به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، علیرضا شریف در کمیسیون مطالعات قرآنی و معرفتی منجی موعود که بعداز ظهر امروز در مسجد مقدس جمکران باعنوان مفهوم‏شناسی واژه قرآنی ارتقاب در مطالعات مهدویت برگزار شد گفت: قرآن صرفاً یک متن ادبی نیست، بلکه کتابی جامع است که یک جنبه آن، هدایت به برنامه‏های الهی است.

وی با اشاره به اینکه  در ترجمه و تفسیر قرآن، واژه ارتقاب، هم‏معنا با انتظار در نظر گرفته شده و ظرافتهای معنایی آن نادیده انگاشته شده است افزود: از کنار بسیاری از موضوعات مرتبط با آخرالزمان ذیل آیات ارتقاب عبور شده درحالیکه توجه به آن می‏توانست از معماهای روایات و اسرار پوشیده آخرالزمان پرده‏برداری کرده و رفتار مناسب آن دوران را معرفی کند.

این محقق و پژوهشگر تصریح کرد: در این تحقیق سعی شده تا با روش تفسیر تصویری، با اتکا به خود قرآن و سیاق آیات ماجرای ناقه صالح (علیه السلام) در سوره قمر به مفهوم شناسی این واژه پرداخته شود، تا شناخت دقیق «ارتقاب» راهگشای آینده‏پژوهان و محققان حوزه مهدویت باشد، و معارفی کاربردی‏تر، در راستای برنامه‏های الهی قرآن، به دست ‏دهد.

شریف بااشاره به اینکه احادیث مهدوی، یکی از ثمرات ارتقاب معصومین(علیهم السلام) است اظهار کرد: ارتقاب در قبال موضوعات آخرالزمانی قرآن، در این زمانه نیز میسر و بلکه وظیفه است و جایگاه ارتقاب قبل از چشم انتظاری و صبر است.

انتهای پیام/ش