به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی شامگاه سه شنبه در مراسم جشن نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اعتقاد مسلمانان به مساله مهدویت اظهار کرد: براساس روایات، انکار وجود امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) همچون انکار رسالت پیامبر(صلی الله علیه و آله) است و این نشان از اهمیت مساله مهدویت دارد.

وی ادامه داد: تمام ائمه معصومین(علیهم السلام) و رسول اکرم(ص) پیش از تولد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) در خصوص دوران غیبت این امام معصوم نگرانی داشتند، هدف امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) برپایی حکومت جهانی دینی است که این حکومت تاکنون در هیچ دورانی برپا نشده است.

استاد حوزه علمیه قم افزود: ائمه معصومین(علیهم السلام) نگران دین مردم در دوران غیبت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) بودند، این دوران، دوران شبهات و سختی‌ها است، در هیچ زمانی به اندازه امروز شبهه علیه دین به خصوص مذهب تشیع و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) وجود نداشت.

رفیعی با اشاره به راهکار امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) برای دوران غیبت اظهار کرد: این امام معصوم به مردم گفتند که در زمان غیبت به راویان حدیث مراجعه کنند.

 

وی ادامه داد: سال گذشته کتابی با عنوان دانشنامه مهدوی چاپ شد که در این کتاب روایت‌های مربوط به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) جمع آوری و دسته بندی شده است.

استاد حوزه علمیه قم افزود: امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) به حضرت آدم و حضرت نوح در زمینه طول عمر شباهت دارد، همچنین وجه تشابه این امام معصوم با حضرت ابراهیم، مخفی بودن ولادت بود، امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) در زمینه غیبت نیز به حضرت موسی، شباهت دارد.

رفیعی، روایات مربوط به مهدویت را در بین اهل سنت معتبر دانست و تصریح کرد: حتی وهابی‌ها هم مساله مهدویت را انکار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) در زمینه تحمل سختی‌ها به حضرت ایوب شباهت دارد، امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) به اجتماعات شیعیان می‌رود و از احوال آن‌ها با خبر است، اما نمی‌تواند که خود را به شیعیان معرفی کند و امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) به استغاثه شیعیان جواب می‌دهد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: براساس روایات امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) توسط فرشتگان، مومنان و ترس افتادن در دل دشمنان یاری می‌شود، این امام معصوم در هنگام قیام از امداد غیبی برخوردار خواهد شد.

رفیعی با اشاره نگرانی‌های ائمه معصومین(علیهم السلام) در دوران غیبت اظهار کرد: یکی از نگرانی‌های آن‌ها در زمینه دینداری مردم بود و ائمه معصومین(ع) به همین دلیل بر انتظار مردم در دوران غیبت تاکید داشتند.

وی ادامه داد: رویت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) در زمان غیبت، غیرممکن نیست، اما نباید کسی با ادعای مشاهده امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، دکان باز کند و مریدپروری داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: یکی از آسیب‌ها در زمینه مهدویت، تعیین وقت برای ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) است، ظهور این امام معصوم در یک لحظه اتفاق می‌افتد و باید کسی که برای ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) وقت تعیین می‌کند را تکذیب کرد.

رفیعی با اشاره به آسیب‌های مساله مهدویت اظهار کرد: یکی از این آسیب‌ها، تطبیق‌های ناروای علائم ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) است. غفلت از وظیفه انتظار هم جزو آسیب‌های مساله مهدویت است و شیعیان باید به قرآن و نماز اهمیت بدهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط با علمای عامل و فقهای حافظ دین براساس سخنان ائمه معصومین(ع)، موجب حفظ دین انسان می‌شود و این مساله در روایات توصیه شده است.

انتهای پیام/ست