به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، وجود حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) و مسجد مقدس جمکران، شهر قم را به یک شهر مذهبی تبدیل کرده که سبب ورود سالیانه میلیون‌ها گردشگر و زائر داخلی و خارجی زیادی به این شهر شده است.

قرار گرفتن این استان در محور مواصلاتی ۱۷ استان کشور نیز سبب شده تا روزانه زائران و مسافران بسیاری، حتی شده ساعاتی چند در شهر قم تردد داشته باشند و مدیریت این امر نیازمند برنامه‌ریزی دقیق در رابطه با اسکان، پارکینگ، خدمات درمانی و بهداشتی و تسهیلات رفاهی است.

بر این اساس ستاد تسهیلات نوروزی استان برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای از قبل تعطیلات نوروزی به‌منظور پذیرایی از زائران و مسافران نوروزی انجام داده و تا پایان تعطیلات نوروزی آماده پذیرایی و خدمات‌رسانی به زائران و مسافران است.

ازجمله ارگان‌ها و نهادهای استان که در ایام نوروز به‌صورت شبانه‌روزی در حال خدمات‌رسانی هستند می‌توان به اورژانس، هلال‌احمر و مراکز درمانی اشاره کرد.

 

*ارائه خدمات درمانی به زائران و مسافران نوروزی در مسجد مقدس جمکران

سمت راست و روبروی مسجد مقدس جمکران درمانگاه دارالشفاء توجه انسان را به خود جلب می‌کند، این مرکز درمانی که خدمات ویژه تخصصی نیز به مسافران ارائه می‌کند در ایام نوروز فعالیت خود را به‌صورت شبانه‌روزی انجام می‌دهد.

مراجعه‌کنندگان به این درمانگاه از دریافت خدمات راضی هستند، و محسن محرری مدیرعامل موسسه اموال، املاک و موقوفات مسجد مقدس جمکران، با اشاره به فعالیت‌های درمانگاه دارالشفاء حضرت مهدی(عج) در ایام نوروز می‌گوید: از یک هفته قبل از سال نو مقرر شد که فعالیت‌های دارالشفاء به‌صورت شبانه‌روزی باشد، و از این مدت تابه‌حال به همین منوال بوده است.

وی بابیان اینکه در این مدت دکتر کشیک شب در همه‌شب‌ها به ارائه خدمات به بیماران پرداخته‌اند، می‌افزاید: روزانه بالغ بر ۸۰۰  نفر در هفته نخست تعطیلات خدمات درمانی گرفته‌اند.

*آماده‌باش اورژانس قم در ایام نوروز

نیروهای اورژانس نیز با همه توان و امکانات در راستای خدمات‌رسانی به زائران و مسافران تلاش می‌کنند و از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نیستند، در ایام نوروز تداوم و ارائه خدمات عادی و روزانه به همشهریان در سطح شهر با فعالیت ۲۰ ایستگاه و پایگاه اورژانس انجام می‌شود.

علاوه بر پوشش مناسب در هسته مرکزی شهر و پارک‌سوارهای استان، بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با مسئولان مسجد مقدس جمکران و حرم مطهر نیز پوشش درمانی مناسبی در این دو مکان انجام‌شده است.

در این رابطه، مدیرکل بهزیستی قم بابیان اینکه حداقل سه خودروی سیار اورژانس اجتماعی در سطح شهر در حال فعالیت هستند، اظهار می‌دارد: افرادی که با شماره تماس ۱۲۳ تماس بگیرند، پرسنل به سطح شهر اعزام‌شده و اقدام به خدمات‌رسانی به زائران می‌کنند.

رضا سلیقه می‌گوید: اورژانس اجتماعی در ایام خاص و نوروز در مسجد مقدس جمکران،حرم مطهر و به‌صورت سیار در سطح شهر حضور دارند و به زائران خدمات‌رسانی می‌کنند.

مهدی فراهانی معاون مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی قم، نیز از انجام ۹۱ مأموریت اورژانس در مسجد مقدس جمکران در ایام نوروز خبر داد و گفت: ۴۳ نفر از بیماران و مصدومان توسط اورژانس به بیمارستان‌ها منتقل‌شده‌اند و مابقی درمان سرپایی در محل شدند.

*خدمات نوروزی هلال‌احمر قم در مسجد مقدس جمکران

با توجه به حضور گسترده زائران نوروزی در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران بنا به گفته محمد گلفشان مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم، دو پست ویژه امداد و نجات در این دو مکان مقدس راه‌اندازی شد.

محمدرضا بهرامی معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قم، نیز تعداد نجات گران داوطلب خانم و آقا که در مسجد مقدس جمکران مستقر هستند را ۱۶۶ نفر بیان کرده و می‌گوید: از این تعداد ۱۴ نفر روز پزشک، پرسنل و داوطلب و ۲۸ نفر پرستار داوطلب بوده‌اند.

وی با اشاره به مراجعه روزانه ۴۷۸ نفر به‌صورت حضوری و درمان سرپایی در ایام نوروز می‌افزاید: در میان مراجعه‌کنندگان ۷ مورد انتقالی که از این میان ۵ مورد به درمانگاه دارالشفاء مسجد مقدس جمکران و ۲ مورد به بیمارستان منتقل‌شده‌اند.

در این ایام پزشکان سازمان بسیج پزشکان نیز به صورت مستمر در مسجد مقدس جمکران حضور داشته و خدمات درمانی مناسبی را به زائران و مسافران نوروزی ارائه کردند.

نظارت مستمر بر خدمات‌دهی مراکز اورژانس، هلال‌احمر و مراکز درمانی در ایام نوروز وجود داشته و حاصل ارزیابی‌ها بیانگر رضایت‌مندی مردم از ارائه خدمات هستند.

انتهای پیام/تس