امام مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» متعلق به همۀ انسان‌ها و امام هستی و پیشوای جهانیان است. شرق و غرب عالم به امام مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» تعلق دارد. منظور از کشور امام زمان «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» خواندن ایران، عنایت ویژۀ امام مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» به این منطقه است؛ زیرا تنها قسمتی که شیعیان در آن آب و خاک دارند حکومت می‌کنند و طبق احکام الهی و اهل‌بیت «علیهم‌السلام» عمل می‌کنند، ایران است.
از سوی دیگر، تنها کشوری که انگیزۀ زمینه‌سازی ظهور دارد، ایران است. در هیچ جای دنیا کشوری نیست که حکومت آن شیعه باشد و یا ادعای زمینه‌سازی داشته باشد. لذا امام خمینی «رحمه‌الله» می‌فرماید:
این کشور صاحب‌الزمان است و باید کشوری باشد که تا ظهور موعود به استقلال خودش ادامه بدهد و قدرت خودش را در خدمت آن بزرگوار قرار بدهد. [۱]
گفتنی است که شبیه این تعبیر نیز در جریان تشرف مرحوم آیت‌الله العظمی نائینی از وجود شریف امام زمان «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» نقل شده است که ایشان دربارۀ حفظ ایران در جنگ جهانی اول فرموده‌اند:
این‌جا شیعه‌خانۀ ماست! می‌شکند، خم می‌شود، خطر هست، ولی ما نمی‌گذاریم سقوط کند، ما نگهش می‌داریم. [۲]
بنابراین اگر گفته می‌شود که ایران کشور امام زمان «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» است، مقصود این است که ایشان نسبت به این مرز و بوم عنایت خاصی دارد و مردم آن نیز بیش از دیگران به آن حضرت اعتقاد و محبت دارند و در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های او بیش‌تر می‌کوشند.
دربارۀ این تعبیر که: «مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» از مادری غربی و پدری شرقی است، پس شرق و غرب عالم متعلق به مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» است»، باید گفت: دین اسلام که توسط پیامبر «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» آورده شد، برای تمام جهانیان تا ابد است. پیامبر «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» هم پیامبر شرق و هم غرب عالم بود، با این‌که پدر و مادری شرقی داشت. امام علی «علیه‌السلام» هم که از پدر و مادر شرقی به دنیا آمده بود، بر شرق و غرب عالم امامت می‌کرد و همچنین دیگر ائمه «علیهم‌السلام». پس دلیل تعلق امام مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» به شرق و غرب عالم، تولد ایشان از مادر غربی و پدری شرقی نیست.

۱. صحیفۀ نور، ج۱۴، ص۱۹۵. در این رابطه در فصل‌نامۀ انتظار، ش۱، ص۲۰، سخنان امام گردآوری شده است.
۲. عنایات حضرت مهدی به علما و طلاب، ص۳۱۵. نمونه‌های مشابه دیگری نیز در کتاب میر مهر، ص۲۵ نقل شده است که عنایات امام عصر به ایران را ثابت می‌کند.