مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران – محمد باقر حیدری کاشانی:

در اوج دوران دانشجویی‌اش، به هنگامه‌ی پر شور بیست و یک سالگی‌اش، به همراه جوانمردان سیه چرده‌ی هم‌سلوکی‌اش، به نمایندگی از دانشجویان مسلمان آفریقایی‌اش، مشتاقانه به محضر مرشد پیر جمارانی‌اش شتافت و از دستان پر کرامت آن عارف ربانی یک هدیه‌ی قیمت ناپذیر جاودانی ستاند: یک قرآن کوچک آسمانی به همراه  یک دستور کوتاه عرفانی!

کوتاه دستوری عرفانی که سترگ سرنوشتی رحمانی را برای او و دیگر یاران و مردمان بی‌شمار دیارش رقم زد:

انسان قرآنی باش و دیگر مردمان دیارت را نیز به قرآن هدایت کن!

     … و اینک از آن دیدار شورآمیز و شعورانگیز، بیش از چهل و سه سال پرفراز و نشیب گذشته و حال آن‌که آن غیور قهرمان قرآنی، در آستانه‌ی شصت و پنج سالگی، لحظه‌ای تصویر زیبای آن پیر جمارانی را از نظر دور نساخته و بر سر آن سترگ عهد عرفانی هم‌چنان پایدار و استوار مانده است!

     شیخ ابراهیم امروز ما، با بدنی گلوله‏باران شده، با چشمانی تیرخورده و بی‌سو شده و با دستانی آسیب‌دیده و فلج‌شده در زندانِ سعودی‌مسلکان داعشی‌شده، اینک نه تنها به یک شخصیت جامع قرآنی تبدیل شده، بلکه با فراخوان چهل ساله‌ی مردمان دیارش به حقیقت نورانی قرآن، فریادگر بلند منجی‌باوری و مهدی‌یاوری در سطح جهان گشته و همینک به اسطوره‌ی اسلامی بیش از دوازده میلیون شیعه‌ی ولایی و انقلابی نیجریایی بدل گشته‌ است!

آری، میلیون‌ها تازه شیعه‏ی نیجریایی، صلابت ایمانی خویش را از اذان عرفانی این سیه‌فام بلال جمارانی، از مأذنه‌های حسینیه‌ی به خاک و خون و آتش کشیده‌ شده‏ی بقیه الله در زاریای نیجریا الهام گرفته‌اند و حال آن‌که او چون کوه هم‌چنان استوار و نستوه، پیام‌رسان پیر جماران و پژواک اذان بلال به یاران، بر تارک تاریخ پایدار و ماندگار مانده است!

غیورمردانی سیه چرده که از جدیت و مجاهدت پیر و مراد عارفشان، شیخ ابراهیم زکزاکی، به خوبی آموخته‌اند که وارستگی از بردگی شیطان و آراستگی به بندگی خداوند رحمان، آن هم دست در دست حجت معصوم زمان، هزینه‌ها دارد… هزینه‌ای سنگین که باید با تقدیم دار و ندار و تمام جان و توان پرداخته شود… و البته چه هزینه‌ای اندک و ناچیز در معامله‌ای پر سود و بزرگ:

و از میان مردمان کسانی وجودشان را در تمنای خوشنودی خدا می‌فروشند

 و خدا نسبت به این بندگان رئوف و مهربان است.[۱]

سیه‌چردگانی که رمز وارستگی، آراستگی و ایستادگی را در نیم قرن استقامتِ خستگی‌ناپذیر مرشد پیرشان نیک یافته‌اند و حقیقت عهد و عقد و بیعت با امام زمانشان را از سیره‌ی ابوالشهدای محبوبشان دریافته‌اند که بیعت به معنای فروش خود به خدا دست در دست ولی خداست؛ بدین معنا که جز اختیارداری مولایشان هیچ اختیاری از خود ندارند و جز به فرمان او هرگز به فرمان دیگران سر نسپارند!

همانان که به چشم خویش دیده‌اند که پیر و مرادشان چگونه خود و خانواده و تمام دار و ندار و اعتبار خویش را در نهایت صداقت و شجاعت در بیعت با امام زمانش به خداوند رحمان فروخته است، هر چند استقامت بر این بیعت، شیخ رشید ما را بارها به زیر جلادانه‌ترین شکنجه‌ها کشانده، او و خانواده‌اش را به بارانی از گلوله‌ها بسته و همسر و خواهر و شش پسر و صدها فرزندان معنوی‌اش را  به اوج شهود و شهادت رسانده باشد!

… باشد… باشد که اینک نه به دوش آفریقا یک بلال، که بر دوش هر افق در جهان ، صد بلال می‌بینیم! … باشد که شیخ استوار و پایدار ما از آرمان بلند قرآنی‌اش حتی لحظه‌ای برنگشته و از وفاداری به عهد استوار مهدوی‌اش حتی ثانیه‌ای خسته نگشته… باشد که شیعه در پرداخت هزینه‌ی هم‌عهدی‌اش با آرمان‌های بلند قرآنی و مهدوی‌اش پرورش می‌یابد و بس! چنان که امام کاظم علیه السلام به علی بن یقطین فرمود:

اِنَّ الشّیعَهَ تُرَبّی بِالاَمانِیِّ؛[۲] شیعه با آرمان‏های بلند تربیت می‏شود!

آری، شیعه با آرمان بلند مهدویت تربیت شده و با اعتقاد به حضور رهبری فرا تاریخی، پیوسته و مستمر استعدادهای رحمانی خود را به فعلیت می‏رساند تا زمینه‏های حاکمیت امام معصوم عصر را در صحنۀ جهانی فراهم آورد…

… و نشان صلح جهانی، همیشه سپیدی بال کبوترها نیست … گاهی عمامه‌ی سفیدِ خون‌رنگی است که در اندیشه‌ی بلند منجی‌گرایی و خواباندن هر‌گونه جنگ‌گرایی، پر و بالی آسمانی گرفته که بال‌هایش شش پسرند! … و اینک کارِ ابراهیم ما در فراخوان مهدی‌یاوران، کارستان‌تر از این حرف‌ها گشته که بصیرت و استقامت بر همان یک عهد عارفانه‌اش، تنها حجت پیش روی ما و تمام منجی‌باوران جهان گشته و سلام و درود و ارادت ما را به آستان شخصیت قرآنی-مهدوی‏اش بر‏انگیخته است:

به رغم این همه آتش

به رغم این همه بُت

بلند می‌گوییم:

سلام ابراهیم!

سلام، پیر خرابات دهر ابراهیم!

سلام، شیخ شهیدان شهر ابراهیم!

سلام بر تو که بین آتش و دودی!

سلام بر تو که پایان کار نمرودی![۳]

خواهرم، برادرم، اینک نیک بدان که دوران یارگیری و یاورپروری امام زمانمان فرا رسیده و در سطح جهانی به سرعت جریان یافته است.

حضرتش همینک در بحبوحه‌ی امتحانات خطیر پیش از ظهور، از میانِ یارانِ امتحان پس داده‌ی با بصیرت و پر استقامتِ خویش یکسره در حال گزینشند، تا آن هنگام که به یاری حق تمام حلقه‌های یارانش به اوج تکمیل و تکامل رسند تا زیبا لحظه‌ی با شکوه و ظهورش فرا رسد!

… و در این میان، تنها رمز قبولی، در امتحان سخت و سنگین مهدی‌یاوران جهان، هم‌عهدی در عمل به همین کوتاه دستور عرفانی پیر جماران است:

«انسان قرآنی باش و مردمان جهانت را به قرآن هدایت کن!»

خداوندا، مجاهدت‌های امروز شهید زنده‌ی ما را و استقامت‌های بلال‌گونه‌ی ابراهیم آفریقا را به ظهور فرخنده‌ی صاحبش و مولایش حضرت ولی‌عصر متصل فرما!

خدایا به ماه و به نار و به نور!

ظهورش، ظهورش، ظهورش، ظهور!

به لب آمده جان شیعه ز شور!

خدایا، خدایا، خدایا، ظهور!

دوشنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۶ ش

۲۵ شعبان ۱۴۳۸ق

کانون طلیعه ظهور

  1. وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ بقره (۲)، ۲۰۷.
  2. الغیبه، نعمانی،ص ۲۹۵.
  3. فرازی از شعر حسن منصوری.