‌به گزارش‌ مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد سالار معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) امروز در ابتدای این پیش نشست که با حضور اساتید و کارشناسان حوزه گردشگری و خدمات سفر زائران غیر ایرانی در سالن جلسات ساختمان اداری مسجد مقدس جمکران برگزار شد، عنوان کرد: نیازمند ساماندهی گردشگری مذهبی و زیارتی هستیم و باید در این مسیر برخی از مشکلات اساسی را رفع نمائیم.

وی تصریح کرد: قم جایگاه مهمی در گردشگری مذهبی دارد و در حدود ۹۵ درصد از گردشگران مذهبی در سفرهای خود به کشور ایران به شهر مقدس قم می‌آیند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سالار بیان کرد: یکی از دغدغه های جدی در جهت ساماندهی گردشگری مذهبی وجود موازی کاری و بی هماهنگی است، به گونه ای که ۳۳ مرکز در مسئله گردشگری دخیل و اثر‌گذار هستند.

وی اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، امکانات مهم و زیربنایی مختص گردشگران اختصاص می دهند و در برخی از آن‌ها حتی مراکز درمانی اختصاصی گردشگران دارند.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم السلام) اضافه کرد: با هم افزایی باید مشکلات در این حوزه را رفع کرد و با ایجاد تسهیلاتی برخی از مسائل مربوط به گردشگری به خصوص اسکان و حمل و نقل را رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برخورد مناسب با گردشگران خارجی یکی از مولفه‌های بسیار مهم است و باید به عنوان میزبانی شیعه و مسلمان معاشرت خوبی با آنان داشته باشیم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سالار تصریح کرد: توجه به مسائل امنیتی و وسایل رفاهی و رفع نواقص در اسکان زیبنده میزبانی از گردشگران است تا خاطره‌ای زیبا و به یادماندنی برای آنان فراهم سازیم.

در این پیش نشست همچنین مدیر آموزش و تبلیغ مسجد مقدس جمکران با تاکید بر همکاری همه دستگاههای اجرایی در رفع موانع گردشگری مذهبی در قم عنوان کرد: مسجد مقدس جمکران در چهارشنبه هر هفته پذیرای بیش از ۲۰ هزار زائر است و این ظرفیت مهمی را در گردشگری مذهبی نشان می‌دهد.

 

قاسم صبری اظهار کرد: با برنامه‌های مدون باید به ظرفیت‌های مذهبی و معنوی در گردشگری اهتمام شود و علاوه بر معرفی اماکن مذهبی بتوانیم چهره واقعی اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) و تشیع را به جهان معرفی کنیم.

وی بیان کرد: وقتی چنین ظرفیت‌هایی برای معرفی ارزش های دینی و اخلاقی در قم داریم، می‌توانیم میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران خارجی و مذهبی باشیم.

گفتنی است در بخش پایانی نیز محمدحسین ایمانی رئیس دانشگاه علم و فرهنگ نیز با اشاره به تدوین سند گردشگری تعالی بخش عنوان کرد: این سند با مشارکت معاونت فرهنگی سپاه انقلاب اسلامی و همراهی اساتید و نخبگان گردشگری تدوین خواهد شد.

 

وی بیان کرد: مهم ترین هدف در تدوین این سند رویکرد علمی در مساله گردشگری معنوی است تا بتوان ظرفیت‌های موجود را به خوبی معرفی کرد و در جذب گردشگر موفقیت بیشتری به دست آورد.

ایمانی اظهار کرد: مساله سلامت معنوی در سال ۱۹۷۷ برای اولین بار در سطح جهان مطرح شد و سازمان بهداشت جهانی بر اساس آن سلامت معنوی را در کنار سلامت جسمی و اجتماعی و روان آورد.

وی خاطرنشان کرد: در گردشگری معنوی با چنین تعریفی باید هدفی ورای کسب درآمد تعیین کرد و به بعد امنیت و سلامت و سعادت و تعالی بها داد.

گفتنی ست ‌کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت پائیز سال جاری در قم برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ح