مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران- خداوندی که در تمام لحظات برای زندگی همراه با سعادت و کمال انسان مخلوق خویش برنامه دارد در پایان ضیافت یک ماهه نیز میهمانان درگاه ربوبی خود را دست خالی بدرقه نمی کند بلکه با قرار دادن روزی به نام عید فطر میهمانان خویش را در جشنی سراسر نور و سرور دعوت می کند تا اندوه فراق از ماه رمضان اندکی در دل هایشان کاهش یابد.
عید سعید فطر که از اعیاد بزرگ مسلمانان است علاوه بر تاکید در آیات و روایات در نگاه بزرگان و اندیشمندان نیز از جایگاهی والا برخوردار است و انجام اعمال آن به شدت مورد تاکید قرار گرفته است از این رو و برای آشنایی هرچه بیشتر مخاطبان با فضائل، کرامات و ضرورت بجای آوردن اعمال این عید بزرگ روزه داران الهی بیانات رهبر معظم انقلاب در این زمینه به علاقه مندان ارائه می شود.

واجب است که هر کس برای خود و هر کدام از عایله‌اش، تقریباً به قدر سه کیلو از قوت غالب ادا کند. قوت غالب یعنی آن چیزی که مردم غالباً از آن برای تغذیه استفاده می کنند، مثلاً گندم.(۱)

 

شب عید فطر
فطریه از غروب روز آخر ماه – یعنی شب عید فطر – به عهده‌ مکلف می آید و احتیاط این است که آن را قبل از ادای نماز عید فطر برای کسی که در نماز عید فطر شرکت خواهد کرد و آن را به جا خواهد آورد تأدیه کند. بنابراین اگر شما امشب حساب کنید که چقدر به عهده شماست و پولش را کنار بگذارید و فردا صبح قبل از آن که به نماز عید بروید، آن را ادا کنید، بهترین وجه است. البته اگر در آن موقع ادا نکردید، بعد از نماز عید فطر هم ادا کنید، ایرادی ندارد.(۲)

 

نماز با فضیلت عید فطر
نماز بسیار بافضیلتی است. در این نماز، دعا، تضرع، گریه و توجه به خداست. نماز عید فطر، خوب نمازی است…. تمام عبادات برای این است که تربیت بشویم و پیش برویم.(۳).
ماه رمضان با همه عظمت و کرامت و فضای انباشته از رحمتش سپری شد و مردم مسلمان در سراسر عالم در این ماه به برکت روزۀ روزها و توسل و دعا و ذکر و تلاوت قرآن، دل ها و جان های خود را نورانی تر و به خدا نزدیک تر کردند.

عید فطر یکی از عظیمترین مناسبت های اسلامی است. دنیای اسلام روز عید فطر را به معنای حقیقی عید می گیرند و این چیزی است که اسلام برای امت اسلامی خواسته است. «جعله الله لکم عیدا و جعلکم له اهلا» خداوند متعال امروز را برای امت اسلامی عید قرار داد و آنها را شایسته این عید دانست. … ما باید از این هدیه‌ی الهی استفاده کنیم، هم استفاده شخصی به معنای راه دادن نور معرفت و توبه و انابه به دل های خودتان که اگر از عالم معرفت و محبّت الهی دریچه ای بر روی دل های خودمان باز و اندرون خود را نورانی کنیم، بسیاری از تاریکی ها و گرفتاریهای دنیای بیرون هم حل خواهد شد، چون دل انسان‌هاست که سرچشمه‌ی خوبی‌ها و بدی‌هاست.(۴)

 

عید فطر روز پاداش گرفتن و رویت رحمت الهی بعد از ماه رمضان
عید فطر روز پاداش گرفتن و رؤیت رحمت الهی بعد از ماه رمضان است، بحمدالله ماه رمضان را که ماه صبر صلات بود، با عافیت گذراندید و خدای متعال، با دعا و ذکر و مناجات شما را به ادای فریضه روزه و توسل و خشوع در مقابل حضرت حق موفق کرد. امروز روزی است که انشاءالله خدای متعال پاداش شما را عنایت خواهد کرد. شاید یکی از بزرگترین پاداش های الهی این باشد که خدا همه ما را موفق کند تا بتوانیم وسیله رحمت الهی را تا ماه رمضان آینده برای خودمان باقی بداریم…. درس ماه رمضان را برای دوره سال فرابگیریم، این می‌شود یکی از بزرگترین پاداش های خداوند که توفیق این چنینی را به ما بدهد. رحمت و رضا و قبول و عفو و عافیت را از خدای متعال طلب کنیم این در حقیقت عید واقعی خواهد شد.(۵)

 

عید سعید فطر، مراسمی معنوی و بین المللی
عید سعید فطر شاید برجسته‌ترین خصوصیتش این است که مراسمی معنوی و بین‌المللی است. این رسم بین‌المللی جنبه معنوی بارز و نمایانی دارد. در دعای قنوت عید فطر می خوانیم، [اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمداً صلی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامه و مزیدا] عید همه مسلمانان و مایه شرف اسلام و پیامبر اسلام و عزّت اسلام و ذخیره‌یی تمام نشدنی در طول تاریخ است. با این چشم به عید سعید فطر نگاه کنیم. امروز ملّت اسلامی بزرگ ما به این ذخیره نیازمندیم. از این ذخیره، دو چیز باید مورد استفاده مسلمان ها قرار گیرد، اول، وحدت و نزدیکی مسلمین است و دوم توجه به معنویت در دنیای اسلام است. در دنیای اسلام هر دو عامل تکامل بخش و پیشبرنده مورد خدشه قرار گرفته است.(۶)

 

پی نوشت :
۱- از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم ۶/۲/۶۹
۲- از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم ۶/۲/۶۹
۳- از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم ۶/۲/۶۹
۴- از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران ۲۵/۹/۸۰
۵- از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران ۲۵/۹/۸۰
۶- از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان ۷/۱۰/۷۹