شبهه
چرا یک موضوعی را شبهه می گویند؟ زیرا شبیه حق است .مانند یک سکه بدلی شاید اگر به دست ما برسد فکر کنیم اصل است اما اگر به یک زرشناس بدهیم تشخیص می دهد که اصل است یا بدلی است .
در واقعه کربلا آیا شیعیان امام حسین را کشتند ؟
شیعیان امام حسین مانند حبیب،مسلم بن عوسجه و … بودند که در کنار امام بودند و جانشان را در راهش فدا کردند .
خود امام حسین(ع)عصر عاشورا این شبهه را جواب دادند. در لحظه ای که خطاب شد به خیمه ها حمله کنید . امام دیگر جانی برای بلند شدن نداشتند و روی کنده های زانو نشستند فرمودند : ( شِيعَةَ آلِ اَبى سُفْيانَ، اِنْ لَمْ يَكُنْ لَكُمْ دِيْنٌ وَكُنْتُمْ لاتَخافُونَ الْمَعادَ فَكُونُوا اَحْـراراً فِى دُنْيـاكُمْ.)
أعیان الشیعة للسید الأمین ۱ / ۶۰۹
بله شیعه بودند اما شیعه ابی سفیان ، شیعه یزید ، نه شیعه امیر المومنین . این موضوع را خود بنده در بقیع بلا واسطه از یک فرد وهابی شنیدم . می گفت بله ما به حسین گفتیم بمان اینجا و نرو گوش نکرد آمد کوفه به دست خود شما کشته شد .
عجب ! شما گفتید بمونه تا داخل خانه خدا (حتی گفتند اگر حضرت داخل کعبه هم رفت بکشیدش) تا راحت تر بتوانید حضرت را به شهادت برسانید.
امام به کوفه آمد اما آیا شیعیان ایشان را کشتند ؟ هرگز ، آن کسانی که در کوفه در نقطه مقابل امام حسین بودند شیعیان امام حسین نبودند . اونها از کسانی بودند که حضرت را دعوت کرده بودند . از کسانی که خلیفه بلا فصل بعد از رسول خدا را امام علی نمیدانستند . امام را دعوت کرده بودند اما بعد وقتی از طرفی کیسه های درهم و دینار ابن زیاد را دیدند و از طرف دیگر آن وعید و رعب و وحشتی که ابن زیاد به راه انداخت رفتند به دنبال دنیا . البته بخشی از شیعیان کم کاری کردند وقتی راه بسته شد جرات و شهامت اینکه بیایند برای یاری نداشتند .
امام زمان
در خصوص امام زمان هم شیعیان موجب غیبت نشدند . بلکه امت اسلام (غیر شیعیان) وقتی قدر اهلبیت را از امیر المومنین تا امام عسکری ندانستند و در یک جمله گفتند : ما خودمان بلدیم مدیریت کنیم. پس خداوند نیز فرمود اکنون که بلد هستید بروید راه عقل خود را تا نتیجه اش را ببینید . جمله زیبای امیر المومنین که فرمود : لتعتفن الدنیا علینا بعد شماسها عطف الدروس علی ولدها خود امت اسلام روزی بخواد یا نخواد سرش به سنگ میخوره و میفهمه یگانه راه سعادت دنیا و آخرت بازگشت به غدیر است. بازگشت به امامت و ولایت است بازگشت به تداوم غدیر که حضرت مهدی ع است . شیعیان پیوسته رهرو اهلبیت بودند و اکنون نیز هستند .
ظهور حضرت مهدی مربوط به عالم است مربوط به امت اسلام است. مربوط به بشریت است نه فقط شیعه

 

سوال : از روایات ائمه بر می آید که امام زمان، زمانی ظهور میکند که ۳۱۳ نفر یار داشته باشد. حال در بین اینهمه آیات اعظام شخصیت های بزرگ آدم هایی که مومن اند اهل نماز اند اهل عبادتند یعنی واقعا ۳۱۳ نفر آدم خوب و پاک درست پیدا نمی شود تا امام زمان ظهور کند . همین موضوع باعث میشود که فکرشان به این سمت برود که برخی از آنها مثلا این ویژگی ها و خصوصات را نداشته باشند ، آیا تنها شرط ظهور حضرت همین موضوع میباشد یا باید شرایط دیگر نیز در کنارش باشد ؟
جواب: در ابتدا استاد تشکر میکنند از کسانی که سوال میپرسند زیرا خیلی از افراد سوال در ذهنشان است و همت اینکه بپرسند یا جایی مراجعه کنند ندارند. سوال ها که در ذهن جمع می شود ذهن تیره و تار می شود و خدای نکرده فضا که تاریک شود ممکن است از راه بیرون بزنند . پس سوال بپرسید اما از اهلش که این موضوع سفارش قرآن است .
در رابطه با این موضوع که ۳۱۳ نفر یار هنوز جمع نشده اند ؟! امام زمان ۳۱۳ تا یار میخواهد آیا این تنها شرط ظهور است.
اولا این ۳۱۳ تا یار خاص ، اصحاب خاصی که بیان شده تعبیری که بنده برایش دارم در کتاب (سیمای ماه ۱۲ ام ) این تعبیر را آورده ام اینها به تعبیر امروزی ها کابینه حضرت اند ، اینها وزرا حضرتند ، اینها به تعبیر روایات حاکمان از سوی حضرت مهدی ع فرماندهان ارشد سپاه امام زمان اند . امام زمان یاران دیگری هم دارد که برای یاران دیگر امام زمان عدد و رقمی ذکر نشده که فقط یاران این تعداد اند . یاران حضرت به ۱۰ هزار که رسید از مکه خارج می شوند و بعد همین طور یاران اضافه می شوند از آقایان و خانم ها و هیچ مانعی برای پیوستن به حضرت وجود ندارد. مگر مانعی از درون افراد .
فقط معیار کلی را شما ببینید ، برای اداره عالم اونم بر اساس عدالت که بنا نیست صرفا بر اساس معجزه هم باشد چقدر نیرو میخواهید ما الان تو کشور خودمون ایران نسبت به کل دنیا چقدر نیرو داریم . یکی از اهداف بلند و والایی که امام راهل داشتند یکی از علتهایی که اون اهداف والا رو رهبر حکیم ما دارند . که ما بهش نمیرسیم در عرصه اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی این است مسئولینی که قوی و امین باشند در حد لازم نداریم. مسئول داریم . مسئولین خوبی هم داریم. اما در حد مورد نیاز که هم سلام و صالح باشند هم تخصص داشته باشند هم تعهد. نداریم بار روی زمین مونده دستاورد های بسیار خوبی داشتیم .اما اون اهدافی که باید … اون نهیبی که آقا میزند در همین مورد است . امیر المومنین هم این مشکلات را داشتند در نهج البلاغه میفرمایند : این عمار عین بن الطیعان ، این ذولشهادتین یعنی من آن یارانی که مورد نیازم است را ندارم . در خصوص حضرت مهدی نیز همین طور است یعنی اون ۳۱۳ نفر باید باشند ولی این تنها شرط ظهور نیست .

گفت و گو
مجری : حرف اینه که طرف با ایمان باشه اهل نماز شب باشه اینم کافی نیست . هم اینها هم تخصص های لازم که به عنوان هر کدوم از اینها به عنوان فرمانده و مسئول یک کشور یا یک قاره یا یک منطقه ای باشند که قاعدتا باید تمام این ویژگی ها را داشته باشند . اساد اینم توضیح بفرمایید . ضمن اینکه تنها این شرط نیست و باید شرایط دیگری نیز در کنارش باشد .
استاد: این سوالات جواب مفصلی دارد اما به اختصار توضیح داده می شود . به دلیل اینکه به سایر سوالات برسیم.

 

سوال : در دوران ظهور امام زمان (ع) خیلی از مساجد،مناره ها و … خراب می شوند گاهی جوان ها می گویند اگر آقا بیاید گردن خیلی از این علما و بزرگان را میزند . آیا منظور علمای شیعه است یا خیر ؟ توضیح بفرمایید .
جواب : مرحوم نعمانی در ابتدای کتاب خود به نام الغیبه بیان کردند . روایت از امام صادق : کسی که با حرف دیگران وارد دین میشود با حرف دیگران هم بیرون می رود. سعی کنیم آنچه در مورد اعتقادات ما است خصوصاً اعتقادات مهم و حساسی چون مهدویت به توصیه قرآن عمل کنیم که میفرماید: فاسئلو اهل الذکر . ( هر موضوعی را از متخصص اش بپرسید) ما در قم هستیم حوزه علمیه قم ، مرکز تخصصی مهدویت ، مراکز معتبری در این زمینه داریم و همین طور حوزه های علمیه ای که در سایر شهر ها داریم . باید معرفت و شناخت ما نسبت به امام زمان زیشه در قرآن و روایات صحیح داشته باشد. خصوصاً که در زمینه مهدویت انگیزه جعل حدیث کم نبوده. مثلا جعل شد به اسم اهل بیت که حضرت مهدی ع هیچ کار به جز شمشیر زدن ندارد. ( ما شان الا السیف) حدیث جعلی دیگر : حضرت مهدی بیاید تا ۸ ماه آنقدر گردن میزند تا جوی خون راه می افتد تا خداوند میگوید دیگر کافیست.(تا زانوان اسب آقا پر خون می شود و …) اینها روایاتی است که بنی امیه و بنی عباس در ترور شخصیتی حضرت مهدی جعل کردند به اسم اهل بیت . برخی دیدند در کتاب نوشته شده و بازگو کردند و گفتند . خاطر نشان میکنم این جفاست در حق امام زمان (ع) امام زمان در یک کلمه به قول جد عزیزشان آقا علی بن موسی الرضا : امام مثل پدر دلسوز است . مثل مادر دلسوز و مهربان است . امام مفزع العباد است . پناه بندگان است . در دعای شریف و نورانی که روایت امام صادق هست دعای عهد اعمر الهم بهی بلادک و احی بهی عبادک . فامر یعنی عمران یعنی آبادانی حضرت مهدی برای عمران و آبادانی عالم می اید برای احیا و زنده کردن دلهای مرده می آید. اصلن لقب امام زمان ربیع الانام است. یعنی بهار مخلوقات هستی . بهار مجموعه ای است از زیبایی ها و لطافت ها و … لذا بسیاری از مطالب که جوی خون راه می افتد و گردن ها را قطع می کند و … صحیح نیست . حضرت مهدی می آید برای نجات البته وظیفه ای بر دوش حضرت مهدی است که بر دوش هیچ پیامبر و وصی و امامی نبوده است و آن برخورد جهانی با ظلم و ظالمان و مستکبران و آنهایی که ریشه ظلم و ستم اند در عالم . که اینهم در راستای نجات بشریت است از دست افرادی که حرف سرشان نمیشود و میخواهند با ظلم و ستم و چپاول گری ادامه بدهند . مهدی مظهر این اسم است . ارحم الراحمین فی موضع العفو و الرحمت و اشد المئاقین فی موضع النکال و نقمه . نهایت لطف و رحمت است از آن چیزی که شما تصورش را هم نمیتوانید بکنید . او می آید برای نجات ، دست گیری ، بلند کردن ، سعادت ، عزت ، عزیز کردن بشریت حال میخواهد آمریکایی باشد ، اروپایی باشد ، آسیایی باشد . برای امام زمان بشر و انسان ملاک است . او می آید برای احیا و نجات البته برای ظالمان و آنها که مانع رشد و تعالی بشرند او مظهر قهر و خشم خداوند علی الاعلا است .

 

مجری : بعضا در شوخی پشت گردن همدیگر رو میبوسند و میگویند این جای شمشیر امام زمان است .
استاد: این میشود دوستی خاله خرسه . این دوستی یک ضرب المثل است برای فهمیدن این مطلب که گاهی کارهای ما برای اظهار ارادت به امام زمان ظلم است به امام زمان تا اسم امام زمان می آید من جاهل میخواهم ارادتم را به آقا نشان بدهم میگویم این گردن ها را آماده کن برای شمشیر حضرت . کودکی در آنجا نشسته باشد میگوید امام زمان می آید گردن میزند پس خدا کند که نیاید .
معلمی میگفت در مدرسه زنگ نقاشی گفتم بچه ها نقاشی از امام زمان بکشید . بالای ۹۵ درصد آقایی را کشیدند که شمشیر دستش است تو بعضی از نقاشی ها از این شمشیر خون میچکید . چه کسی مقصر است ؟ ماها . این ظلم به امام زمان است . گاهی صهیونیست ها ظلم میکنند . گاهی امریکا ظلم میکند گاهی من و شما ظلم میکنیم. امام زمان بعد از اینهمه سال انتظار، اینهمه آیه و روایت بیاد گردن بزند ؟!!!! امام زمان منجی است می آید برای نجات بشریت برای رهایی . بیاییم توبه کنیم از اینگونه اظهار ارادت ها . توصیه امام صادق به زراره در جواب اینکه پرسید اگر در زمان غیبت بودم چه کنم. حضرت تاکید بر معرفت می کنند . یکی از مهم ترین و حساس ترین وظایف منتظران این است : معرفت و شناخت شان را نسبت به امام زمان عمق ببخشند . آقا فرمود : شناخت فقیهانه یعنی شناخت از روی فهم شناختی درست از امام زمان داشته باشیم که ماها دیگر به امام زمان ظلم نکنیم. امام زمان فرمودند: من برای شیعیان دعا میکنم . گاهی برای ما گریه می کنند . باید توجه داشت که اتفاقات سختی ها مشکلاتی که برای شیعیان ، مسلمانان وحتی اتفاقات ناگواری که در عالم رخ میدهد برای امام زمان غمناک است و ایشان ناراحت می شوند .
نکته از امام رضا که فرمود : الامام الام البره بالولد الصغیر ( امام مانند مادری است برای فرزند خردسال)
اصول کافی جلد ۱ کتاب الحجه باب النادر الجامع الفی فضل الامام و صفاته .
حدیث نابی است از آقا امام رضا در مرو ایراد فرموده . بچه کوچک را همه دوست دارند . اما آیا آن نوع مهر و محبت مادر نسبت به بچه نیز همین است؟!!!!
لذا گاهی در دانشگاه ها و محیط هایی که دوستان جوان و نوجوان هستند . بخواهم در یک جمله امام زمان را معرفی کنم میگویم : امام زمان ما مهدی فاطمه شخصیتی است که برای نجات و کمال و سعادت من و تو حاضره حتی اگر لازم هم باشد . جانش را هم بدهد . اما من و تو خوار نشیم ذلیل نشیم جهنمی نشیم . مگر جد بزرگوارش این کار را نکردند . مگر امام حسین این کار را نکرد . و بذل مهجته فیک لیستنقضه العبادک المن الجهاله
امام حسین خودش را علی اکبرش را علی اصغرش را ابو الفضل اش را همه را داد اهل بیتش به اسارت رفتند تا ما راه گم نکنیم .

 

مجری : استاد در خصوص مساجد را هم بفرمایید که امام زمان می آید مساجد را خراب کند گلدسته ها را خراب کند ؟
استاد : نه امام زمان می آید . یه فرازی داریم در آیه ۵۵ نور که رساترین آیه مهدوی در قرآن است در میان صدها آیه ای که داریم .
به اینجا میرساند که یعبدوننی لا یشرکون بی شیها هدف نهایی از ظهور این است که عبودیت ناب و خالصانه خداوند علی اعلا در سراسر عالم شکل بگیرد و هرچه که لازمه عبودیت و بندگی ناب و خالص هست حضرت فراهم میکند و هر چه که مانع این عبودیت ناب و خالص هست برطرف میکند . اینکه مصادیق اش چه هست آن را خود حضرت میدانند .
یا ابا صالح چشمان شما پل صراط است از چشمتان که بیفتم روزگارم همچو جهنم می شود .

 

سوال : جایگاه ما زنان در عصر غیبت امام زمان کجاست و چه وظیفه ای داریم ؟
جواب : بنده ۲ فایل سخنرانی دارم که در جمع بانوان ایراد کرده ام . به طور اجمالی بیان میکنم که خانم ها حساس ترین نقش و تعیین کننده ترین نقش را میتوتوانند داشته باشند و آن هم پرورش و تربیت مهدی یاوران است . نقش مادر در تربیت فرزند یک نقش بی بدیل است بارها گفته ام . ما پلید تر از یزید داریم ؟ یک سال واقعه عاشورا را رقم زد سال بعد واقعه حره و مدینه که زبان شرم دارد از بیانش سال بعد هم که حمله به مکه . این یزید یه بچه خوبی دارد . چرا ؟ چون مادرش خوب بود . مواردی را داریم که این مصداق این آیه است . یخرج الحی من المیت . طرف پدره آدم خوبی نبوده ولی بچه به جهت اینکه مادر خوبی داشته خوب شده .
بسیاری از بزرگان ما این اقرار را داشته اند که ما که چیزی نیستسم اگر چیزی داریم بخاطر مادر ما بوده است . شیخ انصاری رضوان الله تعالی علیه ۴۰۰ تا مجتهد سر درسش شرکت میکردند . مادرش از دنیا رفت زار زار گریه میکردند. گفتند جناب شیخ تو مرجع بزرگ عالم تشیع هستی این طور گریه کردن سبک است . فرمود من کسی نیستم چیزی نیستم اگرم به زعم شما کسی هستم هر چی دارم از مادرمه مادرم ۲ سال که به من شیر داد بدون وضو به من شیر نداده . خب این جهاد است یک شب زمستان شب تا صبح بچه چند بار شیر میخواهد ؟ مادر وضو بگیرد بیاید شیر بدهد دوباره یک ساعت نیم ساعت دیگر بچه شیر بخواد باز برود وضو بگیرد بیاید شیر بدهد . تو این زمینه مرحوم شیخ عباس قمی و نمونه های فراوانی داریم .
امام زمان یارانی میخواهد مثل امام راحل ها مثل سلمان ها اینها را کی میتوند تربیت کند . امام فرمود : مرد از دامن زن به معراج میرود . زن تعیین کننده ترین نقش رو در تربیت فرزند میتونه داشته باشه . و از ضروری ترین اموری که امروز برای ظهور نیاز است یارانی برای امام زمان است از سنخ یاران آقا ابا عبد الله الحسین و اینگونه یاران را این مادران اند که میتوانند تحویل جامعه دهند . جدای از اینکه اگر کسی از اینها هم از دنیا رفت هیچ منعی ندارد. ما رجعت داریم و برخی از یاران حضرت شخصیت های اینچنینی اند که در طول تاریخ بودند . و رجعت میکنند و برمیگردند . جدای از نقش های دیگری که در سالم سازی جامعه دارند . و در روایات ظهور داریم که برخی از خانم ها هستند که همان نقشی را خواهند داشت که در جنگ های آقا رسول الله داشتند . مثل مداوا و پرستاری و …

 

سوال : منابع را بفرمایید که اگر سوال یا شبهه ای بود در هر جای ایران کجا میتوانند مراجعه کنند ؟
جواب : شماره مرکز تخصصی مهدویت قم که زیر نظر حوزه علمیه قم است ۰۲۵۳۷۷۳۷۸۰۱ داخلی ۱۰۳ صبح ها ۹ به بعد
جستجو در اینترنت واژه پرتال جامع مهدویت یا mahdaviat.ir عضو بشید گزینه پاسخ به سوالات است . هم از طریق پیامک جواب میدهد هم ایمیل را عضو بشید جواب های سوال را به ایمیل شما میفرستد .
سایت هایی مثل پرسمان نیز کمک کننده است .
مجری : نکته درست است که استاد از مهر و محبت آقا امام زمان سخن گفتند اما اگر کسی قرار هست در عصر ظهور شمشیر بکشد و مبارزه بکند و … قطعا در مقابلش شمشیر و مبارزه و جگ وجود دارد .