به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام محمد نصیری با‌بیان اینکه فراخوان مقاله همایش بین‌المللی منجی موعود اعلام شده‌است، اظهار کرد: این همایش با شعار «السلام علی مهدی‌الامم و جامع‌الکلم» طراحی و تدوین شده‌است.

وی بااشاره به اینکه امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) موعود تمامی امت‌هاست، افزود: برگزاری این همایش در روز نهم ربیع‌الاول برنامه‌ریزی شده که در این راستا اقدام به دریافت مقاله، گردهم‌آیی اصحاب اندیشه و نیز حضور بزرگان ادیان و مذاهب رسمی در ایران شده‌است.

مدیر تبلیغ و ارتباطات فرهنگی مسجدمقدس جمکران نظرات موجود درخصوص منجی موعود در ادیان را مورد بررسی قرار داد و عنوان کرد: تمامی ادیان و مذاهب رویکرد معنوی‌گرا داشته و در مسئله عدالت فراگیر جهان به موضوع موعود پرداخته‌اند.

نصیری ادامه داد: تمامی ادیان حضور منجی را به‌منظور قطع ید قدرت‌های استکباری و ظلم‌ستیز در دنیا ضروری دانسته و در این راستا برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی با تأکید براینکه محورهای همایش برمبنای رویکردهای ادیان و مذاهب برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: مطالعات تطبیقی منجی موعود در ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی، مطالعات تطبیقی منجی موعود در فرق و مذاهب اسلامی و مطالعات موعودگرایی در عرفان شیعی ازجمله محورهای این همایش به‌شمار می‌رود.

مدیر تبلیغ و ارتباطات فرهنگی مسجد مقدس جمکران با اشاره به دیگر محورهای همایش منجی موعود، ادامه داد: سایر محورها شامل مطالعات آسیب‌شناسی موعودگرایی در عصر حاضر، مطالعات ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی موعودگرایی در عصر حاضر و مطالعات موعودگرایی در قرآن(مفهوم‌شناسی، روش‌شناسی و ضرورت) است.

نصیری گفت: یکی از سیاست‌های برگزاری این همایش از سوی مسجد مقدس جمکران وحدت‌گرایی میان ادیان و مذاهب است تا هم‌اندیشی و گفت‌گو میان ادیان در حوزه موعودگرایی را تحقق بخشد.

وی صلح و دیپلماسی فرهنگی را از نیازهای اصلی بشریت دانست و ابراز کرد: این همایش از تمامی اساتید، طلاب، پژوهشگران و دانشجویان دعوت به‌عمل می‌آورد تا مقالات خود را تا ۲۵ آبان‌ماه به سایت www.jamkaran.ir/monji ارسال کنند.

مدیر تبلیغ و ارتباطات فرهنگی مسجد مقدس جمکران بابیان اینکه آثار ارسالی در مرحله داوری انتخاب و گزینش می‌شود، ابراز کرد: آثار برتر به‌منظور ارائه در این همایش انتخاب می‌شود، همچنین قرار است مجموعه ای از نشست‌ها را در مراکز علمی نظیر دانشگاه قم، مرکز تخصصی مهدویت و مسجد مقدس جمکران در این راستا برگزار کنیم.

نصیری هدف از برگزاری این نشست‌ها را تحقق اهداف همایش منجی موعود برشمرد و بیان کرد: از جمله اهداف این همایش، بحث طرح اندیشه موعودگرایی به‌عنوان گفتمان مشترک بین‌المللی و بین‌الادیانی است، که در این صورت راهبردها و راهکارهای اصلی تحقق تمدن واقعی الهی و انسانی تبیین و استخراج می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه بررسی نوع نگاه اندیشمندان در این زمینه الزامی و ضروری است، خاطرنشان کرد: ترویج سبک زندگی موعود گرایان و انتظار پویا باید مورد بررسی قرار گرفته و در این زمینه تولید علم شود.

انتهای پیام/خ