به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، ناشران برگزیده سال ۹۶ در آئین افتتاحیه سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران معرفی و از آنها با اهدای لوح و هدایایی تجلیل و قدردانی شد.

در بخش ناشران خصوصی بزرگسال تهران نشر «سفیر اردهال» و نشر «نی» به صورت مشترک در این بخش برگزیده شدند.

در بخش ناشران خصوصی کودک و نوجوان تهران نشر «قدیانی» و نشر «افق» به صورت مشترک برگزیده و نشر «فنی ایران» در این بخش شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش غیرخصوصی بزرگسال نشر «سوره مهر» و بخش غیرخصوصی کودک و نوجوان انتشارات «مدرسه»، به عنوان  ناشران برگزیده معرفی شدند.

بر اساس این گزارش، نشر «کتابستان معرفت» و «شهید کاظمی» در بخش ناشران خصوصی بزرگسال شهرستان به صورت مشترک برگزیده شدند همچنین نشر «براق» در بخش ناشران خصوصی کودک و نوجوان شهرستان عنوان ناشر برگزیده را از آن خود کرد.

این گزارش حاکی است، نشر «شهرستان ادب»، «کتاب جمکران» و «کتابک قم» در بخش جنبی به عنوان ناشران برگزیده شناخته شدند.

همچنین هیئت داوران انتخاب ناشر نمونه سال ۱۳۹۶ نیز با صدور بیانیه‌ای ناشران برگزیده و شایسته تقدیر را به شرح زیر معرفی کرد:

تولید تازه‌های کتاب در حوزه‌های تألیف و ترجمه برای گروه‌های مختلف سنی، مؤثرترین شیوه انتقال افکار و ترویج اندیشه‌ها در جهت آگاهی بخشی، آموزش و ارتقاء کیفی دانش عمومی جامعه است. هر سال همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصتی فراهم می‌شود تا به منظور تشویق و ترغیب ناشران تأثیرگذار در ارتقاء کیفی و کمی توسعه نشر حرفه‌ای، ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای انتشار آثار ارزشمند، همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگ عمومی جامعه، متناسب با تعاریف شورای عالی انقلاب فرهنگی، از خدمات ناشران نمونه قدردانی شود. بدین منظور پس از فراخوان عمومی، آثار و مستندات ناشران متقاضی دریافت شد.

در ادامه آثار رسیده توسط یک هیئت داوری، مرکب از نمایندگان تشکل‌های نشر و صاحبنظران حوزه کتاب کودک و بزرگسال مورد داوری قرار گرفت. معیارهای داوری نیز بر مبنای شاخص‌های مندرج در آیین‌نامه‌ انتخاب ناشر نمونه سال تبیین شد. این آیین‌نامه اخیراً بر محور سیاست جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر جلب مشارکت و بهره‌گیری از تجارب فعالان حوزه نشر و همچنین هدایت نشر کشور به سمت حرفه‌ای شدن، بازنگری و روزآمد شده است.

هیئت داوری طی چند مرحله، آثار متقاضیان را بررسی و امتیازبندی و در نهایت ناشران حائز بالاترین امتیاز را به عنوان ناشر نمونه یا شایسته تقدیر معرفی می‌کند.

یادآور می‌شود، انتخاب چند ناشر از میان خانواده بزرگ نشر به معنی نادیده گرفتن تلاش و همت سایر ناشران نبوده و قدرشناسی از زحمات همه دست‌اندرکاران صنعت نشر بر ما واجب است.

یادآور می‌شود، سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام‌خمینی(ره) برپا است و علاقه مندان به کتاب های انتشارات جمکران می توانند آخرین کتاب های منتشر شده را در غرفه این ناشر مهدوی واقع در بخش عمومی، شبستان، راهروی 25 غرفه 20 تهیه کنند.

انتهای پیام/ح