به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، نماینده ولی‌فقیه در سپاه امام علی بن ابی‌طالب (علیه السلام) قم با حضور در مسجد مقدس جمکران با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن رحیمیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکبری در این دیدار که با محوریت «کنگره شهدا و ایثارگران روحانی» برگزار شد به ارائه گزارشی از برنامه‌های این کنگره که از ۹ تا ۱۹ دی‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد، پرداخت.

تولیت مسجد مقدس جمکران در این دیدار با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) که «ای‌کاش من هم یک پاسدار بودم» و «اگر سپاه نبود کشور نبود»، گفت: سپاه در همه عرصه‌ها در کشور پیشگام و پیشتاز است و تفاوتی ندارد که مقاومت برابر تجاوز خارجی یا کمک به زلزله‌زدگان باشد.

وی بابیان اینکه جانبازان با درصد بالای جانبازی شهدای زنده هستند و حتماً باید در صف مقدم مراسم و یادواره شهدا حضورداشته باشند و از آن‌ها نیز تجلیل ویژه شود، بسیج را از برکات سپاه عنوان و اظهار کرد: اگر بسیج و سپاه نبود، معلوم نبود که امروز در کجای این دنیا بودیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان عملکرد سپاه پاسداران در برگزاری کنگره و یادواره‌های شهدا را بسیار مطلوب دانست و بیان کرد: روحانیت در طول تاریخ و به‌ویژه تاریخ معاصر، اثرگذار بوده است؛ انقلاب اسلامی به‌واسطه روحانیت شکل گرفت و حضرت امام خمینی (ره) در رأس این جریان بودند؛ همچنین روحانیتی که همراه ایشان بودند، نقش پیشتاز را در دفاع از ارزش‌ها و پیشبرد نهضت ارائه کرده و شکنجه و تبعید شدند.

وی با اشاره به نقش روحانیت در دفاع مقدس، عنوان کرد: بر اساس آمار قطعی بنیاد شهید، از هر ۲۰ روحانی در دوران دفاع مقدس یک نفر به شهادت رسیده است درحالی‌که میانگین شهدای کشور نسبت به جمعیت کل از هر ۲۴۱ نفر یک نفر بوده است؛ درواقع روحانیت ۱۲ برابر نسبت به میانگین کل کشور شهید شده است.

تولیت مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: از سوی دیگر می‌توان به خانواده‌های روحانی که شهید داده‌اند اشاره کرد و در این زمینه هم روحانیت ۶ برابر میانگین خانواده‌های کشور شهید داده‌اند؛ البته پس از چند سال تیپ ۸۳ امام صادق (علیه السلام) که ویژه طلاب حوزه علمیه است تحقیقاتی را در سطح کشور انجام داد و به نتیجه‌ای فراتر از این آمار رسید، چون طلابی بدون لباس و گمنام شهید شده بودند که با محاسبه آنها آن ۱۲ برابر به ۲۰ برابر میانگین کشور ارتقا پیدا کرد.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: همچنین سایر شهدایی که به جبهه رفتند و به شهادت رسیدند،عمدتاً تحت تأثیر روحانیت بودند، چراکه ۹۷ درصد شهدا از پایگاه مساجد به معراج شهدا رفتند و جوانانی که تحت تاثیر روحانیت در مساجد بودند به مقام شهادت رسیدند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان به تأثیرات عملی طلاب در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: روحانیت خودشان به جبهه می‌رفتند و به مردم می گفتند بیایید؛ نه آن که خود در کنج عافیت بنشینند و به مردم بگویند به جبهه بروید.

وی نقش سوم طلاب را در پشتیبانی از جبهه عنوان کرد که از مساجد و حسینیه‌ها انجام می‌شد و افزود: در هر جنگی در تاریخ ایران، بخشی از ایران جداشده اما پس از انقلاب اسلامی، تمام جهان استکبار در جنگ تحمیلی تمام تلاش خود را کردند که نظام و انقلاب را شکست دهند یا ایران را تجزیه کنند، اما حتی یک سانتی‌متر از میهن اسلامی را نتوانستند جدا کنند و در این پیروزی برای ایران و ناکامی برای دشمن، نقش دین، امام راحل(ره) و روحانیت بی بدیل بود.

تولیت مسجد مقدس جمکران جلوه متعالی روحانیت را بنیانگذار انقلاب اسلامی دانست و در ادامه به نقش شهدای روحانی شاخص کشور از پیش از انقلاب تا امروز اشاره کرد.

وی بابیان اینکه برخی تصور می‌کنند که شهدای روحانی فقط برای سخنرانی به جبهه ها رفته بودند، تصریح کرد: این در حالی است که روحانیون در حدود ۷۰ رسته و رشته به شهادت رسیده‌اند که از فرمانده لشگر گرفته تا راننده تانک، غواص و راننده وسایل سنگین و … را شامل می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان یادآور شد: به دلیل نقش بی بدیل روحانیت است که بر تخریب روحانیت به اشکال مختلف تمرکز شده است.

وی در پایان با تقدیر از زحمات این کنگره، تأکید کرد: اقدامات کنگره شهدا و ایثارگران شهدای روحانی کار بزرگی است که می تواند نقش و جایگاه روحانیت را در جامعه تبیین کند و مسجد مقدس جمکران نیز پذیرای برنامه‌های کنگره شهدا و ایثارگران روحانی است.

انتهای پیام/ح