به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، محیطی کوچک، اما گرم و صمیمی که دنیایی را می‌توان در آن خلاصه کرد، کودکانی مصمم و با اراده که در کنار هم نشسته‌اند و بر روی بوم انتظار را نقاشی می‌کنند، فضایی شاد و دیدنی که در گوشه‌ای از این کره خاکی شکل‌گرفته است.

*جمکران میعادگاه عاشقان

اینجا جمکران است، میعادگاه عاشقانی است که برای رفع دل‌تنگی‌ها به این مکان مقدس می‌آیند، پدر و مادرانی که دست کودکان خردسال خود را گرفته و به این مکان می‌آورند تا از دوران خردسالی با مفاهیمی همچون گل نرگس، انتظار و آقای مهربانی آشنا شوند.

خاله! “قشنگ شده” این جمله‌ای است که مریم ۶ ساله که با هیجان خاصی در حال نقاشی بر روی بوم است می‌گوید. او در حال نقاشی کودکی است که بعد از بیدار شدن از خواب روبه‌قبله ایستاده و به آقای مهربانی‌ها سلام می‌دهد، مریم از حس قشنگ کودکی‌اش می‌گوید و در یک کلمه حس خود را خلاصه می‌کند:” من گل نرگس را خیلی دوست دارم به‌اندازه تمام دنیا”.

یکتا دختری هشت ساله است که از مشهد آمده و در حال کشیدن نقاشی ” آقا جون منتظرت هستم” است، او می‌گوید: اولین باری است که به مسجد مقدس جمکران آمده‌ام، و از اینکه در حال نقاشی هستم حس خوبی دارم و خوشحالم که به مرکز گل نرگس سرزده‌ام.

او درباره نقاشی‌اش می‌گوید: در این نقاشی دخترخانم و آقاپسری به همراه فرشته‌ها در حال دعا کردن هستند تا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) زودتر بیاید.

در سمت دیگر این مرکز، محمدرضا که اهل زنجان است و به‌تازگی با خانواده‌اش وارد قم شده است، می‌گوید: با اشتیاق تمام و در بدو ورود به شهر قم به این مکان مقدس آمده‌ایم، و به دلیل آنکه پدر و مادرم در داخل مسجد در حال نمازخواندن هستند من به مرکز گل نرگس آمده‌ام و با بچه‌ها در حال بازی هستم.

او از اینکه در مسجد مقدس جمکران است ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید: امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) را خیلی دوست دارم.

*ویژه‌برنامه‌های نوروزی مرکز فرهنگی گل نرگس

علاوه بر نهاد خانواده که ارزش‌ها و اعتقادات را به کودکان آموزش می‌دهد سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز مرتبط نیز می‌توانند در نهادینه کردن این باورها نقش عمده‌ای ایفا کنند، در این میان مرکز فرهنگی هنری گل نرگس در مسجد مقدس جمکران یکی از این مراکزی است که ویژه کودکان پنج تا هشت سال برای پسرها و ۹ سال برای دخترها هست.

فضاسازی و تدارک برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در ایام نوروز فرصت خوبی است تا زائران و مسافرانی که به این مکان مقدس می‌آیند فرزندان خود را به این مرکز سپرده و با آرامش خیال به عبادت و راز و نیاز با خالق یکتا بپردازند.

در این مرکز برنامه‌های ویژه‌ای در دو قالب برای کودکانی که به همراه خانواده‌هایشان به مسجد مقدس جمکران می‌آیند در نظر گرفته‌شده است.

یک سری از فعالیت‌ها متناسب با مناسبت‌های مختلف بوده و در ایام تعطیل، مناسبت‌ها و شب‌های چهارشنبه برقرار است، سری دوم فعالیت‌ها مربوط به اردوهای مدارس است.

فضاسازی این مکان با شکوفه‌ها و هفت‌سین فاطمی- مهدوی پرداخته‌شده است، در گوشه‌ای دیگر از این مرکز ماکت مسجد مقدس جمکران تهیه‌شده و بچه‌ها با عبور از تونل انتظار، گل‌هایی نرگس را تقدیم این گنبد نمادین می‌کنند.

مسئول مرکز گل نرگس مسجد مقدس جمکران بابیان اینکه کودکان به مدت ۴۵ دقیقه مهمان این مرکز هستند، اظهار میکند: برگزاری کارگاه‌های کلاژ، کارگاه گل، نمازخانه، کارگاه شعر و نقاشی روی بوم ازجمله این برنامه‌ها است.

زارع بابیان اینکه در نمازخانه این مرکز در دو نوبت ظهر و مغرب نماز جماعت برای کودکان برقرار است، می‌گوید: کودکان با پوششی خاص و سجاده‌های زیبایی که به شکل گنبد مسجد طراحی‌شده است به اقامه نماز جماعت می‌پردازند.

وی می‌افزاید: همچنین در این مرکز فضایی بزرگ برای کودکان ایجادشده و بچه‌ها روی بوم‌های تهیه‌شده رنگ‌آمیزی می‌کنند و موضوع نقاشی آن‌ها تحت عنوان بهترین سفر است.

مسئول مرکز گل نرگس مسجد مقدس جمکران می‌گوید: این مرکز باهدف بیان و ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی اشیاء دورریز را در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا آن‌ها با این اشیا اشکال مختلف درست کنند.

وی بابیان اینکه با توجه به مناسبت‌های مختلف عروسک‌ها و دکورهای ویژه‌ای متناسب با این ایام تدارک می‌بینند، می‌افزاید: توزیع بسته‌های فرهنگی ویژه دختران با محوریت باور دختران مکلف به عفاف و حجاب و بسته‌های ویژه پسران باهدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که از دیگر برنامه‌های این مرکز ویژه نوروز هست.

گفتنی است برنامه‌های مرکز گل نرگس ویژه کودکان ۹ تا ۱۳ سال هر روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ در این مرکز برگزار میشود.

انتهای پیام/تس