به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام سعید امیدیان، مدیر گروه معارف دانشگاه صنعتی قم در رابطه با «نقش حضرت مسیح (علی نبینا وآله و علیه السلام) در گسترش و پیشرفت انقلاب مهدوی»، اظهار کرد: باور به منجی و موعود از اعتقاداتی است که ادیان ابراهیمی همه به آن معتقدند از جمله مسیحیان که منتظر ظهور موعود خود یعنی حضرت مسیح (علی نبیناو آله و علیه السلام) هستند. باور به منجی و نجات دهنده در اسلام و مسیحیت هر دو وجود دارد و پیروان این دو دین بی صبرانه منتظر ظهور حضرت مسیح (علیه السلام) هستند. هر چند باور مسیحیت با آنچه که در اسلام در رابطه با حضرت عیسی مسیح (علیه السلام)  آمده است، تفاوت دارد.

وی افزود: باور مسیحیت این است که حضرت مسیح به صلیب کشیده شده و ظهور مجددی خواهد داشت. اما قرآن این مسئله را کاملا رد می کند و خط بطلان بر آن کشیده و می فرماید:«وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَکِنْ شُبِّهَ لَهُمْ ؛ عیسی (علیه السلام) را نه به صلیب کشیدند و نه به قتل رساندند بلکه امر بر آنها مشتبه شد.»

محبوب ترین و مشهورترین همراه و یار حضرت ولی عصر (علیه السلام)

حجت الاسلام امیدیان تصریح کرد: بر اساس باور ما حضرت مسیح (علیه السلام) هنوز در قید حیات هستند. بر اساس آموزه های اسلامی و همچنین باور مسیحیان ایشان روزی خواهد آمد، با این تفاوت که در اسلام ما او را به عنوان موعود و نجات دهنده بشریت نمی‌شناسیم بلکه از ایشان به عنوان محبوب ترین و مشهورترین همراه و یار حضرت ولی عصر (علیه السلام) یاد می کنیم و این بدان جهت است که اهل بیت (علیهم السلام) و رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) در روایات بر این مسئله اشاره و تاکید داشته اند.

وی ادامه داد: وجود مبارک نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) در این زمینه می فرمایند: «سوگند به آن کسی که مرا مژده آور راستین قرار داد اگر از عمر جهان جز یک روز نمانده باشد خداوند همان روز را به قدری طولانی می کند تا فرزندم مهدی (علیه السلام) ظهور کند. پس از خروج او، عیسی روح الله فرود می آید و در پشت سر وی نماز گذارد و آنگاه زمین با فروغ پروردگار خویش روشن می شود و حکومت مهدی (علیه السلام) به شرق و غرب عالم می رسد.»  شیخ صدوق (علیه رحمه) این روایت را در کتاب کمال الدین صفحه ۱۶۳ نقل می کند که به صراحت اقتدای حضرت عیسی (علیه السلام) به امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در نماز، در آن عنوان شده و پیامد و ثمره این همراهی را موفقیت و انتشار حکومت مهدوی به شرق و غرب گیتی معرفی می‌کند که وجوه این تاثیرگذاری را در ادامه ذکر می کنیم.

 

پیامبری که بیش از یک سوم جمعیت دنیا منتظر آمدن او هستند

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت خاطرنشان کرد: پیامد این همراهی (همراهی حضرت عیسی (علیه السلام) با حضرت حجت (علیه السلام)) گسترش و نشر انقلاب مهدوی است. در روایات آمده است که حضرت عیسی (علیه السلام) در بیت المقدس نزول می کند، مردم در حال برپایی نماز جماعت هستند که ناگاه امام جماعت خود را کنار کشیده و حضرت عیسی را بر خود مقدم می کند تا امام جماعت شود اما عیسی (علیه السلام) امام جماعت را جلو انداخته و به ایشان اقتدا می کند.

 

حجت الاسلام امیدیان گفت: طبق این روایت حضرت عیسی (علیه السلام) پشت سر وجود مبارک حضرت مهدی موعود نماز اقامه می کند. بر اساس این باورها رهبر حکومت جهانی اسلامی وجود حضرت مهدی (علیه السلام) است و پیامبری اولو العزم (عیسی (علیه السلام)) همراه ایشان است. پیامبری که بیش از یک سوم جمعیت دنیا (قریب به دو میلیارد نفر مسیحی) منتظر آمدن او هستند و حتی بخشی از یهودیان نیز در این انتظار به سر می برند.

مدیر گروه معارف دانشگاه صنعتی قم ادامه داد: این طیف عظیم و جمعیت کثیر خود به خود انقلاب مهدوی را پیش می برند. مسیحیانی که بر باور ظهور موعود استوار هستند با شرایطی که در آن عصر پیش می آید و وقتی می بینند موعود آنها با موعود دیگری به نام مهدی (علیه السلام) همراه است، به او (امام زمان) گرایش پیدا می کنند. این باور نه تنها در منابع تشیع بلکه در منابع اهل سنت نیز وجود دارد. از جمله «بخاری» در «صحیح» خود و به سند خود از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایاتی از این دست را ذکر کرده است که به مسئله  اقتدا و همراهی حضرت عیسی(علیه السلام) به وجود مقدس امام عصر(عج) اشاره می کند. از جمله در حدیث ۴۴۳ این روایت نقل شده است.

 

نقش و اثرگذاری حضرت مسیح (علیه السلام) در گسترش و پیشرفت انقلاب مهدوی

حجت الاسلام امیدیان افزود: در منابع شیعی نیز احادیث فراوانی در این رابطه وجود دارد از جمله حدیثی از امام باقر (علیه السلام) که در آن به مسئله تاییدات الهی و قدرت امام مهدی (علیه السلام) اشاره می کند و اینکه گنج های زمین برای ایشان بیرون می آید و حضرت بر شرق و غرب عالم تسلط می یابد و سپس امام باقر (علیه السلام) می فرمایند روح الله عیسی بن مریم (علیه السلام) نزول می کند و پشت سر مهدی (عجل الله تعالی فرجه) نماز می خواند.

کارشناس مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: از روایات چنین دریافت می شود چنین شخصیتی، باویژگی های خاص و محبوبیتی فراگیر، با امام مهدی (علیه السلام) همراهی خواهد کرد. از سوی دیگر جمعیت کثیری از مردم جهان که به ایشان اعتقاد دارند وقتی می بینند ویژگی هایی که در وجود مسیح (علیه السلام) می جستند در فرد دیگری تجلی پیدا کرده به راحتی به ایشان گرایش پیدا می کنند، بنابراین بر اساس چند محور می توان نقش و اثرگذاری حضرت مسیح (علیه السلام) در گسترش و پیشرفت انقلاب مهدوی را حس کرد.

 

مسیح زمینه گرایش مسیحیان به سوی امام مهدی (علیه السلام) را فراهم می کند

وی در تشریح محورهای مختلف این اثربخشی گفت: نخستین محور این است که با توجه به روایاتی که پیش از این اشاره شد نحوه اثرگذاری مشخص می شود و آن اقتدای حضرت مسیح به امام مهدی (علیه السلام) است، به عبارت دیگر ،منتظران فراوان مسیح (علیه السلام) که سالها بی صبرانه منتظر آمدن موعود خود بوده اند تا آنها را نجات دهد وقتی می بینند که او به موعود مسلمانان اقتدا می کند، به هر حال این مسئله بر آنها تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر حضرت مسیح (علیه السلام) به عنوان یک پیامبر اولوا العزم خود بستر را آماده کرده و زمینه گرایش مسیحیان به سوی حضرت را بیش از پیش فراهم می کنند.

امیدیان ادامه داد: مولفه دوم این است که بر اساس آیه « وَإِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ ۖ وَیَوْمَ الْقِیَامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیدًا ؛ هیچ کس از اهل کتاب نیست جز آنکه پیش از مرگ به وی (عیسی) ایمان خواهد آورد و در روز قیامت او بر آنان گواه خواهد بود؛» (سوره نساء آیه ۱۵۹) جایگاه حضرت عیسی (علیه السلام) در آخرالزمان به شکل ویژه ای مطرح است و برخی مفسران در ذیل این آیه بدان اشاره کرده اند. از جمله علامه مجلسی (ره) در این رابطه از امام باقر (علیه السلام) چنین نقل می کنند «پیش از قیامت عیسی (علیه السلام) به دنیا فرود آید و هیچ یک از ملت های یهود و مسیح نماند مگر اینکه به او ایمان آورد و او پشت مهدی (علیه السلام) نماز گذارد.» این روایت در بحارالانوار جلد ۱۴ صفحه ۵۳۰ نقل شده است.

عیسی بن مریم (علیه السلام) در حالی که تصدیق کننده به محمد (صلی الله علیه و آله) و بر دین اوست، نزول می کند

موسس و مدیر حوزه های علمیه استان لرستان ادامه داد: این موضوع، جایگاه اثرگذاری و گرایش را بیشتر می کند و یهود و مسیحیت به سوی امام عصر (علیه السلام) گرایش پیدا می کنند. نحوه این تاثیرگذاری نیز در روایات مطرح شده است. حضرت مسیح از یاران خاص وجود مقدس امام مهدی (علیه السلام) است لذا جایی برای مخالفت و عدم همراهی وجود ندارد چرا که آنچه را که مسیحیان به دنبال آن بودند یعنی محبوب آنها حضرت عیسی (علیه السلام)، خود محبوبی به نام مهدی دارد که به او اقتدا می کند بنابراین آنها نیز با موعود خود یعنی مسیح (علیه السلام) همراه می شوند.

کارشناس مباحث مهدوی ادامه داد: محور دوم که اثرگذاری حضرت مسیح (علیه السلام) در انقلاب مهدوی را بیشتر می کند و گرایش به سمت آن را پررنگ می نماید این است که بر اساس روایات، وجود مبارک حضرت عیسی (علیه السلام) خود اسلام را پذیرش کرده و به آن عمل می کند. ثمره از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایتی را نقل می کند که عیسی بن مریم (علیه السلام) در حالی که تصدیق کننده به محمد (صلی الله علیه و آله) است و بر دین اوست، نزول می کند و خود مروج و مبلغ شریعت محمدی است، این روایت را صحیح ابن حماد جلد پنجم صفحه ۲۲۳ بیان کرده، بنابراین وقتی کسی خود یک مبلغ تبشیری است و دین و شریعت اسلام را تبلیغ می کند مسلما پیروان او این دین را خواهند پذیرفت.

عضو شورای اسلامی حوزه های علمیه لرستان ادامه داد: از دیگر عوامل و مولفه هایی که به تاثیرگذاری وجود مبارک حضرت عیسی (علیه السلام) بر انقلاب مهدوی سرعت می بخشد همراهی طولانی مدت حضرت عیسی (علیه السلام) با موعود مسلمانان است.

وی خاطرنشان کرد: در این روایات ما به این مسئله اشاره شده که مسیح (علیه السلام) با مسلمانان هر سال به حج مشرف می شود و مسلمانان با او در نبرد با یهود و دجال همراه می شوند، آن بزرگوار ۴۰ سال عمر می کند و مسلمانان بدن او را به خاک می سپارند. در روایتی نیز آمده است که امام زمان (علیه السلام) پس از رحلت حضرت مسیح آشکارا ایشان را کفن و دفن می کند و بر باورهای غلطی که می گفت مسیح نمرده و خداست خط بطلان می کشد.

انتهای پیام/