به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی ظهر امروز در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران در ادامه مبحث حیامندی، با اشاره به اینکه اعمال انسان ها را خدای متعال، پیامبران و مومنان شاهد هستند، بیان کرد: زمین و مکانی که در آن حاضر هستیم هم علیه یا له ما شهادت خواهند داد. همچنین زمانی که فعل ثواب یا گناه انجام دادیم هم روز قیامت در برابر ما شهادت خواهند داد.

وی ادامه داد: اعضا و جوارح بدن از شاهدان دیگری هستند که در روز قیامت علیه و یا له ما شهادت خواهند داد. در روایت آمده است که بالاترین حد حیامندی این است که انسان به جایی برسد که از اعضا و جوارح خودش حیا کند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با اشاره به اینکه روح و جان انسان  که عطر و بوی خدا دارد و از سرشت خدایی است نباید آلوده به گناه شود، بیان کرد: انسان در محضر خلق خدا هم باید حیا داشته باشد؛ شخص بی حیا و وقیح کسی است که اعمال وقیح، غیر مشروع و ناپسند را نزد مردم هم انجام دهد و چنین فردی که از خلق خدا حیا ندارد از خدا هم حیا نخواهد کرد.

حیدری کاشانی تاکید کرد:  این هشت شاهد اعمال ما به منزله هشت دوربین هستند که تمام اعمال، رفتار و گفتار ما را ثبت و ضبط می کنند و ما باید هشت نوع حیامندی را در زندگی خود اجرا کنیم.

وی اصلی ترین رمز عاقبت بخیری انسان را میزان حیامندی در طول عمرش عنوان و تاکید کرد:  در قیامت بررسی می کنند که حیامندی ما بر بی حیایی غلبه دارد و یا برعکس؛ در واقع نمره قبولی ما به میزان بالا بودن حیامندی بستگی دارد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی در ادامه به تبیین برخی مصداق های تاریخی که به واسطه حیامندی عاقبت بخیر شدند پرداخت.

انتهای پیام/ح