به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران،«هرگاه خداوند برای خانواده‌ای خیر بخواهد آنان را در دین دانا می‌کند، کوچک‌ترها بزرگ‌ترهایشان را احترام می‌نمایند مدارا در زندگی و میانه‌روی در خرج روزی‌شان می‌نماید و از عیوبشان آگاهشان می‌سازد تا آن‌ها را برطرف کنند.» پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)

خانواده به‌عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی ولی مهم‌ترین واصلی‌ترین آن در همه جوامع و ادیان یک اصل پذیرفته‌شده است و امروزه همه باور داریم که جامعه‌ای اصلاح نمی‌شود مگر به نهاد خانواده نگاه ویژه‌ای شود. دیگر خانواده یک جمع چند نفرِ دوره یک سفره نیست بلکه همین سفره نیز در خانواده امروز دارای تعریف و هویت است که اگر به آن توجه نکنیم دچار چالش‌های باورنکردنی خواهیم شد.

زندگی در دوران مدرن و پسا مدرن راحت‌تر از آنی است که بتوانید تصورش را کنید. کافی است سؤالی هر چند ساده در ذهنتان نقش ببندد تا در کمتر از چند ثانیه گوگل، همه پاسخ‌هایی که برای آن لازم است را در قالب چند سایت و وبلاگ جلوی چشمانتان بیاورد و حتی احتیاج نداشته باشید پاسخ‌هایتان را تحلیل کنید.

اما در پس همین راحتی که با یک تلفن بهترین فست فودها را برایتان می‌آورند، با یک دکمه پاسخ سؤال‌هایتان را می‌گویند، با یک کنترل از چراغ‌خواب اتاقتان تا کولر و تمام سیستم‌های صوتی و تصویری را می‌توانید به فرمان خود درآورید، تنها چیزی که سخت شده زندگی کردن است.

جمشید پور جواد کارشناس مسائل خانواده در مسجد مقدس جمکران می‌گوید: نگاه علمی به خانواده و نیاز به آموزش را باید جزء بایدهای زندگی قرار دهیم که اگر نتوانیم به آن درست بپردازیم در هیچ زمینه‌ای نمی‌توانیم موفق باشیم.

 *انتخاب عاقلانه زندگی عاشقانه

مسجد مقدس جمکران یکی از مراکز دینی مهم و مورد توجه و اعتماد عموم مردم است. این اعتماد فرصت مناسبی است تا بتوان برای چالش‌های موجود در جامعه برنامه‌های مدون و کارآمدی داشته باشند. باید بلندبلند به مردم بگویند که زنگ خطر امنیت و پایداری خانواده به صدا درآمده تا نه‌فقط برای وقت گذراندن در یک سفر زیارتی بلکه به‌صورت جدی به این مسئله بپردازند.

لیلا برخوردار از کاشان بعد از پایان کارگاه آموزش سبک زندگی اسلامی می‌گوید: بعد از دو تا بچه در این چند دقیقه فهمیده‌ام چقدر اشتباه کرده‌ام. نمی‌دانم در شهر ما هم این کلاس‌های به‌صورت رایگان برگزار می‌شود یا نه.

مهناز پور سجاد از ساوه با نگاهی که تردید و بهت در آن موج می‌زند ساکت کارگاه را ترک می‌کند و حاضر نیست سؤالی را پاسخ بدهد.

محمد مهدی پوستچیان از مشهد مقدس نیز درباره این دوره آموزشی می گوید: برایم جالب بود که در مسجد مقدس جمکران به بحث های خانوادگی و سبک زندگی تا این اندازه اهمیت داده شده و متناسب با وقت محدود زائران مطالب مفید و کاربردی در قالب کارگاه آموزشی بیان می شود.

وی ادامه می دهد: در اماکن مذهبی و مقدس مانند حرم امام رضا(علیه السلام)، حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) و مسجد مقدس جمکران افراد به واسطه نور معنوی حاکم بر این محیط ها قابلیت اثرپذیری بیشتری نسبت به بیرون از این فضاها دارند و بسیار عالی است که در کنار مسائل معنوی و عبادی به این مسائل اساسی جامعه نیز پرداخته شود.

پور جواد کارشناس مسائل خانواده، آمار مراجعه مردم را در تعطیلات سال گذشته سه هزار نفر اعلام می‌کند و امیدوار است که امسال با توجه به افزایش کارگاه‌ها تعداد مسافر بیشتری را بتوانند در مدت‌زمان ۲۰ دقیقه آموزش بدهند.

وی یکی از چالش‌های زندگی‌های امروزه را نداشتن نشاط کافی می‌داند و می‌گوید نبودن ارتباط سالم و نشاط کافی یکی از علل رو آوردن بیش‌ازحد نسل امروز به شبکه‌های اجتماعی است.

وی می‌گوید هر چه خانواده‌ها در این زمینه ضعیف‌تر عمل کنند نهاد خانواده بیشتر دچار آسیب‌های اجتماعی شده و جذب فضاهای به اصطلاح مجازی و درواقع حقیقی خارج از کانون خانواده خواهند شد.

*برنامه‌های تخصصی مسجد مقدس جمکران در تعطیلات نوروزی

مسجد مقدس جمکران امسال در تعطیلات نوروزی نسبت به سال‌های گذشته برنامه‌های بیشتری برای آموزش و آشنایی خانواده‌ها بازندگی اسلامی تدارک دیده است.

به‌جز کارگاه‌های آموزشی که در طول سال نیز برای علاقه‌مندان در روزهای چهارشنبه برپاست، در این ایام، هرروز در دو نوبت صبح و بعدازظهر،مشاوران روانشناس خواهر در زمینه‌های خانواده و تربیت فرزند از ساعت ۱۰ الی ۱۳ و ۱۳ الی ۱۶ عصر در مسجد و شبستان حضرت زهرا ،مرمر یک و دو ، صحن جامع و در درب یک نیز حضور دارند.

اداره آموزش نیز برنامه‌هایی تدارک دیده‌ که ازجمله برگزاری برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت سبک زندگی اسلامی وبیان معارف مهدوی در محل دائمی کارگاه‌ها است.

همچنین در درب شش، مهارت‌های زندگی و مباحث خانواده موفق نیز ارائه می‌شود.

نمایشگاه مصور اداره آموزش هم در شبستان کاظمین با عنوان سبک زندگی اسلامی به همراه مشاوره برپاست.

دارالقرآن نیز نمایشگاه سبک زندگی قرآنی را در دارالقرآن برپا کرده است.

فضای مجازی

کسی نمی‌تواند اهمیت و جایگاه خانواده در اسلام را زیر سؤال ببرد یا کم‌اهمیت جلوه دهد.تا انسان‌ها در این نهاد کوچک اما پراهمیت احساس آرامش و امنیت نکنند نمی‌توان توقع داشت این احساس امنیت و آرامش در جامعه جریان یابد.

اگر به قول حجت‌الاسلام پور جواد کارشناس خانواده حتی یک نفر هم بتواند مسیر زندگی‌اش را در این دوره‌های کوتاه‌مدت به راه درست بازگرداند و پیگیر مشکلات خانواده خود شود برای این نهاد موفقیت بزرگی محسوب خواهد شد.

انتهای پیام/تس