به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام جوشقانیان امشب در جمع عزاداران حسینی در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه اهل بیت(علیهم السلام) تماماً نورند، اظهار کرد: ولی این بزرگواران به اقتضای طاغوت های زمانشان هر کدام یک برخورد و تاکتیک برای مقابله با دشمنان و یاری دین خدا داشتند و هر یک به نحوی دین را پیش بردند.

وی ادامه داد: در قضیه عاشورا دوست و دشمن به امام حسین(علیه السلام) گفتند، چون وضعیت کوفه معلوم بود. ولی ایشان گفت تکلیف است و باید بروم. بسیاری از کسانی که مقابل ایشان صف آرایی کردند اهل تجهد و نماز شب بودند، ولی نماز بدون ولایت فاجعه عظیم مانند کربلا را به وسیله همین افراد رقم زد.

خطیب حوزوی با بیان اینکه سوال می شود چرا امام سجاد(علیه السلام) علیه بنی امیه قیام نکردند، بیان کرد: در زمان ایشان اختناق بسیار بالا بود و ایشان هیچ یاری نداشت. امام سجاد(علیه السلام) دوبار با غل و زنجیر به شام برده شد. یک بار بعد از کربلا با آنهمه مصائب و بار دیگر هم عبدالملک مروان ایشان را از مدینه اسیر کرد و با شکنجه به شام برد.

جوشقانیان با اشاره به اینکه امام سجاد(علیه السلام) چند کار زیربنایی را در زمانشان انجام دادند، ابراز کرد: ایشان هزار غلام را خریدند و آزاد کردند. سوال می شود این چه کار مهمی است؟ جواب این است که بستر دانشگاه امام باقر و امام صادق(صلوات الله علیهما)  توسط امام سجاد(علیه السلام) شکل گرفت، زیرا ایشان غلامان را می خرید تربیت و سپس آزاد می کردند.

وی افزود: امام سجاد(علیه السلام) با زبان دعا با مقابله با دشمنان و تربیت شیعیان برخواستند، صحیفه سجادیه ایشان غوغاست و به همه به ویژه جوانان توصیه می کنم این کتاب حضرت را بخوانند.

جوشقانی در پایان با اشاره به اینکه امام سجاد(علیه السلام) در کنار حضرت زینب(سلام الله علیها) بزرگ راوی عاشورا است ، خاطرنشان کرد: ایشان با اشکشان، با خطبه های محکمشان و با رفتار خود واقعه عاشورا و پیام پدر بزرگوارشان را در تاریخ تا قیامت ثبت کردند.

انتهای پیام/ح