قنبرعلی صمدی، پژوهشگر و محقق جامعه المصطفی(ص) العالمیه در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به رویکردهای موعودگرایانه صهیونیسم در سالهای اخیر و فعالیت در این رابطه، اظهار کرد: مسئله «موعودگرایی» از لحاظ دینی و با توجه به اینکه یک موضوع مشترک بین‌الادیانی است، طبیعی است در میان پیروان دیگر ادیان از جمله یهودیت و مسیحیت نیز همانند اسلام به عنوان یکی از موضوعات مهم در آموزه های اعتقادی مطرح باشد. با این تفاوت که در اسلام بیش از همه، این مسئله مورد توجه قرار گرفته و از سوی دیگر جزییات و خصوصیات آن نیز به شکل دقیق تبیین شده و به صورت یک نظریه کاربردی در عرصه زندگی بشر مورد توجه قرار گرفته است بخصوص از دیدگاه خاص شیعه.

وی افزود: پیروان دیگر ادیان از جمله یهودی ها و مسیحیان در سال های اخیر نسبت به موعودگرایی حساسیت خاصی از خود نشان می دهند و دلیل این حساسیت ویژه، جنبه احیاگری این اندیشه اصیل اسلامی و شیعی در جهان اسلام و به ویژه در جوامع شیعی است. چرا که این مسئله امروز منجر به حرکتی به سمت و سوی بیداری اسلامی شده و خیزش های مردمی را به دنبال داشته است و به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران این مسئله در جهان اسلام به شکل پررنگ تری مطرح شده است.

امروز حساسیت ویژه ای نسبت به مهدویت در دنیا وجود دارد

محقق و پژوهشگر جامعه المصطفی(ص) تصریح کرد: لذا در حال حاضر یکی از کارهای مهم آنها در دانشگاه های مربوط به صهیونیست ها، چه در اراضی اشغالی فلسطین و چه در دیگر مراکز علمی پژوهشی ای که در سایر نقاط جهان در اختیار دارند، این است که روی مسئله «مهدویت شیعی» و «موعودباوری» پژوهش هایی انجام می دهند و حتی در نظریات سیاسی روی این موضوع متمرکز شده و حساب ویژه ای برای آن باز کرده اند.

صمدی ادامه داد: آنها چندین سال پیش در جلسه مهمی که در دانشگاه تلاویو برگزار شد نظریه پردازانی را که در حوزه مهدویت شیعی متخصص بوده و فعالیت های دینی داشتند، دور هم جمع کردند و نظرات آنها را مورد بررسی قرار دادند و در جمع بندی این نظریات به این نتیجه رسیدند که امروز حساسیت ویژه ای نسبت به مهدویت در دنیا وجود دارد.

وی تاکید کرد: اینکه جهان اسلام و به ویژه جهان تشیع با این سرزندگی و پیروزی در جهان پیش می رود ناشی از دو عامل است «مهدویت» در کنار «نهضت سرخ عاشورا».

مهدویت،کانون تولید فکر و حرکت افزایی

این محقق در ادامه گفت: اعتقاد به مهدویت، امروز از منظر دشمنان به عنوان کانون تولید فکر و حرکت افزایی و کانون بیداری جامعه و مبارزه با استکبار و استعمار تلقی می شود و حقیقت قضیه نیز همین است چرا که مهدویت در میان آموزه های دینی و اسلامی یک مسئله عام و فراگیر است و اختصاص به شیعه ندارد.

صمدی تاکید کرد: آن مفهوم از دین که سرزندگی و حالتی از اسلام را در جامعه به صورت یک دینِ پویا و زنده مطرح می کند، اسلامی است که با توجه و با نگاه به «اندیشه مهدویت» در شرایط امروزی و همچنین آینده و در درازمدت برنامه های کلانی دارد و می تواند هم برای جامعه امروز و هم برای چشم انداز آینده جهان اسلام، دورنمای روشنی را ترسیم کند و همین ماجرا است که روحیه بیداری اسلامی و خیزش های اسلامی را در دنیا تا حد زیادی برانگیخته و روحیه استکبارستیزی را در گروه های مختلف تشدید کرده است.

وارونه جلوه دادن موعودباوری در ذهن مخاطب

وی ابراز کرد: آنها در عرصه رسانه ای تبلیغات بسیار گسترده ای داشته اند. شما می دانید که بیشترین رسانه های متعلق به جهان مسیحیت نیز امروز تحت تاثیر شدید و یا در اختیار صهیونیست ها و یهودیان است و در همین رابطه رسانه های مرتبط با هالیوود با رویکرد آخرالزمانی فیلم های مختلفی ساخته و کارشناسان ویژه ای در این رابطه به اشکال مختلف برای تبلیغات به کار گرفته اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آنها به طور خاص نسبت به موعودباوری شیعه برنامه ریزی هایی دارند. حتی در مسایل نظامی و در ماجرای حمله به عراق نیز یکی از دستور کارهای پنتاگون و وزارت دفاع آمریکا بررسی و پیگیری همین مسئله در جوامع شیعی بود که در عراق به شدت این آموزه را مورد پیگیری قرار دادند. علاوه بر این در سایت ها و در رسانه های صوتی و تصویری خود نیز برنامه های بسیار گسترده ای را برای تخریب این اندیشه داشته اند در واقع آنها به دنبال آن هستند که مسئله مهدویت شیعی و اسلامی را به صورت وارونه برای مخاطب جلوه داده و ذهنیت مخاطب را تحت تاثیر قرار دهند که این نشاندهنده اهمیت و جایگاه مسئله مهدویت است که آنها را به چنین تکاپویی انداخته است.


منبع: خبرگزاری شبستان