به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در نشست خبری ایام غدیریه که در دفتر خبرگزاری فارس قم برگزار شد، با اشاره به اینکه قوام هر کاری به استمرار آن است، اظهار کرد: پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) با رویکردهای متفاوت خود دین را در جامعه آورده و برای ترویج آن تلاش کردند.

وی اضافه کرد: نسبت به جانشین حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) می‌توانیم سه فرضیه را مطرح کنیم، فرضیه نخست سکوت است که بگوییم که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) هیچ حرفی در مورد جانشین بعد از خود نفرموده است؛ دومین فرضیه این است که ایشان این امر مهم را مسکوت نگذاشته اما آن را به گروهی واگذار کرده‌اند و سومین فرضیه این است که فرد خاصی را به عنوان جانشین معرفی کرده باشند که نمی‌توان آن را انکار کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه بر اساس روایات مختلف فرضیه‌های نخست و دوم رد شده است، عنوان کرد: در روز 18 ذی‌الحجه به عنوان روز عید غدیر، جانشینی حضرت علی(علیه السلام) به صورت علنی عنوان شده است.

وی با اشاره به اینکه تکریم علمی غدیر توسط علما در طول تاریخ دنبال شده است، مطرح کرد: بزرگانی از جمله علامه امینی تمام عمر خود را گذاشتند تا بتوانند کتاب‌های بسیاری را برای غدیر بنویسند، اکنون این حرکت‌های علمی باید در قالب گفتمان در شهرهای مختلف کشور دنبال شود.

رفیعی از صفحه 470 جلد 29 بهار یاد کرد و ادامه داد:‌ در مورد سکوت کردن حضرت علی(علیه السلام) در طول تاریخ بزرگان دینی مطالب بسیاری را مطرح کرده‌اند و مناظرات علمی غدیر نیز با محوریت این موضوع در زمان ائمه اطهار(علیهم السلام) دنبال شده است، این گفته‌ها و مباحث علمی باید با استفاده از رسانه انعکاس داده شود.

وی یادآور شد: امروز جریانی به دنبال این است که بگوید ترویج غدیر، ترویج اختلاف است در حالی که ترویج غدیر ترویج رمز وحدت است چرا که مقصود ما این نیست که با ترویج غدیر اهل سنت اعتقادات خود را فراموش کند بلکه امت اسلامی با نام غدیر می‌تواند به محبت و دوستی حضرت علی(علیه السلام) برسد و در نتیجه تقویت ایمان جوانان شیعی رقم زده می‌شود.

رفیعی با بیان اینکه هر کاری بدون تبلیغ و اطلاع‌رسانی در نطفه خفه می‌شود، اظهار کرد: معتقد هستم که در ایام غدیر باید همانند عاشورا عمل کرده و با نگاه شاد بودن در شادی اهل بیت(علیهم السلام) ترویج شادی درست و صحیح را رقم بزنیم.

عضو هیأت علمی جامعه‌المصطفی‌العالمیه با بیان اینکه نباید غدیر را به عنوان هویت شیعه کم رنگ بدانیم، گفت: در بعثت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) جرقه دین اسلام زده و در غدیر دین اسلام محکم شد و شهدای کربلا نیز با خون خود دین اسلام را در عاشورا آبیاری کردند به همین علت می‌توانیم بگوییم که ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) ثمره بعثت، غدیر و عاشوراست.

وی با اشاره به اینکه باید به صورت گسترده به مناسبت‌های مذکور پرداخته شود، اظهار کرد: در مورد بعثت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) کارهای گسترده انجام شده چرا که مخالفتی نیز در مورد آن نبوده است اما در مورد غدیر کم‌کاری‌هایی بوده و برخی از مخالفت‌ها نیز مطرح شده است در حالی که در مورد عاشورا نیز به شیوه گسترده برنامه‌های مختلف دنبال شده است.

رفیعی با تاکید بر اینکه شادی مورد پسند اهل بیت(علیهم السلام) باید به مسلمان معرفی شود، عنوان کرد: میزان کتاب‌هایی که در حوزه شادی نوشته شده با میزان کتاب‌هایی که در مورد عزاداری نوشته شده است، قابل مقایسه نیست.

وی خاطرنشان کرد: عاشورا باید به قوت خود باقی بماند اما پیشنهاد می‌شود که غدیر نیز در سراسر کشور به صورت گسترده ترویج شود و کشور در حوزه غدیر یک حماسه بزرگ را رقم بزند تا به جایی برسیم که شائبه‌ای در مورد غدیر مطرح نشود.

این سخنران برجسته کشوری با اشاره به اینکه فرهنگ‌های عید نوروز نیز می‌تواند در عید غدیر ترویج یابد، گفت: دولت می‌تواند به مناسبت عید غدیر به پرداخت هدیه به کارمندان بپردازد تا سبب دلشادی آنها شود، آزادی زندانیان و کمک به فقرا نیز از دیگر کارهایی است که می‌تواند یاد غدیر را زنده نگه دارد.

وی با تاکید بر اینکه امسال نیز همانند سال گذشته برنامه اعزام مبلغ به مناسبت غدیر را به صورت گسترده دنبال شده است اظهار کرد: از سوی سازمان اوقاف600 مبلغ به مناسبت ایام غدیریه به نقاط مختلف اعزام می‌شوند؛ پیشنهاد می‌کنیم که معاونت تبلیغ حوزه، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه و دیگر مجموعه‌های فرهنگی برای غدیر اعزام مبلغ داشته باشند.

رفیعی ادامه داد: روحانیون باید در فعالیت‌های تبلیغی خود در حوزه غدیریه مطالعه علمی دقیق داشته باشند، همانطور که در مباحث تفسیر، اصول و فقه حوزه شیعی ورد پیدا کرده باید در حوزه غدیریه نیز شاهد مطالعه و اجرای برنامه‌های گسترده‌تر باشیم و سخنرانی‌های غدیر باید با پشتوانه‌های علمی دنبال شود.

وی با اشاره به پیشنهاد برگزاری کنگره علمی غدیر خاطرنشان کرد: مراکز شیعه‌شناسی فعال در قم متولی برگزاری کنگره علمی غدیر شده اند و این کنگره کار با ارزشی است که با حمایت مراجع تقلید دنبال می‌شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه یکی از هویت‌های معرفی فرهنگ هر کشور موزه آن کشور است، عنوان کرد: به آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه پیشنهاد ایجاد موزه شیعه‌شناسی و غدیرشناسی را مطرح کرده‌ایم که امیدواریم این موزه به صورت گسترده بتواند در راستای ترویج فرهنگ غدیر تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات باید در راستای تبلیغ فرهنگ غدیر در سطح بین‌الملل ورود کند، گفت: این مجموعه می‌تواند بخشی از اعزام‌های تبلیغی خود را به ایام غدیریه اختصاص دهد چرا که موضوع غدیر در خارج از کشور بسیار مورد بی‌توجهی قرار گرفته است؛ جامعه‌المصطفی نیز فعالیت‌های تبلیغی مطلوبی در ایام مختلف سال در کشورهای مختلف دارد اما این فعالیت‌ها باید در ایام غدیر گسترش دهد.

انتهای پیام/خ