به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین محمد باقر حیدری کاشانی امروز در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه ماه رمضان ماه انش با قرآن است، اظهار کرد: مهمتر از قرائت قرآن تخلق به اخلاق قرآنی است. آنچه در فضیلت تلاوت سوره های قرآن در ماه رمضان فرمودند در روایت آمده است که این ثواب بابت قرائت و تدبر در قرآن است و قرائت صرف ما را به جایی نمی رساند و حتی در تاریخ بارها دیده ایم کسانی که تلاوت قرآن را بسیار جذاب انجام میدادند وی عاقبت به شر شدند.

وی با اشاره به اینکه تا وقتی اخلاق ما قرآنی و پیامبر گونه نباشد احتمال هر گونه لغزشی است، بیان کرد: امام خمینی(ره) اوائل انقلاب این دستور العمل را به یک طلبه سیاه چرده نیجریه ای ۲۱ ساله فرمودند که انسان قرآنی باش و مردم کشورت را به قرآن دعوت کن. آن فرد امروز در ۶۰ سالگی در زندان نیجریه است. این فرد شیخ زکزاکی است و ۳۷ سال است که هم پیمان با حضرت امام اخلاق قرآنی پیدا کرد و به آن عمل کرد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان اینکه چنین انسان قرآنی با تخلق به قرآن توانست بیش از ۱۳ میلیون مسلمان نیجریه ای را به مکتب شیعه هدایت کند، ابراز کرد: یکی از اصول دنیایی که به شدت به آن نیازمند هستیم حیامندی است. ولی دعوت قرآن و پیامبران و امامان دعوت به حیامندی است.

حیدری کاشانی افزود: تمام بی حیایی های انسان به این دلیل است که خود را در محضر خدا نمی بیند و از این سو می بینیم خدای متعال بارها در قرآن کریم تاکید کرده است که انسان در محضر خدای متعال قرار دارد و در محضر خدا نباید گناه کرد. این تاکید به منظور ترویج حیامندی در جامعه است.

وی گفت: حیا کلید تمام خوبی ها و خیرات عالم است و در برابر آن بی حیایی قرار دارد که طبق روایات کلید تمام زشتی هاست. انسان بی حیا بی دین می شود چرا که حیا تمامیت دین اسلام است و به این دلیل باید راه کارهای حیامندی در زندگی را بیابیم و سرلوحه زندگی و کارمان قرار دهیم.

استاد حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: ثمره حیا عفت و عفت گرایی است و بارها در روایات بر قرائت مستمر سوره یوسف تاکید شده است، چرا که این سوره بزرگترین پیام حیامندی را برای مردان و زنان دارد.

انتهای پیام/ح