به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، کتاب «داستان برده‌ها»؛ خوانش انتقادی سرگذشت برده‌ها در تاریخ و آنچه تا امروز ادامه دارد (Slavery : real people and their stories of enslavement) اثر جورج گرانت با ترجمه سعید سعادت از سوی انتشارات کتاب جمکران راهی بازار کتاب شد.

این کتاب در 180 صفحه به تاریخ برده‌داری از آغاز تاکنون اشاره دارد که به صورت مصور برای گروه سنی نوجوانان و جوانان تالیف و ترجمه شده است. بخش عمده‌ای از این کتاب به تاریخ برده داری در ایالات متحده پرداخته و مخاطب را با سیر اتفاقات روبرو کرده است.

برده داری همیشه وجود داشته است، مبارزه با آن هم همیشه وجود داشته است، اما اتفاقی که حالا داشت در دنیای مدرن میافتاد، چیز دیگری بود؛ گستردگی و ابعاد برده داری نوظهور آمریکایی چندین برابر ظلم و ستم برده داری قبل از خودش بوده است. اگر در یونان و روم، که ریشه های انحطاط این دنیای جدید هستند، برای برده داری «دلیل فلسفی و منطقی» درست میکردند، در آمریکای تازه ساخته شده، به آن فلسفه و منطق، به افراطی ترین شکل عمل میشد. برده داری در دنیای جدید را با هیچ برهه ای از تاریخ نباید مقایسه کرد.

این کتاب با ترجمۀ منابع موجود و در بیشتر موارد با بیان نکته های گفته نشده تاریخ، سعی کرده است، رنج و ستم بزرگی که بر انسانهای زیادی در دنیا رفته است را روایت کند.

انسانهایی که قربانی پول پرستی و سنگدلی تاجران و سرمایه داران اروپایی و آمریکایی شدند.

پدران دنیای مدرن که خیلی شیک و اتوکشیده، هنوز با تکبر در دنیا به همان رفتار گذشته خود ادامه می دهند، هرگز از رفتار گذشته خود پشیمان نشدند و فقط شکل ستم و بی عدالتی خود را عوض کرده اند.

این کتاب به ما نشان می دهد که باید حواسمان باشد آنها برای کسی دلسوزی نمی کنند و برای رسیدن به منافع خود ترسی از هیچ جنایتی ندارند و حاضرند تا هویت و عزت و آزادی دیگران را برای رسیدن به منفعت خودشان خرید و فروش کنند. دنیای امروز ما هنوز هم صحنۀ همان درگیری برده گرفتن و برده شدن است.

انتهای پیام/ح