به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام محمدرضا فوادیان در رابطه با «مهم‌ترین آموزه‌ در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها برای منتظران»، اظهار کرد: برای ما منتظران مهم‌ترین درس از حضرت زهرا سلام الله علیها ولایت‌پذیری، ولایت‌مداری و دفاع از ولایت است. حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها، خود صاحب ولایت هستند اما همه هستی خود را در راه ولی زمان صرف و خرج می‌کنند. ایشان بهترین زنان عالم است! دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله) است! اما وقتی ولیّ خدا خانه‌نشین می شود، برای دعوت مردم به سوی ولیّ و امام زمان، هر کاری که می تواند را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: نقل شده پس از رحلت رسول خدا صل الله علیه وآله، حضرت زهرا(سلام الله علیها) تا 40 روز به درب خانه مهاجر و انصار می رفتند و از آنها می پرسیدند «آیا غدیر را فراموش کرده اید؟» «آیا پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای خود جانشین و ولیّ تعیین نکرد؟» و به قدری در این مسیر تلاش کردند که حتی جان خود را نیز فدا نمودند.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در ادامه بیان کرد: در زندگینامه این بانوی بزرگ جمله‌ای آمده که قابل تأمل است. روزی زنان مدینه نزد حضرت فاطمه سلام الله علیها آمدند و در احوالپرسی از ایشان سوال کردند: «ای دختر پیامبر(ص)! چگونه صبح کردی؟» آن حضرت(سلام الله علیها) فرمودند: «اَصْبَحْتُ بَيْنَ كَمَدٍ وَ كَرْبٍ؛ میان بلاها و سختی ها صبح کردم؛ فَقدِ النَّبِيّ وَ ظُلْمِ الْوَصِيِّ؛ در حالی که پیامبر در عالم نیست و بر وصّی او نیز ظلم شده است» این جمله حضرت زهرا سلام الله علیها را بگذارید کنار این فقره از دعای افتتاح که می فرماید «اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْكُو إِلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنَا وَ غَيْبَةَ إِمَامِنَا [وَلِيِّنَا] بارالها! ما به درگاه تو شکایت می کنیم از فقدان پیغمبرمان و از غیبت امام مان».

فوادیان در تبیین ارتباط میان این دو جمله تاکید کرد: در زمان حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها، «فقدان نبّی» بود؛ امروز نیز ما در روزگار «فقدان نبّی» هستیم. آن روز «ظلم بر وصّی» بود و امروز «غیبت وصّی» است. حضرت خاتم الاوصیا علیه السلام امروز در پس پرده غیبت هستند. آیا این مشابهت در زمان ما را نیازمند یک الگو برای انتخاب شیوه و سبک زندگی نمی کند؟

 

پژوهشگر و محقق مهدوی در ادامه با بیان اینکه بهترین الگوی ما در این زمان شخص حضرت زهرا سلام الله علیها هستند، ابراز کرد: دلیل این سخن آن است که وجود نازنین امام مهدی علیه السلام خود می فرمایند: «مادرم فاطمه(سلام الله علیها) برای من بهترین الگو است.» حضرت فاطمه سلام الله علیها با وجود این که عمر کوتاهی دارند اما درس بسیار بلندی در تاریخ بر جای گذاشته‌اند که ولایتمداری و دفاع از ولایت الهی است.

وی در رابطه با مرزهای دفاع از ولایت با توجه به سیره دختر گرامی پیامبر اسلام صل الله علیه وآله، گفت: در زیارت امام مهدی علیه السلام می خوانیم: «بنَفسی وَ مالِی وَ أهلی وَ أولادی وَ جَمیعِ ما خَوَّلتَنی بَینَ یَدَیک» در دعای ندبه نیز می خوانیم «بِنَفسی أنت، جانم فدای شما؛ بِأبی أنتَ وَ اُمّی؛ پدر و مادرم فدای شما» وقتی ما در دعای عهد با آن حضرت(عجل الله تعالی فرجه) عهد می بندیم، این عهد به چه معنا است؟ کنار هم گذاشتن همه این فقرات به ما می آموزد که هر آنچه را که خدا به ما داده باید در راه ولیّ خدا صرف کرد.

فوادیان ادامه داد: ممکن است خدا به کسی در دنیا مال فراوان داده باشد، او می تواند در راستای گسترش و بسط فرهنگ مهدویت جهاد مالی کند. خداوند به کسی قلم خوبی داده، به کسی صدای خوب و … به هر حال هر کس توانمندی ویژه ای دارد که می تواند آن را در راه خدا و در مسیر محبت حجت الهی صرف کند  همچنان که قرآن می فرماید: «جاهَدُوا فی سَبیلِ اللّهِ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ» افرادی هم هستند که با جان شان در راه خدا و حجت الهی مجاهدت می کنند. عهد و پیمان ما با امام و ولیّ زمان مان اینگونه است که جانمان، مال مان، اهل و خانواده مان و هر آنچه که خداوند به ما داده فدای ایشان می کنیم.

وی تاکید کرد: انسان ها بر اساس عِدّه و عُدّه و سرمایه ای که دارند وظایف و تکالیف متفاوتی پیدا می کنند؛ هر که دارایی بیشتری باشد سطح خدمت آدمی نیز بیشتر می شود.

انتهای پیام/شبستان