفت‌های فضاي مجازي در بين خانواده‌ها پرداخت و اظهار کرد: این فضا به علت نداشتن آگاهی و شناخت کامل افراد نسبت به آن امروزه مشكلات زيادي را براي خانواده‌ها و جامعه ايجاد كرده است.

وي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اینکه فضاي مجازي فضاي بسيار بابرکتی است ولی مثل يك سگ هار رهاشده و مشكلات بسياري را براي جامعه رقم‌زده است، تصريح كرد: آسیب‌های فضاي مجازي به سه دسته آسیب‌های فردي، آسیب‌های اجتماعي و آسیب‌های خانوادگي تقسيم می‌شوند.

این محقق و پژوهشگر حوزوي در تشريح آسیب‌های خانوادگي فضاي مجازي گفت: يكي از آسیب‌های اين فضا براي خانواده اين است كه فرزندان را عقده‌ای و تشنه محبت بار می‌آورد كه علت آن‌هم عدم مسئولیت‌پذیری والدين در برابر فرزندان و جايگزيني موبايل و فضاي مجازي به‌جای محبت مستقيم به فرزندان است.

حجت‌الاسلام سخاوتيان ادامه داد: تنها گذاشتن فرزندان با دنياي مجازي باعث می‌شود تا آن‌ها به خاطر كمبود محبت و توجه از طرف والدين به‌راحتی با افراد غریبه‌ای كه در اين فضا وجود دارند آشنا شده و در دام آن‌ها بيفتند.

وي در ادامه به تبيين راهكارهاي مبارزه با آسیب‌های فضاي مجازي پرداخت و افزود: اولين راهكار اساسي مسئولیت‌پذیر بودن والدين نسبت به فرزندان و بعد مديريت كردن وسايل رسانه‌ای ازجمله موبايل و وسايل ارتباطي با فضاي مجازي است.

این محقق و پژوهشگر حوزوي با اشاره به اينكه در اوقات بيكاري فرزندان بايد جايگزيني براي بازی‌ها و فضاي مجازي قرار داده شود بيان كرد: بهترين جايگزين براي اين فضا اين است كه والدين خود به بازي با بچه‌ها بپردازند.

حجت‌الاسلام سخاوتيان با اشاره به اينكه فرزندان بازي با والدين خود را بسيار بيشتر از بازی‌های مجازي دوست دارند گفت: بازي كردن و وقت گذاري والدين براي بچه‌ها باعث ايجاد حس مسئوليت در آن‌ها می‌شود.

وي اظهار كرد: در ساعاتي كه بچه‌ها سرگرم دنياي مجازي هستند بايد والدين نيز كنار آن‌ها باشند و آن‌ها را در تمام برنامه‌های موجود در فضاي مجازي همراهي كنند تا بتوانند آنچه فرزندان بلد هستند را والدين نيز بياموزند.

محقق و پژوهشگر حوزوي آخرين راهكار مقابله با آسیب‌های دنياي مجازي را در قرار دادن وسايل ارتباط با این فضا در عمومی‌ترین محل خانه دانست و افزود: قرار داشتن بچه‌ها در اتاق شخصي براي وارد شدن به دنياي مجازي از بزرگ‌ترین اشتباهات است كه آسیب‌های فراواني در پي دارد.

انتهای پیام/ش