به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، آیت‌الله فاضل لنکرانی در روز سیزدهم ماه رجب در جمع معتکفین مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه از شرایطی که انسان متدین به دین خدا را از انسان بی‌دین جدا می‌کند، مسئله اعتکاف است، اظهار کرد: اعتکاف را همه انبیا داشتند، در مورد حضرت سلیمان(علیه‌السلام) آن طور که در روایات واردشده گاهی اوقات حضرت در بیت‌المقدس اعتکاف می‌کرد و یک سال از مسجد خارج نمی‌شد.

وی ادامه داد: در میان متدینین کسانی که بخواهند تعالی روحی پیدا کنند، یکی از راه‌های بسیار مؤثر آن اعتکاف است و پیامبر گرامی اسلام نیز بسیار به اعتکاف اهمیت می‌دادند و با توجه به روایات می‌توان گفت بیشترین اعتکاف را پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) داشتند.

استاد برجسته حوزه علمیه با تأکید بر اینکه خداوند ۶۰ نوع رحمت برای معتکفین نازل می‌کند، بیان کرد: رحمت بزرگ خدا بر معتکفین این است که خدا را احساس کرده و با چشم باطنی می‌بینند. لذتی که از نماز در حالت اعتکاف می‌برند با لذت نمازهای طول سال متفاوت است. قرآنی که می‌خوانند نیز چنین لذتی را تجربه می کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی گفت: آنچه از روایات استفاده می‌شود این است که فرد معتکف باید فرض کند کسی کنارش نیست و کمتر صحبت کند. اعتکاف در روایات ما عبادتی اجتماعی نیست و فقط جنبه شخصی دارد.

وی افزود: از امام صادق(علیه‌السلام) روایت‌شده که خداوند خطاب می‌کند به تمام فرزندان عالم که برای عبادت من دل و فکرتان را فارغ کنید و غیر از من هیچ چیز در دل نداشته باشید. اگر این کار را کردید خداوند قلبتان را پر از بی‌نیازی خواهد کرد و بزرگ‌ترین مقام دنیوی برای چنین شخصی به اندازه کاهی ارزش نخواهد داشت.

استاد برجسته حوزه علمیه خاطرنشان کرد: اعتکاف بهترین راه برای خالی شدن انسان از هر چه غیر خداست و باید از این فرصت بهترین بهره‌برداری را انجام دهید.

انتهای پیام/ش