به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور سه شنبه شب با تولیت مسجد مقدس جمکران دیدار و گفت‌وگو کرد.

کولیوند در ابتدای این دیدار با بیان اینکه سازمان اورژانس کشور از ایام عید سال‌جاری شکل گرفته است، گفت: این مرکز ابتدا با عنوان مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی در کشور فعالیت می‌کرد که سال 96 به عنوان سازمانی زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت خود را گسترش داد و با اقتدار فعالیت خود را ادامه داد.

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: سازمان اورژانس پس از سه دقیقه از باخبر شدن حادثه به سمت کرمانشاه حرکت کرد، در مسیر حرکت با نیروی زمینی ارتش و سپاه هماهنگی ایجادشد و فرماندهان ارتش و سپاه بسیار با محبت و بسیجی‌وار وارد میدان شدند.

رئیس سازمان اوژانس کشور گفت: اوج همبستگی میان اورژانس، سپاه، ارتش و بسیج را شاهد بودیم و همه از هم برای خدمت‌رسانی سبقت می‌گرفتند، برخی با کج‌سلیقگی قصد کم‌رنگ نشان دادن این همبستگی را داشتند اما کارهای بسیار خوبی انجام شد.

وی با بیان اینکه سازمان اورژانس کشور در چندین زمینه رکورد جهانی را شکسته است، تصریح کرد: تمام آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها که بالغ بر 100 دستگاه بودند، از مرز مهران به سمت کرمانشاه حرکت کرده و مستقر شدند، اگر آمادگی ما برای اربعین نبود، این تعداد بیمارستان صحرایی و آمبولانس را نداشتیم و این در حالی بود که این دستگاه‌ها ظرف یک ساعت به محل حادثه رسیدند.

کولیوند با تأکید براینکه زلزله کرمانشاه حادثه بسیار وسیعی بود، بیان کرد: از همان ساعات اولیه ظرف 20 ساعت، 7هزار 350 مجروح به بیمارستان‌ها منتقل شد و یک نفر در راه جان نداد، چنین حرکتی نشانگر استاندارد بودن کار است که چنین چیزی در دنیا بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: حدود 3800 نفر ظرف مدت 6 ساعت تحت نظر بودند و بیش از 400 نفر به بیمارستان‌های تهران منتقل شدند، تمام ناوگان هوایی ارتش در اختیار سازمان اوژانس قرار گرفته بود و هر 5 دقیقه یک پرواز انجام می‌شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور دومین رکورد این مرکز را در کامل بودن تمامی تجهیزات و داروهای پزشکی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه یک ورق دارو و تجهیزات کم نیاوردیم که این آمادگی و وفور تجهیزات نیز از برکت امام حسین(علیه السلام) بود.

وی خاطرنشان کرد: رکورد سوم سازمان اورژانس کشور این بود که یک قطره خون و فرآورده‌های خونی کم نداشتیم و ظرف 24 ساعت، پایداری بهداشت و درمان را اعلام کردیم و در همان روز 6 بیمارستان صحرایی را مستقر کردیم، در حالی که در حالت عادی چنین کاری 48 ساعت طول می‌کشد.

کولیوند به افتخارات دیگر این سازمان در خدمت‌رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: تنها در یک بیمارستان صحرایی، همزمان یک پیوند دست و عمل سخت مغز انجام شده است، کارهای درمانی به حدی خوب بود که باوجود اینکه احشام زیادی تلف شده بودند، یک بیماری واگیردار هم وجود نداشت.

وی با اشاره به استقرار بیمارستان سپاه در کرمانشاه که قرار بود برای کمک به مظلومان میانمار به بنگلادش برود، اظهار کرد: این بیمارستان که قرار بود در بنگلادش مستقر شود و چندین ماه و یا سال در آن‌جا خدمت‌رسانی کند نیز به منطقه آمد که خدمات بسیار خوبی ارائه کرد، سازمان اورژانس به تمام روستاها سرکشی کرد و اجازه نداد روستایی بدون خدمت‌رسانی باقی بماند.

رئیس سازمان اورژانس کشور به حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده اشاره کرد و ادامه داد: حضور مقام معظم رهبری در مناطق زلزله زده غرب کشور در آرام کردن آلام زلزله زدگان بسیار اثربخش بود و حتی نیروهای خدمت‌رسان، با انرژی تازه‌ای فعالیت خود را مضاعف کردند.

وی با اشاره به برخی حواشی درباره فعالیت‌های انجام شده، تصریح کرد: سپاه پاسداران در خدمت‌رسانی سنگ تمام گذاشت و واقعا مظلوم واقع شد، ما باید به‌خاطر داشتن سپاه و ارتش، سجده شکر کنیم که نیروهایی بسیار معتقد و مسئولیت‌پذیر تربیت کرده است، ظرفیت‌هایی که ما در ایران داریم، در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

کولیوند رکورد دیگر سازمان اورژانس کشور را انجام 1980 عمل جراحی و 100 عمل پیوند ظرف کمتر از 3 روز عنوان کرد و افزود: تمامی عمل‌های جراحی و پیوند اعضا با موفقیت انجام شد.

وی تأکید کرد: این سازمان با نگاه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت می‌کند و اعضای آن با روحیه جهادی کار می‌کنند، در مسائل اخلاقی نیز به خوبی وارد شده‌ایم تا نیروهایی اخلاق‌مدار در مجموعه داشته باشیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور در پایان خاطرنشان کرد: ار صحنه‌های جالبی که در آن مقطع شاهد بودیم، این بود که ما حتی با هلی‌کوپتر فرمانده ارتش مجروح جابه‌جا کردیم و فرماندهان نظامی شخصا در انتقال مجروحان کمک‌رسانی می‌کردند.

انتهای پیام/ع