به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، کتاب «خلق عظیم پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)» به قلم علی احمدی خواه از جمله کتاب‌های منتشر شده توسط انتشارات کتاب مسجد مقدس جمکران است که به تبیین ویژگی‌های پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در سه بخش رحمت پیامبر خاتم ‏(صلی الله علیه و آله) نسبت به بشر وحقوق انسان، رأفت پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله) نسبت به حیوانات و روایت رحمت با موضوع شرح اوصاف اخلاقی آن حضرت از زبان ائمه (علیهم السلام)، صحابه و سایر راویانی که آن حضرت را درک کرده‌اند و نیز توصیفاتی که خدای متعال در شأن حضرت نازل کرده پرداخته است.

در ایام ولادت پر خیر برکت آخرین رسول الهی با نویسنده این کتاب گفت وگویی انجام دادیم که در زیر می خوانید:

 

* لطفاً شمه‌ای از سوابق علمی خود را بیان کنید؟

بنده از دوران ابتدایی بسیار به کتابخوانی و انشاء علاقه داشتم، در ادامه هم توفیق شد و به دروس حوزوی روی آوردم و طلبه شدم. از سال 70 رسماً نویسندگی را شروع کردم و تا امروز حدود 20 کتاب را نوشته ام که برخی چاپ شده و چند عنوان نیز در دست چاپ است. در حال حاضر نیز استادیار علوم و تاریخ معاصر هستم.

 

* چه شد به این تصمیم رسیدید تا با موضوع پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) کتاب تألیف کنید؟

در سال‌هایی که کشورهایی نظیر هلند، بلژیک و نروژ شروع به اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) کرده بودند ،من در جستجویی که در اینترنت داشتم تصویر موهنی را دیدم که قصد داشت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را نماد خشونت به مردم جهان معرفی کند.

نقاشی، کاریکاتور و نمایش‌های دیگر این کشورها هم از جمله توهین‌های دیگر این دشمنان بود و مقام معظم رهبری هم آن سال را به نام سال پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نامگذاری کردند. لذا در همین راستا بنده دو سال به صورت شبانه روزی برای تألیف این کتاب تلاش کردم و قریب به 20 یا 30 هزار جلد از این کتاب هم چاپ شد تا بتوانیم با توجه به اسم این کتاب که به نام خلق عظیم پیامبر یا جلوه‌های نورانی رسول رحمانی است تصویری سراسر رحمت از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را برای جهانیان نشان دهیم.

در ابتدای این کتاب هم از حقوق حیوانات در سیره پیامبر رحمت صحبت کردیم به این نیت که نشان دهیم پیامبری که نسبت به مباحث و حقوق حیوانات آنقدر دقیق و مهربان هستند پس نسبت به انسان‌ها بسیار بیشتر رحمت و مهربانی دارند.

به طور کلی هدف از تألیف این کتاب این بود که نشان دهیم حضرت پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نماد رحمت و مهربانی هستند و نه خشونت.

 

* بعد از انتشار کتاب چه اثری روی خوانندگانتان دیدید و چه بازتاب‌هایی دریافت کردید؟

در ابتدای امر هدف از تألیف این کتاب فقط از روی اخلاص بود تا بتوانیم به درستی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) دفاع کنیم و چهره حقیقی حضرت را که سرشار از عطوفت و رحمت و مهربانی است را به جهانیان نشان دهیم؛ لذا برای تألیف این کتاب به دنبال مسائل دنیایی از جمله کسب درآمد نبودیم. این کتاب به گونه‌ای است که هم قابل استفاده برای متخصصین امر است هم قابل استفاده برای مردم عادی و یا حتی کودکان.

در سالی که این کتاب چاپ شد به عنوان کتاب سال مسابقات فرهنگی انتخاب شد و هرکسی که این کتاب را مطالعه کرده به شکر خدا بسیار راضی بوده؛ چه دانشجویان چه طلبه‌ها و چه مردم عادی.

 

* ویژگی‌ای که کتاب شما را از دیگر آثار با این موضوع متمایز می‌کند چیست؟

این کتاب از ابتدا تا انتها بر روی رحمت حضرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) دقت داشته است و بیشتر از اینکه به حوادث تاریخی و اخلاق و عادات آن حضرت بپردازد؛ تنها روی مقوله رحمت ایشان کار کرده است و همین موضوع برای خوانندگان بسیار حائز اهمیت و جذاب شده است به طوری که در بین مقالات متعدد رتبه آورده است. به طور مثال تنها قسمتی از آن در نشریه سلامت منتشر شد و بعد از آن ما تماس‌های بسیاری را جهت تشکر برای تألیف این کتاب دریافت کردیم.

 

* آیا اسلام و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) با آزادی و حقوق زنان مخالف بودند؟

حضرت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نسبت به زنان بسیار رئوف بودند و برای آنان بسیار احترام قائل می‌شدند؛ لذا در فرمایشاتی از حضرت داریم که می‌فرمایند زن ریحانه است و یا در جایی دیگر می‌فرمایند جز پست مایگان و جز فرومایگان کسی زنان را تحقیر نمی‌کند لذا این موضوع نشان می‌دهد که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) بیشتر از هرکسی برای حقوق و شخصیت زنان احترام قائل بودند.

البته آزادی را اگر بخواهیم از زن به عنوان برده ابزاری تعریف کنیم هم اسلام هم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بسیار با آن مخالف بودند؛ چراکه برای مقام زن ارزش و احترام بسیار والایی را قائل بودند همانطور که در فرمایشات گهربارشان هم داریم که می‌فرمایند هیچکس مانند من قدر زن‌ها را نمی‌داند.

 

*به نظر شما شبهاتی که علیه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) مطرح می‌شود ناشی از چیست؟

این شبهات دو نوع هستند. یک نوع از سوی برخی از خودی هاست که ناشی از  تحقیق نکردن و مطالعه درست در سیره، منش و اخلاق ایشان است. چراکه ما هر چقدر هم در این زمینه مطالعه داشته باشیم باز هم کم است. لذا شبهاتی که از سوی خودی‌ها مطرح می‌شود ناشی از جهل و نداشتن مطالعه است.

نوع دیگری از این شبهات از سوی دشمنان مطرح می‌شود که آن هم از روی عناد و دشمنی است. ما تعریف اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی را از سوی امام (ره) شنیده‌ایم. آن دشمنی که در رابطه با حقیقت وجودی ایشان شبهه ایجاد می‌کند تنها از روی عناد و دشمنی به این شبهه افکنی پرداخته است.

*در حال حاضر برای مقابله با طرح‌های دشمنان برای خدشه وارد کردن به شخصیت قدسی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مانند انتشار فیلم ها، کاریکاتورهای موهن، کتاب آیات شیطانی و… چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهید؟

به نظر من ما گاهی چشمانمان را روی سخنرانی‌های نادرست و خلاف اسناد تاریخی درباره ائمه(علیهم السلام) که در مجالس و محافل می‌شود می‌بندیم. ما باید در هر جلسه‌ای که در مناسبت‌های مختلف درباره ائمه برگزار می‌شود از متخصصین امر که به درستی تحقیق و مطالعه دارند استفاده کنیم. در ولادت‌ها و شهادت‌ها و مراسم‌های گوناگون کسانی را بیاوریم که متخصص هستند و می‌توانند به درستی پاسخگوی شبهات و سؤالات مردم در این زمینه باشند.

وقتی از متخصصین امر استفاده کنیم خروجی آن می‌تواند رفع شبهات برای مردم باشد. لذا بدین طریق می‌توانیم با طرح‌های دشمنان مقابله کنیم.

 

*در پایان بفرمایید به طور کلی سفارش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره نحوه تعامل با انسان‌ها چه بوده است؟

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) درمورد تمام موجودات و مخلوقین خداوند بسیار مهربان و رئوف بودند. از زن تا مرد و از برده تا حیوانات برای پیامبر خدا تفاوتی نداشت و برای تمام مخلوقات خداوند حقی را قائل بودند.

به عنوان مثال درباره حیوانات می‌فرمودند کسی که حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار دهد حق راه رفتن با ما را ندارد.

لذا حضرت نسبت به انسان‌ها و تمام مخلوقات خداوند بسیار رفتارشان عجیب است. تمام خلق و سیره و منش پیامبر (صلی الله علیه و آله) سرتاسر مهربانی و ادب و رحمت برای بندگان خداوند است و ایشان برای همه مخلوقات حقی را قائل بودند.

لذا در همین راستا می‌توانیم بفهمیم که سفارش کلی پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای امت خود مهربانی، ادب و رحمت در برابر یکدیگر است.

انتهای پیام/ش