به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام حسن قائمی در رابطه با «استفاده از ظرفیت های حماسه اربعین برای بسترسازی ظهور»، اظهار کرد: یکی از مسایلی که در سطح عمومی جامعه رواج دارد این است که تصور می‌ شود باید ظلم زیاد شود تا حضرت حجت (علیه السلام) ظهور کنند. بله هرچه به ظهور نزدیک تر می شویم ظلم و ستم هم افزایش می یابد اما در ضمن زیاد شدن ظلم، جریان حق و مومنان نیز تقویت می شوند.

وی افزود: این گونه نیست که امام زمان (علیه السلام) بیایند و بخواهند یک تنه با تعداد بسیار معدود و محدودی از یاران، جهان را تغییر دهند. جامعه مومنین نیز باید قوی، محکم و مستحکم شود و برای ظهور بسترسازی کند. در روایات آمده است: «فَیوَطِّئونَ لِلمَهدی سُلطانَه؛ مردمی از شرق قیام می کنند و زمینه را برای حرکت جهانی مهدی فراهم می سازن.

حجت الاسلام قائمی تصریح کرد: به عبارت دیگر ما باید جامعه مومنان را آماده کنیم تا برای ساختن جامعه مهدوی، نیروسازی و کادرسازی شود. قرار نیست افرادی که به یاری حضرت حجت (علیه السلام) می شتابند همه از زمان های گذشته باشند. بلکه اکثریت آنها از افراد زمان حاضر خواهند بود. بنابراین، باید فضا و شرایط ظهور آماده شود چراکه این ایجاد آمادگی عمومی است؛ یک آمادگی عمومی جهانی؛ جهان باید تشنه ظهور باشد. از سوی دیگر مومنانی که قرار است در رکاب حضرت(عجل الله تعالی فرجه) باشند و جامعه مهدوی را شکل دهند می بایست به رشد و بلوغ کامل دست یافته و تلاش کنند تا «بسترسازی» را به عنوان یک اصل، «پیش از ظهور» پیاده کنند.

 

کارشناس مباحث مهدوی ادامه داد: این مسئله با معجزه و کرامت اتفاق نمی افتد. چنانکه از امام معصوم (علیه السلام) سوال شد: «آیا قرار است حضرت شرایط را با معجزه تغییر دهد؟» ایشان فرمودند: «خیر! اصلاح جامعه محقق نمی شود مگر با عرق ریختن، سختی کشیدن و تلاش و کوشش.» بنابراین، این گونه نیست که بدون تلاش و زحمت بتوان جامعه آرمانی مهدوی را تشکیل داد. از این رو، جامعه مومنین باید برای آن روزگار آماده شود. حالا این آمادگی چگونه است؟ از این طریق که جامعه خود را در محضر امام ببیند.

وی در رابطه با آمادگی جامعه برای عصر ظهور گفت: یکی از ویژگی های اصحاب حضرت این است که به گونه ای ایشان را می پذیرند و به ایشان ایمان دارند – حتی در شرایطی که هنوز ظهور اتفاق نیفتاده است-  که گویا در محضر امام شان هستند. روایتی از امام سجاد (علیه السلام) نقل شده که به اباخالد می فرمایند: «کسانی که در عصر غیبت هستند و امامت قائم ما را قبول داشته و منتظر ظهورند بهترین انسان های همه دوران ها هستند.» اما چرا چنین است؟ چون خداوند چنان عقل و معرفتی به آنها داده که با وجود اینکه در عصر غیبت به سر می برند اما گویا امام خود را مشاهده می کنند.

حجت الاسلام قائمی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: ما به عنوان شیعه، باید هم خود و هم جامعه مومنین را آماده کنیم. جامعه را به سوی معنویت سوق دهیم و از این طریق بسترساز ظهور باشیم. برای معنویت بخشیدن به جامعه باید نماز در جامعه گسترش پیدا کند، ولایتمداری گسترش یابد، امر به معروف و نهی از منکر همگانی شود، وحدت و همدلی اتفاق بیفتد و… یکی از ویژگی هایی که شخص امام مهدی (علیه السلام) به صراحت به آن اشاره دارند این است که فرموده اند: «اگر نبود اختلافات میان شما و گناهان شیعیان، توفیق دیدار ما از شما سلب نمی شد». چیزی که حضرت(عجل الله تعالی فرجه) از ما خواسته اند، وحدت و همدلی است.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت درباره ارتباط میان ظهور و حماسه اربعین، تصریح کرد: یکی از مسایلی که در اربعین به وضوح در میان همه عاشقان حسینی از ملیت های مختلف، نژادها و سلیقه های گوناگون، تجلی و نمود پیدا می کند، «وحدت و همدلی» است. شعار سال گذشته اربعین حسینی این بود «حُبُّ الحُسَین یَجمَعُنا؛ عشق حسین (علیه السلام) همه ما را یکی کرده و گرد هم آورده است» این اتحاد زیر پرچم حضرت اباعبدالله (علیه السلام) همان چیزی را ایجاد می کند که در عصر حضور امامان(علیهم السلام) در جامعه یا وجود نداشت و یا کم بود یعنی «ولایتمداری و ولایت پذیری جامعه مومنان». هرچند که در کلاس درس اما صادق (علیه السلام) شش هزار شاگرد شرکت می کردند اما چند نفر از آنها ولایت مدار بودند؟ چند نفر از آنها ولایت امام را با جان و دل پذیرفته بودند؟

 

قائمی افزود: این ولایت مداری در شور و حماسه عاشورا و اربعین بسیار زیبا ایجاد شده و نمود پیدا می کند. به عنوان مثال شما می بینید که شیعیان عراقی که در اوج فقر هستند اما با تمام وجود از زایران و میهمانان حضرت ابا عبدالله (علیه السلام) پذیرایی می کنند. هرچه که دارند در طبق اخلاص می گذارند. بچه خردسالی که با یک لیوان یا پارچ آب پلاستیکی از زایران پذیرایی می کند تمام دارایی او همین لیوان پلاستیکی و آب است. این شور و حماسه که اوج قوّت و بُرِش شیعه است در اربعین نمود پیدا می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا تقویت این حرکت که کاملا ولایی و عاشورایی و حسینی است ما را آماده می کند تا بتوانیم جامعه ای معنوی و مهدوی ایجاد کرده و بستر ظهور را آماده کنیم. یکی از محورهایی که در جامعه معنوی و مهدوی تبلور دارد از خودگذشتگی است. این ایثار و از خودگذشتگی را می توان در فضای اربعین دید. اینکه هر کس تمام دارایی خود را وقف امام می کند. هرچند ممکن است در این حماسه آسیب های جزیی نیز دیده شود اما کسی که در این فضا وارد می شود آنچنان شور و اشتیاق حسینی را در وجود خود لمس می کند که بعید به نظر می رسد کسی که تجربه یک بار آن را داشته است سال بعد دوباره برای آن بیتابی نکند.

انتهای پیام/شبستان