به گزارش مركز خبر روابط عمومي مسجد مقدس جمكران محمد هادي هدايت در كميسيون مطالعات قرآني و معرفتي منجي موعود كه بعداز ظهر امروز در مسجد مقدس جمكران برگزار شد گفت: از مهم‌ترین موضوعات عرفان اسلامي، انسان کامل و ولایت او است.
وي افزود: پژوهش بنده با عنوان سير انديشه موعودگرايي در عرفان اسلامي در گام اول، مباني عرفاني مهدويت، وحدت شخصي وجود، انسان كامل، جايگاه او و اساسي ترين شئون او، يعني خلافت و امامت را به اختصار توضيح داده است. در واقع این پژوهش ديدگاه عرفای مسلمان را، دربارة عالی‌ترین مصداق انسان کامل در زمان حاضر، یعنی حضرت مهدی(علیه السلام) بررسی می‌کند
اين محقق و پژوهشگر ادامه داد: همچنین در این پژوهش به بررسی وجود شخصی و وجود ولایی حضرت مهدی(علیه السلام) پرداخته شده؛ و خلافت الهی، عصمت الهی، علم الهی، سیره و اخلاق الهی و ختم ولایت الهی حضرت مهدی(علیه السلام) را مورد کنکاش قرار گرفته است. در مرحله بعد؛ فرهنگ انتظار عارفانه را بر اساس حالات و رویکردهای انتظاری اهل معرفت، تصویر کرده است. با تبیین این فرهنگ مهم، وارد فضای اشراط الساعه یا مقدمات ظهور و ترسیم فضای عصر ظهور و دوران آخرالزمان می‌شود
هدايت اظهار كرد: حکومتی که بر اساس قرآن و سیره رسول خدا و اهل‌بیت: بنیان شده است؛ و کمال رحمت و تمام عدالت را در تمام شئون زندگی انسان جاری می‌کند. البته طبیعی است که یک حکومت تنها بر دوش حاکم عادل نیست ویاران و فدائیانی دارد که پروانه‌وار اطرافش را گرفته‌اند. ازاین‌رو پس از تشریح فضای حکومت، خوانندگان را با چهره زیبا و ملکوتی وزیران ویاران امام آشنا کرده ایم.
وي تصريح كرد: این مقاله نشان می‌دهد؛ اهل معرفت در بحث انسان کامل و مهدویت، هنرمندانه و باقدرت تمام وارد نظریات بسیار دقیق و حساسی شده اند و معارف عمیق مهدوی را بسیار متقن و استوار، در قالب بیانات لطیف عرفانی، منعکس کرده اند.
انتهای پیام/ش