به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام محمدمحسن مروجی طبسی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در رابطه با «ملاقات امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) در عرفات» اظهار کرد: «عرفات» نام صحرایی وسیع و هموار در دامنه کوهی به نام «جبل الرحمه» در جنوب شرقی مکه است که طول تقریبی آن ۱۲ کیلومتر و عرض آن ۵/۶ کیلومتر است. بخش عمده آن نیز خارج از حرم مکه محسوب می شود.

وی در رابطه با وجه تسمیه «عرفات» و پیشینه تاریخی این سرزمین گفت: در رابطه با وجه نامگذاری این سرزمین دو قول وجود دارد؛ برخی معتقدند که «عرفات» نام کوهی مرتفع و بلند است. اما در روایات و کتب تاریخی معنای دیگری نیز برای آن عنوان شده که از عرفان و شناخت ویژه و درونی سرچشمه می گیرد و با توجه به مستندات تاریخی می توان گفت: که این نامگذاری (شناخت ویژه درونی) درست تر است و نامگذاری معناداری به نظر می رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در توضیح این نامگذاری تصریح کرد: دلیل این نامگذاری آن است که حضرت آدم و حوا وقتی به زمین هبوط کردند از هم جدا بودند، بعد از مدتی طولانی در این مکان یکدیگر را دیدند و شناختند. همچنین نقل شده که وقتی حضرت ابراهیم(علیه السلام) خواب قربانی کردن حضرت اسماعیل (علیه السلام) را در این سرزمین دید و به وظیفه بندگی خود یعنی قربانی کردن حضرت اسماعیل در این مکان عارف شد. در برخی روایات نیز آمده است که در این سرزمین حضرت جبرئیل بر حضرت ابراهیم (علیه السلام) نازل شد و ایشان را نسبت به مناسک و اعمال حج آگاه و آشنا کرد.

وی ابراز کرد: این ریشه لغوی، تاریخی و روایی «عرفات» نشان می دهد که این سرزمین، پتانسیل تاریخی-روایی قوی ای دارد که موضوع دیدار و ملاقات امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) در این سرزمین را مسجّل می کند. و اگر بخواهیم تحلیل امروزی از این واقعیت داشته باشیم باید گفت: برخی از حجاجی که در ایام تشریق به عرفات مشرف می شوند قابلیت های خاصی دارند (به لحاظ معنوی) که می توانند حضرت حجت (علیه السلام) را در این سرزمین زیارت کرده و به روح عبادت و بطن حج برسند و به عبادت مجّسم و حج مجّسم – که همانا امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) باشد- عارف شوند.

حجت الاسلام مروجی طبسی ادامه داد: در رابطه با امکان دیدار سایر افراد که در عرفات حضور ندارند باید گفت: درب رحمت الهی هیچگاه بسته نیست اما به هر حال هر مکانی آثار وضعی و خصوصیات خاص خود را دارد. قطعاً میان من و زائری که در آن سرزمین حضور دارد تفاوت هایی هست و امکان ملاقات برای او به دلیل شرایطی که در آن قرار گرفته و اعمالی که انجام داده، بیشتر است. اما به هر حال راه بسته نیست.

وی تاکید کرد: یکی از مواردی که برای امکان زیارت حضرت حجت(عجل الله تعالی فرجه) مطرح شده قرار گرفتن در عرفات و اعمال خاص آن است. اما این تنها راه نیست چراکه هستند افرادی که ممکن است به حج مشرف شوند اما هنوز دلشان صیقل نیافته و به لحاظ معنوی مدیون باشند، یا هنوز گرفتار عواقب گناهانی باشند که پیش از این داشته اند، اما در عین حال یک فرد روستایی به ظاهر بی سواد که حتی امکان تشرف به حج را هم ندارد به دلیل صفای باطن موفق به زیارت حضرت(عجل الله تعالی فرجه) شود؛ بنابراین، نمی توان گفت هر کس که به حج مشرف شد و در عرفات قرار گرفت و دعای عرفه خواند حتماً امام مهدی (علیه السلام) را زیارت می کند.

مروجی طبسی در ادامه با اشاره به روایات و منابع موجود در این رابطه تصریح کرد: ما در هیچ یک از روایات و منابع نداریم که توصیه شده باشد تلاش کنید امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) را ببینید بلکه آنچه توصیه شده، آن است که شما به وظایف خود عمل کنید آنگاه حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) خود به دیدار شما می آید. یعنی تصور نکنیم که اگر کسی عازم حج شد شرط قبولی اعمال و حج این است که امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) را ببیند ما چنین چیزی در مذهب تشیع نداریم. این وعده شاید به نوعی فقط یک دلگرمی است برای افراد که اگر این اتفاق رخ داد موجب اطمینان قلب و سرور خاطر آنها باشد.

این کارشناس دینی ادامه داد: گاهی نیز ممکن است زائری علیرغم مقام معنوی بسیار باعظمت، در تشرف به حج حضرت حجت(عجل الله تعالی فرجه) را زیارت نکند. بنابراین این مساله چیزی نیست که ما آن را شرط قبولی حج بدانیم که اگر حضرت را دیدیم اعمال و حج ما قبول است و اگر ندیدیم حج ما درست نیست.

مروجی طبسی بیان کرد: در زمان حضور ائمه(علیهم السلام) نیز انسان های فراوانی بودند که امامان علیهم السلام  را می دیدند اما این دیدار هیچ تاثیری بر آن نداشت بلکه گناه هم و چه بسا دشمنی نیز می کردند حالا همان امام غایب شده است؛ بنابراین مساله رویت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) در حج نیست بلکه مساله اصلاح نفس و درستکاری است لذا گاهی آدرس غلط به مردم داده می شود یعنی تصور می کنیم هر کس امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) را زیارت کرد دیگر همه چیز تمام است، در حالی که اینگونه نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نکته دیگر آنکه افرادی هم که موفق به رویت حضرت(عجل الله تعالی فرجه) می شوند، نمی توانند مطمئن باشند که آن فرد حتماً شخص امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) باشد لذا هیچگاه توصیه ای درباره تلاش برای رویت حضرت صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه) نشده است حتی بزرگان و عرفایی که حضرت(عجل الله تعالی فرجه) را زیارت کرده اند تا زمان حیاتشان اصلاً چنین چیزی را فاش نکرده اند.

انتهای پیام/شبستان