به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام محمدرضا فوادیان،کارشناس مرکز تخصصی مهدویت درباره «ضرورت بصیرت مهدوی و نوع این بصیرت»، اظهار کرد: یکی از وظایف منتظران داشتن «بصیرت» است. وقتی کتاب‌هایی را که در عرصه مهدویت نوشته شده ملاحظه کنید، درمی‌یابید تنها در کتاب «مکیال المکارم» 80 وظیفه برای منتظران مطرح شده است. از جمله «معرفت امام عصر عجل الله تعالی فرجه»، «صدقه دادن برای سلامتی ایشان»، «دعا» و … اما امروز ما نیازمند شناخت وظایفی متناسب با عصر خودمان هستیم که «بصیرت مهدوی» و «دشمن‌شناسی» در این عرصه برای منتظران بسیار ضروری است.

وی افزود: بصیرت یعنی علم به حقایقی که انسان با چشم دل می فهمد. این یک دستور کلی برای همه منتظران است که همواره امام(عجل الله تعالی فرجه) را شاهد و ناظر بر کارهای خود بدانید و این یک نوع بصیرت، نسبت به امام است. اما نوع دیگری از بصیرت که لازم و ضروری است، بصیرت نسبت به معارف مهدوی است.

فوادیان در ادامه ابراز کرد: امروز مهدویت تحت عنوان «دکترین مهدویت» مطرح می شود؛ یعنی آموزه ای که قابلیت ارائه راهبرد برای تمام مسایل مختلف جهان را دارد. یک زمان وقتی سخن از «امام مهدی علیه السلام» می شد شیعه فقط به جریان درون‌سازمانی خود نگاه می کرد. اما امروز مهدویت بحث منجی در ادیان است، و همه ملت ها اعتقاد به آمدن منجی دارند.

کارشناس دینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما بر سر سفره ای می‌نشینیم که قرار است همه ملت ها را به سوی آن دعوت کنیم و همه با آغوش باز این دعوت را می پذیرند و حاضرند در گفت وگو درباره آینده جهان و منجی آخرالزمان(عجل الله تعالی فرجه) تعامل داشته باشند. این را نیز می دانیم که ما به دلیل در اختیار داشتن احادیث معصومان(علیهم السلام) نسبت به آینده جهان و مدینه فاضله ای که منجی بشریت قرار است، تشکیل دهد اطلاعات بیشتری داریم. چنان که بر اساس روایات حتی از وضعیت حقوق اقلیت های مذهبی، محیط زیست، نقش سازمان های بین المللی و … در آن زمان نیز مطلع هستیم.

فوادیان تصریح کرد: وقتی ما با همه ملت ها در این رابطه تعامل داشته باشیم، ببینیم که دیگران چه فعالیت‌هایی در این زمینه انجام می دهند؟ به عنوان مثال یهودی ها برای آمدن منجی خود، یک کشور را غصب کرده اند.  حالا من به عنوان یک شیعه – با توجه به فرهنگ خودمان- چه کاری در رابطه با مهدویت انجام داده ام؟ سایر ملت ها برای آمدن منجی خود چه فعالیت هایی انجام می دهند؟ و من به عنوان یک شیعه چه طرح و برنامه ای دارم؟

کارشناس مباحث مهدوی تاکید کرد: اگر من معتقدم امام مهدی (علیه السلام) منجی تمام بشریت است پس باید در آن اندازه و آن ظرفیت و در حد همان دنیا کار کنم. من در این اندیشه، دنیایی را می بینم که حتی مختّص ِجهان تشیع هم نیست، بلکه همه عالم قرار است که از آن بهره ببرند. بنابراین، باید من نیز به همان اندازه فکر کنم، طرح و برنامه داشته باشم و راهبرد تعیین کنم.

وی ادامه داد: مهدویت در یک حوزه شخصی و در یک محدوده و یک گوشه عالم نیست، بلکه در همه عرصه های جهانی حضور دارد، لذا ما به عنوان یک کشور زمینه‌ساز وظیفه داریم که دیپلماسی منتظرانه و منجی گرایانه داشته باشیم؛ سیاست خارجی ما بر این مبنا شکل بگیرد؛ رابطه های اقتصادی که با جهان داریم بر این اساس و محور سازماندهی شود و این گفتمان جزو ادبیات رایج ما در عرصه‌های مختلف باشد.

 حجت‌الاسلام فوادیان در پایان تاکید کرد: مهدویت برای گوشه خانه، کنج سجاده و مسجد نیست؛ بلکه برای عرصه‌های زندگی آن هم در سطح بین المللی و جهانی است. وقتی به اقدامات و فعالیت‌های دشمنان در این عرصه نگاه می کنیم باید به این بصیرت برسیم که برای امام باید جهانی فکر کرد و جهانی دست به کار شد.

انتهای پیام/