به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران محمد هادی هدایت در کمیسیون مطالعات قرآنی و معرفتی منجی موعود که بعداز ظهر امروز در مسجد مقدس جمکران برگزار شد گفت: از مهم‌ترین موضوعات عرفان اسلامی، انسان کامل و ولایت او است.
وی افزود: پژوهش بنده با عنوان سیر اندیشه موعودگرایی در عرفان اسلامی در گام اول، مبانی عرفانی مهدویت، وحدت شخصی وجود، انسان کامل، جایگاه او و اساسی ترین شئون او، یعنی خلافت و امامت را به اختصار توضیح داده است. در واقع این پژوهش دیدگاه عرفای مسلمان را، درباره عالی‌ترین مصداق انسان کامل در زمان حاضر، یعنی حضرت مهدی(علیه السلام) بررسی می‌کند
این محقق و پژوهشگر ادامه داد: همچنین در این پژوهش به بررسی وجود شخصی و وجود ولایی حضرت مهدی(علیه السلام) پرداخته شده؛ و خلافت الهی، عصمت الهی، علم الهی، سیره و اخلاق الهی و ختم ولایت الهی حضرت مهدی(علیه السلام) را مورد کنکاش قرار گرفته است. در مرحله بعد؛ فرهنگ انتظار عارفانه را بر اساس حالات و رویکردهای انتظاری اهل معرفت، تصویر کرده است. با تبیین این فرهنگ مهم، وارد فضای اشراط الساعه یا مقدمات ظهور و ترسیم فضای عصر ظهور و دوران آخرالزمان می‌شود
هدایت اظهار کرد: حکومتی که بر اساس قرآن و سیره رسول خدا و اهل‌بیت: بنیان شده است؛ و کمال رحمت و تمام عدالت را در تمام شئون زندگی انسان جاری می‌کند. البته طبیعی است که یک حکومت تنها بر دوش حاکم عادل نیست ویاران و فدائیانی دارد که پروانه‌وار اطرافش را گرفته‌اند. ازاین‌رو پس از تشریح فضای حکومت، خوانندگان را با چهره زیبا و ملکوتی وزیران ویاران امام آشنا کرده ایم.
وی تصریح کرد: این مقاله نشان می‌دهد؛ اهل معرفت در بحث انسان کامل و مهدویت، هنرمندانه و باقدرت تمام وارد نظریات بسیار دقیق و حساسی شده اند و معارف عمیق مهدوی را بسیار متقن و استوار، در قالب بیانات لطیف عرفانی، منعکس کرده اند.
انتهای پیام/ش