به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدباقر حیدری کاشانی در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه فصل خودسازی، تهذیب نفس، آراستگی به اخلاق انسانی و خالی کردن دل از رذائل شیطانی از ماه رجب آغاز می‌شود، اظهار کرد: ماه رجب ماه تخلیه و خالی کردن دل از میل به گناه و رذائل شیطانی است و ابزار خالی کردن دل از وسوسه‌های شیطانی یکی استغفار و دیگری روزه‌داری است.

وی ادامه داد: انسان با این دو کار می‌تواند شخصیت خود را از شوق گناه و روزنه‌هایی که به‌سوی شیطان بازشده نجات داده و درون خود را به‌صورت الهی معماری کند.

محقق و پژوهشگر حوزوی بابیان اینکه اگر قبل از این ماه انسان به دنبال گناه و همگامی با شیطان باشد، باید در این ماه استغفار کند، بیان کرد: استغفار حقیقتی است که می‌تواند تمام گناهان انسان را پاک کند، اما این استغفار از کلام امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) باید طوری باشد که دیگر توبه‌کننده به سمت آن گناه نرود.

حیدری کاشانی افزود: توبه درهای آسمان را به‌سوی انسان باز می‌کند و از جانب خداوند باران روزی‌های مادی و معنوی نازل می‌شود. همچنین خداوند متعال مال و ثروت بابرکت و فرزندان نیک به کسی که توبه واقعی انجام دهد عطا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه توبه رگ حیات شیطان را قطع می‌کند و بارها در روایات تأکید شده که ماه رجب ماه توبه امت اسلامی است، بیان کرد: کسی که ماه رجب را این‌گونه طی کند با دلی خالی از گناهان و رذائل اخلاقی به ماه شعبان وارد می‌شود و قلبی فارغ از دنیا و وسوسه‌های مادی را برای خود کسب می‌کند.

محقق و پژوهشگر حوزوی بیان کرد: ماه شعبان ماه یکی شدن با امام زمان(علیه‌السلام) است و کسی که در ماه رجب خودسازی نکرده و فکر و روحش به دنبال دنیا و مادیات است، نمی‌تواند در ماه شعبان خود را امام زمانی کند.

حیدری کاشانی در پایان خاطرنشان کرد: با روزه نگرفتن در ماه رجب درهای رحمت الهی را به روی خودمان می‌بندیم. حقیقت ماه رجب حقیقت توحید، نبوت و امامت است و اگر می‌خواهیم طعم و حلاوت توحید، نبوت و امامت را بچشیم باید روزه‌داری ماه مبارک رجب را انجام دهیم. مخصوصاً در آخرالزمان که شیطان شیعیان و پیروان راستین امام زمان(علیه‌السلام) را حتی یک‌لحظه از وسوسه گناه غافل نمی‌گذارد.

انتهای پیام/ش