به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام سید امیر سخاوتیان در کارگاه آموزشی فضای مجازی که در ایام نوروز به همت مدیریت آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، به تشریح آفت‌های فضای مجازی در بین خانواده‌ها پرداخت و اظهار کرد: این فضا به علت نداشتن آگاهی و شناخت کامل افراد نسبت به آن امروزه مشکلات زیادی را برای خانواده‌ها و جامعه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه فضای مجازی فضای بسیار بابرکتی است ولی مثل یک سگ هار رهاشده و مشکلات بسیاری را برای جامعه رقم‌زده است، تصریح کرد: آسیب‌های فضای مجازی به سه دسته آسیب‌های فردی، آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های خانوادگی تقسیم می‌شوند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی در تشریح آسیب‌های خانوادگی فضای مجازی گفت: یکی از آسیب‌های این فضا برای خانواده این است که فرزندان را عقده‌ای و تشنه محبت بار می‌آورد که علت آن‌هم عدم مسئولیت‌پذیری والدین در برابر فرزندان و جایگزینی موبایل و فضای مجازی به‌جای محبت مستقیم به فرزندان است.

حجت‌الاسلام سخاوتیان ادامه داد: تنها گذاشتن فرزندان با دنیای مجازی باعث می‌شود تا آن‌ها به خاطر کمبود محبت و توجه از طرف والدین به‌راحتی با افراد غریبه‌ای که در این فضا وجود دارند آشنا شده و در دام آن‌ها بیفتند.

وی در ادامه به تبیین راهکارهای مبارزه با آسیب‌های فضای مجازی پرداخت و افزود: اولین راهکار اساسی مسئولیت‌پذیر بودن والدین نسبت به فرزندان و بعد مدیریت کردن وسایل رسانه‌ای ازجمله موبایل و وسایل ارتباطی با فضای مجازی است.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با اشاره به اینکه در اوقات بیکاری فرزندان باید جایگزینی برای بازی‌ها و فضای مجازی قرار داده شود بیان کرد: بهترین جایگزین برای این فضا این است که والدین خود به بازی با بچه‌ها بپردازند.

حجت‌الاسلام سخاوتیان با اشاره به اینکه فرزندان بازی با والدین خود را بسیار بیشتر از بازی‌های مجازی دوست دارند گفت: بازی کردن و وقت گذاری والدین برای بچه‌ها باعث ایجاد حس مسئولیت در آن‌ها می‌شود.

وی اظهار کرد: در ساعاتی که بچه‌ها سرگرم دنیای مجازی هستند باید والدین نیز کنار آن‌ها باشند و آن‌ها را در تمام برنامه‌های موجود در فضای مجازی همراهی کنند تا بتوانند آنچه فرزندان بلد هستند را والدین نیز بیاموزند.

محقق و پژوهشگر حوزوی آخرین راهکار مقابله با آسیب‌های دنیای مجازی را در قرار دادن وسایل ارتباط با این فضا در عمومی‌ترین محل خانه دانست و افزود: قرار داشتن بچه‌ها در اتاق شخصی برای وارد شدن به دنیای مجازی از بزرگ‌ترین اشتباهات است که آسیب‌های فراوانی در پی دارد.

انتهای پیام/ش