به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، برگ‌های کتاب به‌منزله بال‌هایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز می‌دهند؛ این جمله را تنها نمی‌توان یک نصیحت ساده‌ی یک استاد به شاگردانش دانست. وقتی ولتر این نصیحت را به شاگردانش می‌کرد بیش از ۲۰ هزار نامه و بیش از دو هزار کتاب و کتابچه‌ نوشته بود.

این حقیقت که کتاب و کتاب‌خوانی معیار و دلیل حرکت و پیشرفت جوامع بشراست را نمی‌توانیم انکار کنیم و نباید اهمیت فرهنگ‌سازی آن را در جامعه نادیده بگیریم. این موضوع نه‌ تنها باید جزء اولویت‌های نهادهای فرهنگی باشد بلکه باید نهادهای دینی- فرهنگی نیز نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

 

*عرضه کالاهای فرهنگی در مسجد مقدس جمکران

مسجد مقدس جمکران به‌عنوان یکی از این نهادهای دینی-فرهنگی تأثیرگذار در جامعه با درک و شناخت اهمیت کتاب وکتابخوانی، در ایام تعطیلات نوروز برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است .

محمد حسنی مدیر انتشارات کتاب جمکران از افتتاح دو کتابخانه جدید در صحن های پیامبر اعظم(صلی الله علیه وآله) و حضرت عیسی(علیه السلام) خبر داد و اظهار داشت: این دو کتابخانه بیش از سه هزار جلد کتاب و یک هزار قلم کالای فرهنگی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

وی از عرضه ۱۷عنوان جدید در قالب ۳۷جلد کتاب خبر داد و افزود: امسال مسجد مقدس جمکران ۵۰ عنوان جدید کتاب به بازار کتاب عرضه می‌کند.

 

*استقبال و بازدید مردم از کتابخانه‌های مسجد مقدس جمکران

در دومین روز سال جدید، ساعت ۱۰ صبح هنوز جمعیت زیادی در صحن‌های مسجد مقدس جمکران دیده نمی‌شود. مسافران با طمأنینه وارد مسجد می‌شوند. صورت‌های شاد و راضی مسافران حال و هوای بهار را دوچندان می‌کند.

یکی‌یکی از کنار ساختمان‌های نوساز کتابخانه رد می‌شوند. جوان‌ترها گاهی نیم‌نگاهی نیز به ویترین‌های مملو از کتاب می‌اندازند و بعضی کمی مکث می‌کنند.

علی ‌رضامنش ۱۸ ساله از لرستان با همان آرامی که وارد کتابخانه شده است از درب شیشه‌ای خارج می‌شود و در پاسخ سؤال “کتاب موردنظرتان را تهیه کردید؟” با مکث پاسخ می‌دهد” بله یک کتاب خریدم” .

نازنین زهرا موسوی ۹ ساله از شیرکوه با اشتیاق بیشتری بین کتاب‌ها می‌گردد و از مادرش درخواست کتاب‌های مختلفی می‌کند. مادرش با ابراز رضایت می‌گوید: این سفرها برای ما که از شهرهای کوچک به اینجا می‌آییم فرصت مناسبی است تا برای بچه‌ها کتاب‌های داستانی با محتوای مذهبی تهیه کنیم.

وی با گلایه از بی‌توجهی مسئولان فرهنگی به شهرهای کوچک‌تر می‌گوید: توجه به تفریح و برنامه‌های فرهنگی در اولویت مدیران شهر نیست، ما از این مراکز توقع توجه بیشتر به کودکان در شهرهای کوچک داریم.

سعید مرندی از تهران که دانشجوی رشته امور فرهنگی است و به دنبال کتاب‌های تخصصی‌تر است، وی یادآور می‌شود: برپایی نمایشگاه‌های کتاب برای عموم مردم و تشویق مردم به کتاب‌خوانی به ویژه در اماکن مذهبی مانند مسجد مقدس جمکران بسیار مؤثر است.

 

*لزوم توجه مسئولین به مسافران شهرهای دور از مرکز

با گشتی در صحن‌های مسجد مقدس جمکران و توجه به پلاک‌های ماشین‌های پارک شده در پارکینگ می‌توان فهمید آمار بالایی از مسافرانی که وارد مسجد مقدس جمکران می‌شوند از شهرهایی هستند که معمولاً از مرکز کشور فاصله داشته و به‌طور طبیعی باید این اصل را پذیرفت که این شهرها، متأسفانه از امکانات فرهنگی کمتری برخوردار هستند. دانستن و توجه به این مهم مسئولیت مسئولین فرهنگی مسجد مقدس جمکران را سنگین‌تر می‌کند.

فریده حسین زاده از گچساران با اشتیاق سی‌دی‌های مذهبی را جابه‌جا می‌کند و می‌گوید: “سی‌دی‌های مداحی و سخنرانی در شهر ما خیلی سخت پیدا می‌شود. ما مجبوریم دانلود کنیم که معمولاً ناقص است و نمی‌توانیم یک سخنرانی را کامل گوش کنیم”.

احمد پور قاسمی از ارومیه نیز از همین موضوع شکایت دارد و می گوید: وجود کتابخانه‌های تخصصی‌تر در مکان‌های مذهبی و دینی باعث شده است که زائرانی که به مسجد مقدس جمکران می‌آیند نیز همین توقع را داشته باشند تا بتوانند در کنار عبادت ساعاتی نیز در کتابخانه سپری کنند. کتابخانه‌های تخصصی حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)، حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) و حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) دارای چنین کتابخانه‌هایی هستند.

 

*استقبال مردمی از عرضه کتاب های دینی و مذهبی در مسجد مقدس جمکران

در چند ساعتی که جلوی کتاب‌فروشی‌های مسجد مقدس جمکران ایستاده و نسبت بازدیدکنندگان کتابخانه‌ها به نسبت مسافرانی که وارد مسجد مقدس جمکران می‌شوند را می‌سنجم, این حقیقت که ما در فرهنگ‌سازی برای توجه خانواده‌ها به امر کتاب‌خوانی بی‌توجه هستیم را بهتر و ملموس‌تر به چشم می‌بینم.

البته مدیر انتشارات مسجد مقدس جمکران از استقبال بهتر مردم در چند روز ابتدایی سال نسبت به سال گذشته خبر داد.

مسئول فروش کتابخانه درب یک نیز از استقبال مردم در بعدازظهرها راضی‌تر به نظر می‌رسید و امیدوار بود در روزهای آینده استقبال بیشتر باشد.

مسئول کتابفروشی درب یک نیز استقبال مردم را نسبت به سال‌های گذشته بهتر می‌دانست و گفت: برپایی کتابخانه‌های جدید در مسیر زائران باعث شده مسافران حتی اگر به‌قصد خرید هم وارد نشوند دست‌خالی از این مکان خارج نشوند.

اما باید بپذیریم آمار کتاب‌خوانی در کشور ما به‌شدت پایین بوده و باید بیش از این‌ها برای توجه مردم به اهمیت و لزوم مطالعه در زندگی هزینه کرده و فرهنگ‌سازی کنیم.

باید برای آسیب های فرهنگی و اعتقادی ناشی از کاهش مطالعه و استفاده بی حد و حصر جوانان از شبکه‌های اجتماعی برای گذراندن اوقات خود برنامه‌ریزی کرده و جایگزین مناسبی برای آن معرفی کرد و کتاب بهترین جایگزین برای آن به‌حساب می‌آید.

انتهای پیام/تس